20.40 hod. Povodňový servis

Vlaky nejezdí, nahradily je autobusy, ale zatím jen místy

Náhradní autobusová doprava už nahradila vlaky na tratích Raspenava – Bílý Potok, v úseku do Hejnic, Frýdlant v Č. – Jindřichovice p. S. – s výjimkou zastávky Frýdlant náměstí a Liberec – Černousy. Autobusy jezdí i v úseku Liberec – Hrádek nad Nisou . Nedostanete se zatím ale do zastávek Bílý Kostel nad Nisou a Chotyně. Ve stanici Chrastava nově zastávka u Penny Marketu. Zcela nedostupný byl včera večer úsek Hrádek nad Nisou – Varnsdorf.

Stav potrvá do odvolání. Bližší informace získáte na kontaktním čísle ČD – 840 112 113

Silnice neprůjezdné, hraniční přechody s omezením

Všechny složky záchranného integrovaného systému prosí řidiče, aby pokud možno nezajížděli do povodňových oblastí kvůli přesunu těžké techniky z jiných částí Čech. Omezen je také provoz hraničních přechodů v Hrádku nad Nisou a Habarticích. Cizinecká policie kontroluje zejména řidiče z Polska a Německa kvůli povodňové turistice

Plyn ve středu, proud postupně

Na dva tisíce lidí se včera ocitly bez elektrického proudu. K večeru už tento počet klesl na 800. Zhruba čtyři tisíce domácností zůstaly bez dodávek zemního plynu. plynu. K obnově má docházet postupně, podle RWE se dá hovořit o úterku a středě.

Krizová linka a humanitární pomoc

Krizová linka – pomoc vojáků, základní potraviny, voda 485 226 911 !!!

Český červený kříž – přijímá hmotnou pomoc, především balenou vodu, čistící prostředky, spací pytle, deky apod. ČČK v Liberci, Palachova ulice 504/7, 485 101 091.

ADRA – větší objem pomoci a pomoc dobrovolníků (informace na tel. 731 705 002), dobrovolníci se mohou hlásit na mailu dobrovolnici@adra.cz

Člověk v tísni – povodňové konto - 72027202/0300, dárcovská SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

19.00 Dvě miliardy

Předběžné odhady škod po bleskové povodni v Libereckém kraji už přesahují dvě miliardy korun. Hejtman Stanislav Eichler vypočítal újmu na více než miliardu korun, na majetku Povodí Labe vznikla zhruba miliardová škoda. Novinářům to řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek s tím, že pracovníci povodí se ale zatím nedostali na všechna postižená místa.

16.40 hod. K úniku chemikálií nedošlo

Jednotka hasičského záchranného sboru Libereckého kraje ze stanice Liberec vyjela krátce po čtrnácté hodině s chemickým kontejnerem do firmy J. G. Heusser - Chemické produkty Mníšek, a. s., do Mníšku u Liberce prověřit možné úniky chemických látek. Dostupné detekční přístroje žádný únik nenaměřily. Majitel firmy následky povodně v závodě odstraní vlastními silami.

15.30 hod. Finanční pomoc

Lidem, kteří byli postiženi živelní pohromou, může být podle zákona o pomoci v hmotné nouzi, poskytnuta mimořádná okamžitá pomoc. Výše této dávky se stanovuje s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby nebo společně posuzovaných osob. Výše dávky může být vyplacena až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tedy až 46 890 Kč.

Ministr práce a sociálních věcí zajistí, aby byly tyto peníze co nejrychleji u povodní postižených žadatelů. „S pokrytím prostředků uvolněných pro hmotnou nouzi u takto mimořádné události nevidím problém, komplikovanější bude náprava infrastruktury a dalších škod na majetku, ale to je na diskuzi celé vlády,“ říká Jaromír Drábek.

15.25 hod. Poplašná zpráva

Na Chrastavsku se šíří poplašná zpráva, že došlo k protržení hráze vodní nádrže Mlýnice u Nové Vsi u Chrastavy. Operační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje má ověřené informace, že tato zpráva se nezakládá na pravdě. "Přehradní hráz stojí a je nadále monitorována," uvedl mluvčí krajských hasičů Radek Vojík.

14.45 hod. V Hrádku tolik vody nepamatují

Třetinu města zaplavila voda v Hrádku nad Nisou. Zaplaveno bylo zhruba 300 objektů, řada z nich až do výše prvního patra, desítku z nich bude zřejmě nutné strhnout. Voda v řece Nise dosahovala při své kulminaci bezmála čtyř metrů, tolik vody nikdo ve městě nepamatuje. "Ulice se proměnily v řeky, v nichž byly místy až dva metry vody," popsal katastrofu hrádecký starosta Martin Půta. V Hrádku museli evakuovat na 400 lidí.

Dudlík jsem nezachránil

Hodinu po sobotním poledni dorazili do zatopené Chrastavy liberečtí potápěči ze Snakesubu. Podle jejich vedoucího Jaroslava Kočárka na místo vyjelo všechno, co má dvě ruce a pomáhat začali intuitivně.

„Zahlédl jsem tam žlutý bagr, tak jsem ho jednoduše znárodnil,“ konstatoval s nadsázkou Kočárek. Podle něj v chaosu, který v ten moment vládl, nešlo dělat nic jiného, než zachraňovat holé životy a na nic se neohlížet. Se zvednutou radlicí až do prvního patra nabírali jednotlivé uvízlé lidi z oken. „Do lžíce se vešli dva a na stroj další tři,“ vysvětlil potápěč. Tak se vodou po pás na bagru brodili náměstím až do osmi večer. Kolikrát se otočili, ani nepočítal.

