Ceny energií ovlivňují ekonomiku provozovatelů sjezdových tratí a vleků větším dílem, než počasí. Vyvážit příjmy zdražením jízdného SKI BIŽU, největší provozovatel v Jizerských horách, nechce. Šanci ale vidí v poskytování dalších služeb včetně hlídání dětí.
„Zejména Severák je ideální pro rodiny s dětmi,“ vysvětlil ředitel SKI BIŽU Pavel Bažant. Podle něj už dnes patří pro tuto skupinu lyžařů k nejnavštěvovanějším. Novinky tu najdou lidé už v letošní zimní sezoně, další mají připraveny. „Vše se odvíjí od peněz,“ dodal Bažant.
Dětské hřiště Severák s větším komfortem
První krůčky na lyžích si na Severáku užijí nejmenší děti na vylepšeném hřišti v dosahu pokladen. Vozit nahoru je budou už dva koberce, devíti a třicetimetrový. „S prvním sněhem postavíme kolotoč o průměru devět metrů,“ doplnil ředitel SKI BIŽU.
Nejpodstatnější změnou ale bude, že kolem dětského hřiště na Severáku postaví plot a vstupovat budou lyžaři nafukovací branou.
„Problém ale nastává v tom, že dospělí v botech areál rozšlapou. Uvažujeme o vstupu pouze s instruktorem lyžařské školy,“ vysvětlil Bažant s tím, že kapacitně pojme prostor hřiště bez obtíží padesátku dětí. Podobnou praxi zavedli na Lipně. „Jsou spokojeni, areál mají plně funkční a nabízejí kvalitní služby,“ dodal ředitel.
Dětské lyžařské hřiště Severák - sezona 2007/8. Jakub na stoupacím pásu.
Jízdné ve svých střediscích SKI BIŽU nezvýšilo už tři sezony a v tomto trendu chtějí setrvat. V porovnání s cenou individuální výuky v lyžařské škole jsou na nejnižší možné hranici, za dvě hodiny zaplatí zájemci 750 korun. Stejná doba ve Špindlerově Mlýně stojí 1260 korun.
Současně s úpravami sjezdovek na Severáku ještě rozšířili půjčovnu lyží a dalšího vybavení. Snowpark si v tomto středisku vzali na starost právě ti, kteří snowboardingu věnují. „Je umístěn na protistraně a je podstatně delší než loni,“ řekl Bažant.
Školka na sněhu i postýlkou v teple
V projektu mají i přestavbu budovy, ve které sídlí na Severáku pokladny. „Potřebujeme zhruba milion korun. Právě tam by mělo vzniknout kompletní zázemí pro děti včetně pedagogického dozoru,“ popsal plány ředitel. Zatím tu najdou zázemí na převléknutí jen děti s rodiči.
„Musíme chodit na svah oba s manželem, abychom se u holky střídali. Školku bych uvítala,“ souhlasí Petra, maminka pětileté dívky.
Mnozí rodiče by „školku na sněhu“ uvítali. Pro děti by tak zabezpečili i dozor, který například i po obědě uloží ke spánku, zatímco oni dál lyžují. „V Rakousku to tak funguje,“ poznamenal Pavel Bažant. Podle něj takovou službu nenabízí nikdo v okolí. Letos ale na tak velkou investici peníze nesehnali.
Větší dětské hřiště by SKI BIŽU ráda provozovala i na Špičáku I. „Už je nakreslené na papíře, máme na něj hektar,“ potvrdil ředitel.
Loni už vleky v listopadu jezdily
Zatímco sjezdovky loni už touto dobou loni pokrýval sníh a vleky SKI BIŽU zahájily provoz 10. listopadu, přijde letos sezona později. Ale na přírodním sněhu není Špičák ani Severák závislý. „Při mínus čtyřech stupních můžeme zasněžovat,“ dodal Bažant.
Na přírodní sníh se nespoléhají
SKI BIŽU jako největší provozovatel vleků v Jizerských horách spravuje středika Tanvaldský Špičák s čtyřsedačkovou lanovkou a vleky, vleky Špičák I. a II. (s večerním lyžováním), vleky Bedřichov (na Malinovce s večerním lyžováním), vleky Severák Sever, Jih a Dětský (Sever s večerním lyžováním) a Parlament Desná (s večerním lyžováním). Po všech střediscích má soustavy na umělé zasněžování. Tanvaldský Špičák po spuštění nového zasněžování bude jediným areálem v ČR s nejvyšší kapacitou vody na hektar.