„Každý rok se andělským vlakem sveze mnoho lidí, bývá přeplněný, a letos bychom chtěli vlak parní. Plánujeme dvě jízdy, dopoledne a odpoledne. Nebude chybět ani čertovská kapela,“ řekl předseda komise dopravy a veřejného pořádku Aleš Matouš.
Provoz parního vozu vyžaduje 80 000 korun. Šestnáct tisíc investovalo město. Velkou část nákladů spolkne jeho samotný převoz. Podle Matouše se předpokládá, že přibližně třicet tisíc vydělají na jízdném. Chybí však zbytek.
„Chtěli bychom získat finance od podnikatelů buď jako sponzorský dar nebo jako reklamu. Je tu také možnost, že si firma může zamluvit například celý vagón nebo jen kupé,“ vysvětlil Matouš.
Děti s rodiči tak mohou cestou do Rokytnice nad Jizerou a zpět absolvovat tradiční otázku Mikuláše, zda–li nezlobily.
Tradiční andělskou jízdu vlakem v Jilemnici letos potáhne lokomotiva na páru. Jilemničtí se teď snaží sehnat zbytek financí, aby už nic nebránilo vyjet.
Cestující andělskou jízdou si také budou moci zazpívat s čertovskou kapelou, která je jak jinak než složená z čertů. Za odměnu děti získají připravené sladkosti.
Zatopí přes noc
Parní vlak dorazí na nádraží už v pátek. „Je třeba lokomotivu udržovat v horkém stavu pod tlakem přes noc, aby nevychladla. Trvá několik hodin, než se lokomotiva rozehřeje. Noční předtapěč bude tedy hlídat, aby se tak nestalo,“ řekl Jaromír Tauchman, který zajišťuje provoz. Jízdné vláčkem vyjde o dvacet korun dráž než normální jízda.
Letos plánují Jilemničtí dvě jízdy, jednu v 9.05 do 11.17 hodin a druhou od 14.05 do 16.00 hodin. Jede se vždy z jilemnického nádraží do Rokytnice nad Jizerou a zpět.
Jízda se koná 8. prosince a o tom, jestli určitě pojede na páru, rozhodnou především finance. Nadějí je také setkání podnikatelů v polovině listopadu.