O vypjaté okamžiky podle Kočárka nebyla nouze. „Jdeš vodou po pás a najednou se ve dvoumetrové díře,“ popsal. Sám měl namále, když jej proud strhl a myslel, že se už veze.

Jsou ale momenty, které mu utkvěly víc: „Najednou spadl kus baráku a my koukali, jak tam v obýváku sedí lidi i stolu. Prostě masakr.“

O poznání veselejší byla podle potápěčů evakuace místní hospody. „Někteří byli dost upravení a dostat je ven bylo náročné,“ povzdechl si záchranář.

Nejvíce jej za srdce vzala cesta pro ani ne roční miminko směrem k autobusovému nádraží. Více jak čtvrt hodiny bojoval s proudem, než se k němu dostal. „Mimčo jsem odnesl, ale po cestě nám uplaval dudlík,“ smál se unavený potápěč, který se svými kolegy vzal večer za vděk pohostinnosti místního úřadu, a dodal: „Romantická večeře při svíčkách.“

14.00 hod. Hygienici mají zkušenosti

Na základě zkušeností z průběhu povodní v letech 2002 a 2006 s nárůstem závažných onemocnění jako je leptospiróza, tularémie, průjmová onemocnění ale i hepatitidy připravila Krajská hygientická stanice v Libereckém kraji „informační balíček“ obsahující informace týkající se zejména základní hygieny a chování lidí po záplavách a postup při sanaci a regeneraci studní. "Tento materiál distribuujeme elektronicky či osobně do postižených obcí v průbehu nedelního odpoledne," uvedla Zuzana Balašová, tisková mluvčí krajských hygieniků.

13.00 hod. Lidé mohou pomoci

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje organizuje ve spolupráci s humanitárními organizacemi humanitární pomoc postiženým oblastem.

Zájemci z řad právnických a podnikajících fyzických osob (předpokládaný větší objem pomoci) kontaktujte, prosím, infocentrum organizace ADRA na telefonním čísle 731 705 002. Zde bude domluveno konkrétní místo převzetí pomoci.

Zájemci z řad občanů (předpokládaný menší objem pomoci) mohou pomoc přinést do kanceláře Českého červeného kříže v Liberci, Palachova ulice 504/7. Kontaktní osobou je paní Menšíková, telefon 485 101 091.

12.50 hod. Nadace Syner

Po Hrádku nad Nisou, kam stavební společnost SYNER poslala ještě v sobotu v podvečer nákladní auta na evakuaci občanů, směřuje technika i do dalších oblastí. "V nedalekém Bílém Kostele podpíráme několik narušených objektů, do Vítkova a Heřmanic na Frýdlantsku míří dva rypadlonakladače. Ještě v neděli odpoledne do Hrádku dorazí bagr a několik lidí s lopatami, aby pomohli odstraňovat následky povodní. Jsme v kontaktu jak s krizovým štábem Libereckého kraje, tak i se starosty postižených obcí, konkrétně Raspenavy a Frýdlantu, a počítáme, že přesná forma pomoci vyplyne po opadnutí vody ještě v neděli odpoledne nebo v pondělí," uvedl Ondřej Paclt, tiskový mluvčí společnosti.

Nadační telefonní linka pomoci, kam budou moci povodněmi postižené rodiny směřovat žádosti o finanční pomoc, bude zřízena nejdéle do úterního rána.

12.45 hod. Plyn nemá 4000 domácností

V průběhu sobotního večera došlo z důvodu dalšího poškození plynárenského zařízení k odpojení středotlaké sítě v obce Hrádek nad Nisou a k přerušení dodávek plynu pro dalších cca 1 700 odběratelů. Odpojeny nadále zůstávají obce Raspenava, Chrastava, Chotyně a Bílý Kostel. Počet odběratelů bez dodávek plynu tak vzrostl na čtyři tisíce. Celková délka odstavených sítí je 87 km.

Celkový rozsah škod na plynárenském zařízení prozatím nelze stanovit, ale již nyní lze předpokládat, že škody způsobené bleskovou povodní budou v řádech desítek miliónů korun. "Po obnovení dodávek plynu budou i nadále probíhat práce na rekonstrukci distribuční soustavy. Vlastní opravy mohou trvat i několik měsíců," informoval Jiří Bezděk, tiskový mluvčí RWE.

12.00 hod. Vláda uvolní peníze

V pondělí se mimořádně sejde vláda a bude jednat o pomoci krajům, které o víkendu postihly záplavy. Ve středu pak bude kabinet jednat o uvolnění dalších prostředků na pomoc postiženým regionům. České televizi to dnes řekl premiér Petr Nečas. Vláda jednala o povodních už ve středu. Na odstranění škod z jarních povodní má asi 3,3 miliardy korun.

11.30 hod. Přijede prezident České republiky

Prezident Václav Klaus navštíví v neděli odpoledne krizový štáb Libereckého kraje. Poté si prohlédne některé oblasti postižené ničivými záplavami.

11.00 hod. Potvrzeni jsou tři mrtví

Krizový štáb Libereckého kraje upřesnil počet obětí záplav. Potvrzení jsou tři mrtví – v Lindavě, Raspenavě a Dolní Libchavě, další tři lidé se pohřešují, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Stanislav Eichler. V Lindavě utonul čtyřiatřicetiletý muž, když ho strhl proud, v Raspenavě se utopil třiaosmdesátiletý muž ve svém domě a stejný osud potkal šestapadesátiletého muže v Dolní Libchavě.

Policie a armáda pátrají po pohřešovaných, jak se postupně dostávají do zatím nepřístupných oblastí. „V tuto chvíli už není žádná obec, kam by se záchranáři nedostali, poslední byly v noci oblasti Heřmanic a Višňové, do nichž se bez těžké techniky nedalo dostat,“ řekl Eichler.

