Vlčice se čtyřmi vlčaty zapózovala u fotopasti hned na dvou videích. Záběry jsou důkazem o čtyřech letošních mláďatech. Smečka se u Doks usadila před čtyřmi lety a evidentně se jí zde daří.

Zdroj: Youtube


„Je skvělá zpráva, že vlci v Podbezdězí vyvedli mláďata již čtvrtým rokem po sobě. Během léta s dobrovolníky pátráme po známkách rozmnožování také v dalších oblastech aktuálního výskytu vlků: na Broumovsku, v Krušných horách, na Šumavě nebo v Beskydech,“ řekl odborník na velké šelmy Hnutí DUHA Olomouc Miroslav Kutal.

V loňském roce vlčí hlídky v okolí Máchova kraje napočítaly přibližně sedm vlků. S letošními mláďaty jich tak může být jedenáct, ale jisté to není. „Sociální vazby mezi vlky jsou velice složité a může se stát, že se dvě menší smečky sloučí v jednu. Případně se jedinec může adaptovat a být přijat do smečky jiné,“ uvádí Jiří Beneš, koordinátor vlčích hlídek.

Strach z toho, že by na vlky měli zálusk pytláci, Jiří Benše nemá. A to ani vzhledem k události, která se stala před dvěma lety, kdy byla v lese u obce Brenná nalezena zastřelená vlčice. „U mrtvé vlčice nalezené u Brenné výsledky pitvy jednoznačně neprokázaly příčinu smrti. Není tedy jisté, že byla upytlačena, ale ze všech možností je nelegální odstřel nejpravděpodobnější,“ dodal Beneš.

Vlci patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Fotopasti na Českolipsku před třemi lety doložily první rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech. Fotopasti ochranářů přírody jsou velmi důležité, v letošním roce odhalily v sousedním kraji smečku šakalů.