9.00 hod. Vlaky nejezdí

V Ústeckém kraji je provoz přerušený na 5 tratích, v Libereckém kraji na 4 tratích. Termín zprovoznění tratí zatím není znám, bude upřesňován až s postupujícími odklízecími a opravnými pracemi. "Náhradní autobusová doprava je zajišťována operativně, podle aktuální sjízdnosti silnic," informovala Radka Pistoriusová, tisková mluvčí společnosti České dráhy.

8.30 hod. Bez napětí 180 distribučních trafostanic

Silně pršelo bohužel až do ranních hodin. I když se nám k ránu podařilo některé dodávky obnovit, objevily se bohužel další poruchy, pro změnu na Českolipsku. Voda si již na řadě míst opadá, problémem jsou těžko přístupné komunikace a terén. K ránu se nám podařilo obnovit dodávky v části obce Chrastava a zprovoznili jsme dalších pět distribučních trafostanic v Albrechticích. V současné době naše poruchové čety intenzivně pracují na obnovení dodávek do Hrádku nad Nisou, Frýdlantu Chrastavy. Na požádání jsem byli nuceni vypnou část obce Markvartice, kde se protrhla hráz. Poruchy nově evidujeme také v České Lípě - Vrbová a v části obce Nový Bor, zde jsou spadlé stromy ve vedení.

"I nadále trvá bezproudí v Mníšku, již ne celé Chrastavě, části Frýdlantu nad Nisou, Václavicích, Bílém Kostelu, Kunraticích u Cvikova, na Děčínsku pak v části České Kamenice, Všemilech, Filipově, Jánské, Mezné, Hřensku, Srbské Kamenici a poruchy evidujeme i ve Varnsdorfu, Rumburku a Chřibské, dále v části obce Doksy, Okna, Obora," informovala Soňa Holingerová, manažer komunikace a mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

8.00 hod. Pátá oběť

Podle informací potvrzených Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje mají povodně v našem kraji již pátou oběť. V noci na neděli zemřel v České Lípě-Dolní Libchavě starší muž.

7.00 hod. Nejezděte na Frýdlantsko

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje vyzívá všechny řidiče, aby nevyjížděli do Frýdlantského výběžku. Momentálně jedou z Liberce do Frýdlantu a do Chrastavy odřady Záchranného útvaru HZS ČR a hasičů z Moravskoslezského kraje s těžkou technikou, kterou budou během dne odstraňovat naplaveniny a uvolňovat komunikace.

Ve Višňové zasahují německé jednotky požární ochrany z okresu Görlitz. Na místě zasahuje také vrtulník Policie ČR s podvěsem a jeden tank Armády ČR. Do Libereckého kraje letí také další vrtulník s termovizí, který bude pomáhat především při vyhledávání osob.

23.30 hod. Řeka Jizera

V Jablonci nad Jizerou je na řece Jizeře vyhlášen opět III. stupeň povodňové aktivity. Dobrovolné jednotky požární ochrany na místě monitorují horní tok řeky Jizery a provádějí preventivní protipovodňová opatření.

23.00 hod. Domácnosti bez proudu

I nadále trvá kalamitní stav v okresech Liberec, Česká Lípa a Děčín, který byl vyhlášen v sobotu v poledne. V současné době je bez napětí v těchto postižených lokalitách na 180 distribučních trafostanic. Energetikům se během dne a večera podařilo obnovit dodávky do Raspenavy, části Albrechtic a nově je elektřinou zásobeno i 5 distribučních trafostanic v Chrastavě. Elekřina již proudí do domácností také v lokalitě Bílého Potoka i části Frýdlantu, dále v Lázních Libverda, Srní, Provodíně a Jestřebí, v Ludvíkově i Pekle. Bez elekřiny je v současné době v postižených oblastech severočeského regionu na 1700 odběrných míst. Bohužel déšť v celém regionu neustává.

I nadále trvá také bezproudí v Mníšku, již ne celé Chrastavě, Frýdlantu nad Nisou, Václavicích, Bílém Kostelu, Kunraticích u Cvikova, na Děčínsku pak v části České Kamenice, Všemilech, Filipově, Jánské, Mezné, Hřensku, Srbské Kamenici a poruchy evidujeme i ve Varnsdorfu, Rumburku a Chřibské, dále v části obce Doksy, Okna, Obora.

Obnovování dodávek elekřiny stěžuje úplné zaplavení distribučního zařízení, a zatopení příjezdových cest a komunikací, kdy poruchové čety Skupiny ČEZ doslova čekají na to, až voda opadne a k poruše a jejímu vymezení se budou moci dostat. Na řadě místech také voda podemlela sloupy elektrického vedení či dokonce kabelové vedení, také i stromy, které pak do vedení padaly a svojí váhou přetrhaly vodiče. "Bohužel, v celém regionu severních Čech i nadále silně prší," dodala Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

22.20 hod.

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler řekl, že povodňová vlna se v současnosti přesouvá na Českolipsko, kde hrozí protržení hráze. Voda prý začíná mírně stoupat i v Chrastavě. Podle něj se dá do rána očekávat ještě jedna povodňová vlna. Podle Eichlera nebylo zatím zasaženo Semilsko, ale i tam se prý voda blíží.

22.00 hod.

Policie z Liberecka nasadí v nočních hodinách do obcí zasažených povodní dvě termokamery, požádala i o vrtulník s termovizí. Na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu Libereckého kraje to řekl ředitel liberecké policie Milan Franko. Hlídat plánuje hlavně obchody a evakuované objekty, u kterých by mohlo hrozit rabování. Podle Franka byli povoláni další policisté, pomoc přislíbila i pořádková jednotka z Prahy.

Podle ministra vnitra Radka Johna nabídla pomoc i cizinecká policie a policisté z Pardubického kra­je.

21.34 hod.

Ředitel liberecké policie Milan Franko vyvrátil informace, podle kterých už bylo už na některých místech zaznamenáno rabování. Podle něj pouze proud vody na Frýdlantsku prolomil dveře jednoho obchodního centra a lidé se prý snažili zamezit tomu, aby zboží odplulo.

21.30 hod.

Policie mimo jiné pohřešuje dvě ženy a jednoho muže, ve věku kolem padesáti let, kteří se ztratili na Frýdlantsku. "Kolem druhé odpolední šla trojice z Heřmanic směrem na Albrechtice a dosud o nich nejsou žádné zprávy, řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

21.00 hod. Čtvrtá oběť záplav byla nalezena v Raspenavě

Podle zatím dostupných informací hasiči evakuovali na Frýdlantsku průběžně asi 100 osob. V Hrádku nad Nisou hasiči zachránili asi 300 osob, z nichž jich asi 20 zachraňoval vrtulník. 3 osoby byly zraněny, mezi nimi i 1 dobrovolný hasič. V Hrádku nad Nisou byla zřízena 4 evakuační centra.V Heřmanicích se hasičům podařilo evakuovat ze zaplavených domů asi 20 osob.V Raspenavě je lékařem Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje potvrzena již čtvrtá oběť povodní.V Hejnicích byla zřízena další dvě evakuační centra, a sice v místním kině a v základní škole.

20.50 hod. Pršet má až do půlnoci

Vydatné deště mají sever a západ Čech sužovat zhruba do půlnoci, ve druhé polovině noci ze soboty na neděli a v neděli se posunou směrem k východu a severovýchodu a budou slábnout. Sdělil to mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

"Do půlnoci pořád musíme počítat s tím, že zejména právě v severní části západní poloviny území je ještě nutno počítat s vydatnými srážkami," řekl Dvořák. Dodal, že v Hejnicích v Jizerských horách napršelo od sobotní 7.00 do 14.00 celkem 130 milimetrů vody. Dvořák dále uvedl, že hladiny řek by měly začít opadat v neděli ráno.

20.45 hod. RWE hlásí stav nouze

V důsledku povodní jsou na Liberecku bez zemního plynu více než dva tisíce odběratelů. Několik utržených nadzemních potrubí a zaplavení dalších plynárenských zařízení má za následek přerušení dodávek plynu pro více než dva tisíce odběratelů. Práce na obnově dodávek plynu stále omezuje velká voda, pracovníci plynáren se připravují.

Už v 19.30 vyhlásili pro okres Liberec stav nouze na distribuční soustavě společnosti RWE. Důvodem byly úniky plynu způsobené poškozením několika nadzemních potrubí a dalšího plynárenského zařízení s následným přerušením dodávek zemního plynu koncovým odběratelům. Všichni pracovníci společnosti RWE Distribuční služby jsou v terénu a pracují na odstranění těchto úniků. Jedná se zejména o obce Raspenova, Chrastava, Chotyně a Bílí Kopec. Tento stav nemusí být konečný.

"V poškozených oblastech aktuálně zjišťujeme veškerá poškození nejen na plynárenském zařízení ve vlastnictví plynáren, ale také na zařízení odběratelů tak, aby k obnově dodávek zemního plynu došlo v co nejkratší době. Již nyní připravujeme všechny dostupné pracovní síly z širokého okolí k zahájení prací na obnově dodávek zemního plynu ihned, jakmile to situace na místě samém dovolí. Vpuštění plynu všem odběratelům lze předpokládat v řádech několika dnů. O zahájení prací v jednotlivých lokalitách budeme dále informovat prostřednictvím médií a místních zastupitelstev," informoval mluvčí společnosti Jiří Bezděk.

20.30 hod. Firma a nadace nabízí pomoc

V Libereckém kraji, který v sobotu zasáhly rozsáhlé povodně nabídla pomoc postiženým obcím a občanům liberecká stavební společnost SYNER.

„První těžká technika směrovala ještě v sobotu do Hrádku nad Nisou. Snažíme se být v kontaktu se starosty postižených obcí Liberecka, abychom po opadnutí vody byli mezi prvními, kteří mechanizaci nabídnou,“ uvedl Martin Borovička, generální ředitel SYNER a pokračuje: „Lidem z vytopených domů jsme prostřednictvím starostů nabídli možnost bezplatného ubytování v jednom z námi provozovaných objektů, konkrétně v Hotelu Aréna v Liberci.“ Prvních osm občanů využilo této „střechy nad hlavou“ v sobotu v podvečer.

Právě pro lidi, kterých se povodeň bezprostředně dotkla je připravena pomoci také Nadace SYNER. Nejpozději do úterního rána má být zřízena nadační telefonní Linka pomoci, kam lze směřovat žádosti o jednorázovou finanční pomoc. Posuzování jednotlivých žádostí bude probíhat ve spolupráci se starosty.

19.45 hod.

Předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka se po telefonické diskusi se starostou Danem Ramzerem rozhodl navštívit v neděli v 10.00 hodin navštívit Frýdlant a jeho okolí zasažené dnešní povodní.

19.30 hod.

Momentálně je situace na území okresu Liberec nejvážnější v Hrádku nad Nisou a ve Višňové ve Frýdlantském výběžku. Operační středisko HZS Libereckého kraje do těchto míst soustřeďuje hasiče se čluny, vrtulníky s podvěsy a další dostupnou techniku. Voda v Chrastavě a v Bílém Kostele začíná opadávat, stav ve Frýdlantě a v Raspenavě se zatím stabilizoval.

Do Frýdlantského výběžku zamířily také další posily hasičů z Královéhradeckého a Středočeského kraje, z Prahy a na státních hranicích u Habartic čeká také pomoc hasičů z příhraničních oblastí Německa.

Na území okresu Česká Lípa hasiči již téměř 4 hodiny evakuují obyvatele Kunratic u Cvikova, kde hrozí protržení hráze místního rybníka. Situace je vážná také v okolí Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zaplavené a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou.

19.05 hod.

Podle ředitele Povodí Labe Jaroslava Jarouška se voda v přehradě Mlýnice dostala během dne dvanáct centimetrů přes korunu hráze. Následně trochu opadla. Lidé bydlící v obcích pod přehradou by měli být připraveni k eventuální evakuaci. "Doufáme, že ale nenastane," dodal Jaroušek.

Podle předběžných odhadů bylo na Liberecku evakuováno přes dva tisíce lidí.

19.00 hod.

Podle zaktualizovaných informací přijali operátoři tísňových linek Libereckého kraje v průběhu 20 hodin více než 1200 telefonátů. Konečný počet řešených událostí bude znám pravděpodobně až v průběhu příštího týdne. Hasiči na místech aktuálně zasahují podle potřeby a řeší stovky událostí.

18.30 hod.

Z civilního skladu HZS Libereckého kraje v Machníně bylo vydáno 1100 pytlů pro stavění protipovodňových zábran v Chrastavě a dalších 250 pytlů bylo poskytnuto do Nového Boru. V současné době je k dispozici ještě asi 1000 kusů. Dále pro vybavení evakuačního střediska v Hrádku nad Nisou HZS Libereckého kraje poskytl 140 dek a dalších 30 dek pro evakuované osoby poskytl Český červený kříž.

V Hrádku nad Nisou bylo zřízeno evakuační středisko v Základní škole T.G. Masaryka a v Liberci je připraveno evakuační středisko v ZŠ Zeyerova. V Horním Sedle u Hrádku nad Nisou poskytla ubytování pro evakuované také Restaurace U Řeháčků.

18.55 hod. Rabování

Podle aktuálních informací ve zpravodajství ČT24 se v Chrastavě stal první případ rabování. Do místního muzea vnikla skupinka lidí.

18.50 hod.

Ministr vnitra Radek John, který se na Liberecko vypravil, podle ČT24 varuje , aby se lidé do postižených oblastí vůbec nevydávali, především ne na tzv. povodňovou turistiku. Do Libereckého kraje jedou ze středních Čech posily, hasiči s čluny a obrnený transportér.

18.00 hod. Železniční doprava

Uzavření tratí čtyř v Libereckém kraji, které už platí od poledne, potrvá minimálně do nedělního rána. Komplikace hlásí i v Ústeckém kraji. Provoz je přerušený na 4 tratích.

17.40

Vodní živel strhnul v Chrastavě činžovní dům, ze kterého byli nájemníci včas evakuováni. Dům byl jen padesát metrů od náměstí směrem na Vítkov.

Přišli jsme o všechno

V Dolní Chrastavě se přehnala řeka podle sedmapadesátiletého Václava snad s dvou a půl metrovou hloubkou. "Zatopilo nám to celé přízemí, do prvního patra nám chybělo snad deset centimetrů," vypráví Václav. Hrůzu prožívali v momentě, když se dozvěděli o možném protržení přehrady Mlynice. Přišli o všechno, v domě zůstal nábytek, vybavení, elektropřístroje, venku auto, karavan i motorky v kůlně. "Mne, přítelkyni, kočku a štěně na poslední chvíli zachránil vojenský vrtulník. Mám jen mokré tričko a gatě," dodal Václav.

17.15 hod. Energetická situace

Vzhledem rozsahu přerušení dodávky elektřiny byl na severu Čech v sobotu ve 12 hodin vyhlášen kalamitní stav pro okresy Liberec, Česká Lípa a Děčín. V současné době je bez napětí na 180 distribučních trafostanic na Liberecku a dalších 30 stanic na Děčínsku a Českolipsku. Bez elektřiny je přes cca dva tisíce odběrných míst. V terénu jsou Poruchové čety Skupiny ČEZ, a kde tomu podmínky dovolují, obnovují dovávky elektřiny. Elektřina tak již například proudí v obcích Lázně Libverda, Srní, Provodín i Jestřebí. Posílena byla rovněž dispečerská pracoviště a plně obsazena jsou také všechna operátorská křesla Call center Skupiny ČEZ.

V současné době evidujeme na území sev. Čech postiženém povodní na 210 distribučních stanic bez napětí. Bez elekřiny jsou v současné době města a obce Frýdlant na Nisou, Nové Město pod Smrkem, Černousy, Višňová, Habartice, Arnoltice, Bukovka. Na Děčínsku a Českolipsku pak části Česká Kamenice, Všemily, Kunratice, Filipov, Pekelný Dvůr, Jánská. Zde evidujeme poruchu na vedení vysokého napětí, kdy příčinou jsou popadané sloupy elektrického vedení, které podemlela voda. Další poruchy kvůli vodě evidujeme ve Varnsdorfu a Rumburku a Chřibské.

Energetikům práci stěžuje stále silný déšť a velká voda, která zatopila příjezdové cesty i hlavní komunikace. Nemohou se tak dostat k poruchám a je i velmi problematické jejich vymezování. Nezbývá než bohužel čekat na to, až voda opadne. Na mnoha místech je distribuční zařízení doslova zalito vodou. Voda v kontaktu s elektřinou také klade mnohem větší nároky na bezpečnost, práce proto musejí probíhat s maximální obezřetností. Do délky oprav na distribučním zařízení ve spojitosti s vodou se také promítá kompletní zajištění konkrétních míst tak, aby nedošlo k újmám na zdraví a ztrátách na majetku. Voda podemlela také stromy, na řadě míst tak práci energetikům komplikují popadané větve a stromy na elektrickém vedení. Kde tomu podmínky dovolují, energetici intenzivně pracují na obnovení dodávek elekřiny. Svítí již Lázně Libverda, Srní, Provodín, Jestřebí.

17.00 hod. Zasedá krizový štáb

Právě byl svolán krizový štáb HZS Libereckého kraje, který bude monitorovat situaci v nejvíce postižených oblastech. Zatím nejhorší situace je v Chrastavě a na Frýdlantsku. Frýdlant je odříznutý, protože silnice vedoucí přes Mníšek je zaplavená, další cesty jsou zataraseny naplaveninami.

Více než 200 hasičů pokračuje v evakuaci osob. V terénu se záchranou osob zatím pomáhá 5 vrtulníků a další dva jsou do našeho kraje povolány. Z Hlučína k nám míří také odřad Záchranného útvaru HZS ČR, který by měl dorazit ve večerních hodinách.

16.45 hod.

Do Libereckého kraje odletěl také ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Míří sem i ministr vnitra Radek John. Momentálně zasahuje na území Libereckého kraje okolo 55 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a 85 zásahových vozidel. V terénu lidem pomáhá více než 200 hasičů. Na pomoc postiženému kraji se vypravili i jejich kolegové z Kladna a Prahy, vrtulník a hasiče vycvičeného na práci v podvěsu helikoptéry posílají také z Královéhradec­kého kraje.

Vody na Liberecku přibývá, déšť neustává, místy bylo naměřeno za posledních 24 hodin až 190 milimetrů srážek. Kritická je situace především na Frýdlantsku, kde si záplavy vyžádaly tři životy. Do některých míst se tam nemohou záchranáři vůbec dostat, a to ani z polské strany. Od okolí je odříznutý i samotný Frýdlant, kde je v centru 1,5 metru vody.

Přehrada Mlýnice na Albrechtickém potoce nedaleko Mníšku na Liberecku už přetéká přes korunu hráze a hrozilo její protržením.

16.35 hod. INFORMACE PRO RODIČE TÁBORA MASH NA TRUTNOVSKU

"Prší, ale nic moc. Měli jsme výloet na Černou horu, ale tábor je v pohodě. Žádná velká voda, nemějte strach," pozdravuje za všechny děti patnáctiletý Dominik z Dolců u Trutnova.

16.30 hod. Plavy - řeka Kamenice

"Myslím, že už to máme za sebou z trojky to kleslo zase na dvojku," informovala starosta obce Plavy Věra Mužíčková. Jsou ve spojenám s hrázným přehrady Josefův Důl, aby korigoval průtok do Kamenice.

16.00 hod. Jablonec nad Jizerou

Voda se zvedá už také v Jizeře. Jablonec nad Jizerou má zaplaven nejen autokamp, některé rodinné domy a areály firem Hybler a Lites. Starosta pro ČT 24 uvedl, že voda kulminovala kolem 14. hodiny na 250 centimetrů. Lidé v rodinných domcích si vystěhovali nábytek a elektrospotřebiče do vyšších pater. Částečnou evakuaci již provedli. Nejvyšší hladinu Jizery tu čekají kolem půlnoci. Vyhlásili třetí stupeň.

16.00 hod. Železný Brod

Jizera v Železném Brodě na Jablonecku už také pořádně hrozí, zatím tu platí druhý stupeň. čekává se, že během odpoledne dosáhne i stupně třetího. „Nicméně krizové scénáře jako na Frýdlantsku se nám snad vyhnou. Snažíme se být připraveni, brzo odpoledne jsme už zvedli stavidla,“ řekl Václav Horáček.

15.55 hod. Třetí oběť v Raspenavě

Záplavy mají již zřejmě tři oběti. Hasiči informovali o úmrtích v Lindavě a Dětřichově, krizový štáb má potvrzené i úmrtí v Raspenavě. Jeden člověk je také pohřešován. Původní informace o dvou mrtvých nebyly dlouho potvrzené, záchranáři se nemohli dostat na místa neštěstí. Později dvě úmrtí potvrdili záchranáři a hasiči. Informace o mrtvém v Raspenavě zazněla na tiskové konferenci po jednání krizového štábu kraje. V zatopeném domku našli utonulého třiaosmdesátiletého muže.

15.31 hod. Protržení přehrady Mlýnice zatím nehrozí

Podle vedoucího Krajského operačního a informačního střediska HZS Libereckého kraje Martina Rybáře momentálně nehrozí protržení vodní nádrže Mlýnice u Nové Vsi v okrese Liberec. Vodohospodáři postupně vodní nádrž odpouštějí. Hasiči pokračují také v Nové Vsi s evakuací osob z domů, které zaplavila voda z místních rozvodněných potoků a přívalová voda z luk a polí. "Prosíme občany z Nové Vsi a okolí, aby nepodléhali zbytečné panice," uvedla mluvčí Iva Michalíčková.

15.30 hod. Další oběť hlásí zatím neověřeně z Lindavy. V Chrastavě pohřešují dvě osoby.

Hasiči vyzývají k evakuaci obyvatele Nové Vsi, přehrada Mlynice hrozí protržením. V terénu je 700 profesionálních a dobrovolných hasičů Libereckého kraje.

Liberecký hejtman Stanislav Eichler vyhlásil kvůli velké vodě stav nebezpečí. Vody zejména na Liberecku stále přibývá, zhoršuje se i situace na Semilsku. Déšť nepřestává a záchranáři už hlásí dva mrtvé na Českolispku a na Frýdlantsku. Stav ohrožení platí na Jeřici, Smědé, Lužické Nise a také na Jizeře. Vodohospodáři mluví o tisícileté vodě.

15.00 hod.

Na Liberecku zasahuje už také armáda. Ministerstvo obrany sem poslalo vrtulník Sokol z letiště Kbely a okamžitě se zapojil do zásahu, evakuovali s ním lidi, kteří uvízli a šlo jim opravdu o život. Další vrtulník Sokol je už připraven odstartovat směr sever Čech. Na místě zahasuje osm vojáků z Veterinární základny Grabštejn a osm vojáků Chemické jednotky Liberec. Samostatní jednotka z Rakovníka je už také v pohotovosti. I policie vyslala vrtulník.

Na Frýdlantsku pomáhá s těžkou technikou rovněž horská služba. „Situace je hodinu od hodiny horší. Proto jsme pro záchranu obyvatel poskytli dvě těžká vozidla i s profesionálními záchranáři,“ uvedl René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Podle Mašína jsou v pohotovosti i dobrovolní záchranáři.

Vody na Liberecku přibývá, déšť neustává, místy bylo naměřeno za posledních 24 hodin až 190 milimetrů srážek. Kritická je situace především na Frýdlantsku, kde si záplavy zřejmě vyžádaly dva životy. Do některých míst se tam nemohou záchranáři vůbec dostat, a to ani z polské strany. Od okolí je odříznutý i samotný Frýdlant, kde je v centru 1,5 metru vody.

14.30 hod.

Centrum Frýdlantu zaplavila voda do výšky půldruhého metru. Tolik vody nikdo nepamatuje. Město je odříznuté od světa a čeká na pomoc armády. Velká voda zasáhla Frýdlant naposledy v 50. letech minulého století, tehdy ale bylo na náměstí jen půl metru vody, teď je jí třikrát víc, řekl dnes ČTK starosta Dan Ramzer. Podobné množství vody bylo ve městě podle kronik naposledy někdy v 19. století.

Ve Frýdlantu museli evakuovat kolem 1000 lidí. „Evakuovali jsme chalupáře i dětský tábor,“ řekl Ramzer. Své domovy museli opustit i lidé v centru města. Krizové centrum pro evakuované vybudovalo město v internátu a tělocvičně místní střední školy. Záchranné práce podle něj ale komplikuje nedostatek techniky. „Naši hasiči mají k dispozici jediný člun a ten ani nemá motor,“ řekl Ramzer. Městu chybí i těžká technika.

Před vodou museli ze svého stanoviště utéct i zdravotničtí záchranáři. „Máme ve Frýdlantu v pohotovosti dvě kompletní posádky a snažíme se tam dostat s další sanitkou přes Polsko,“ řekla dnes mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová. Silnice na Frýdlant jsou totiž zaplavené a policie je uzavřela. Přerušena je i železniční doprava. Frýdlant podle Ramzera čeká na pomoc armády, která by měla dorazit v odpoledních hodinách.

14.00 hod. - Dvě potvrzené oběti sobotních záplav

Také v okolí Cvikova dosahují řeky a potoky III. stupně povodňové aktivity. Ve 13:30 hodin byli hasiči požádáni o záchranu muže, kterého smetl proud místního rozvodněného potoka v Lindavě na Cvikovsku. Občanům ve spolupráci s hasiči se třiačtyřicetiletého muže podařilo vytáhnout z vody. Muže, který nedýchal, předali do péče záchranářů zdravotnické služby. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenky Moravcové se muže nepodařilo oživit. Další potvrzená oběť sobotních záplav je v Dětřichově ve Frýdlantském výběžku.

13.00 hod.

Momentálně zasahuje na území Libereckého kraje okolo 55 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a 85 zásahových vozidel. V terénu lidem pomáhá více než 200 hasičů. Na nejvíce postižených místech už pomáhá vrtulník Armády ČR, do našeho kraje míří další vrtulník Policie ČR a také dva odřady profesionálních hasičů z Kladna a Prahy. Armáda ČR také posílá těžkou techniku. Počty ohlášených žádostí o pomoc přijatých operačním střediskem HZS Libereckého kraje už dosahují čísla 100.

Hasiči se momentálně soustřeďují na záchranu lidských životů, proto žádáme všechny občany, které voda bezprostředně neohrožuje na zdraví a životech, o trpělivost s řešením záchrany majetku.

ENERGETICI:

Bez proudu zůstaly na Liberecku desítky domácností, energetici preventivně odpojují transformátory. "V oblasti Mníšku jsme odpojili devět transformátorů v oblasti Fojtky," řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Na žádost starostů nebo hasičů přerušili energetici dodávky také do některých částí v Hrádku nad Nisou, Václavicích nebo Oldřichově na Hranicích. "Hrozilo riziko zkratu a úrazu elektrickým proudem nebo požáru," vysvětlila Holingerová.

14.00 hod.

Bohužel se situace nezlepšila, naopak je horší. Evidujeme další poruchy na vedení vysokého a nízkého napětí, bez dodávek elektřiny je dalších 10 distribučních trafostanic ve Frýdlantu. Zde byla vodou stržena lávka a není možné se přes vodu dostat. Bez proudu je také 20 distribučních trafostanic v lokalitách Václavice, Nová Ves, Bílý Kostel. Další poruchy evidujeme na vývodu směr Nové Město, kde je bez napětí 25 distribučních trafostanic, v Chrastavě pak 9 trafostanic. Práci Poruchovým četám Skupiny ČEZ komplikuje vysoká hladina řeky, trvalý déšť, kdy není možné kvůli zatopeným komunikacím se k poruchám či jejich vymezování dostat. Bez elektřiny jsou v řádech stovky domácností. Další vývoj záleží na počasí. Zákazníci mohou hlásti poruchy na Poruchovou linku Skupiny ČEZ 840 850 860.

DĚTŘICHOV: "Mám dům položený mimo vesnici a u domu na dvoře mám nejméně 1,5 metrů vody. Pohled na vesnici je šílený. V podstatě jedno velké jezero. Lidé jsou na stromech a čekají na pomoc," líčí při pohledu z okna Stanislav Šťasný z Dětřichova.

CHRASTAVA: "U nás ještě voda v domě není, ale soused už je zatopený, voda se přelévá přes silnici. Už asi nebudu na nic čekat a nechám se i s dětmi evakuovat," rozstřeseným hlasem telefonuje Alena Malá z Chrastavy, která bydlí přímo u hlavního tahu z Chrastavy na Mníšek. Od řeky Jeřice ji dělí právě silnice.

OLDŘICHOV V HÁJÍCH: "Ráno jsme si mysleli, že to nejhorší máme za sebou. Nad ránem se tu málem utopily krávy, naštěstí se jim podařilo prorvat ohradník a utéct. Cyklostezka už je celá zaplavená. Voda začala dopoledne zase stoupat. My máme dům poměrně vysoko, ale dcera, která bydlí dál v obci, už má vodu u baráku do výšky 140 centimetrů," popisuje situaci v Oldřichově v Hájích Jana Práčová.

NOVÁ VES: "Teď mi volali sousedi, že voda se z Jeřice vylila natolik, že mi sahá až k domům. Co ve Vsi pamatuji, nikdy to tak daleko nedošlo. V roce 1997 při záplavách se tam v podstatě nic moc nedělo, v roce 2001 dosáhla voda vylitá z břehů maximálně do poloviny toho, co mi teď hlásí sousedé. Je to nepříjemné, ale naštěstí v domě nikdo nyní nebydlí," objasňuje, jak výrazně voda stoupá, redaktorka Libereckého deníku, Pavlína Stránká.

NOVÁ VES: "Přehrada Na Mlýnici zatím drží, ale voda se valí přes hráz. Teď nám volali z krajského úřadu, ať okamžitě evakuujeme obyvatele. Nemáme je ale čím varovat, nemáme funkční rozhlas, nebyly na něj peníze. Spustili jsme alespoň varování hasičskou sirénou. Situace je skutečně dramatická," uvedl Vladimír Kobliha, místostarosta Nové Vsi.

Na 14. hodinu svolal hejtman Libereckého kraje krizový štáb, který bude rozhodovat o dalším řešení situace v Libereckém kraji.

Vlaky se zastavily

Z důvodu zaplavení železničních tratí byl postupně přerušený provoz na čtyřech tratích v Libereckém kraji a jedné trati u České Kamenice v Ústeckém kraji. Situace dnes ve 12.00 hodin:

1. Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem (trať č. 038). V úseku Bílý Potok pod Smrkem - Raspenava je z důvodu zaplavené trati (povodeň) přerušen provoz. Náhradní autobusová doprava nebude zajišťována z důvodu zatopení pozemních komunikací vodou.

2. Frýdlant v Čechách - Jindřichovice pod Smrkem (trať č. 039). Náhradní autobusová doprava nebude zajišťována z důvodu zatopení pozemních komunikací vodou.

3. v úseku Liberec - Varnsdorf (Liberec - Zittau - Rybniště, trať č. 089). Náhradní autobusová doprava bude u všech vlaků (dopravce ČD) zajišťována pouze v úseku Liberec - Hrádek nad Nisou a opačně - v omezeném rozsahu! Vzhledem k tomu, že situace v důsledku stoupající vody rychle mění, mění se množství zaplavených silničních úseků a není zcela jasné, do kterých stanic a zastávek bude možné zajíždění prostředků náhradní autobusové dopravy.

4. v úseku Frýdlant v Čechách - Černousy ( Liberec - Černousy, trať č. 037). V úseku Frýdlant v Čechách - Černousy je z důvodu zaplavené trati přerušen provoz. Náhradní autobusová doprava nebude zajišťována z důvodu zatopení silnic.

5. v úseku Česká Kamenice - Jedlová (Děčín - Rumburk; Benešov nad Ploučnicí - Česká Lípa, trať č. 081). V úseku Česká Kamenice - Jedlová je z důvodu zaplavené trati přerušen provoz. Náhradní autobusová doprava nebude zajišťována z důvodu zatopení silnic.

Uzavření tratí potrvá minimálně do sobotní 18. hodiny.

12.00 hod.

Momentálně je situace v kraji nejvážnější ve Frýdlantském výběžku. V Dětřichově a v okolí Raspenavy lidé vylézají na stromy a střechy domů, aby se zachránili před rychle stoupající vodou. Hasiči při pokusech o záchranu lidských životů již utopili několik vozidel. Na některá místa se nemohou díky vodě dostat vůbec. Momentálně shánějí veškerou techniku, která je schopná zasahovat ve vodě. O spolupráci již bylo požádáno Generální ředitelství HZS ČR a Armáda ČR. Hejtman Libereckého kraje zvažuje možnost zřízení krizového štábu Libereckého kraje.

Podle zatím neověřených informací strhl po 11. hodině proud vody osobu ve Frýdlantě. Na místo vyjeli také záchranáři zdravotnické služby.

Jablonečtí profesionální hasiči podle operačního důstojníka pomáhají libereckým kolegům s technikou.

11.00 hod.

Jednotky požární ochrany Libereckého kraje vyjely během sobotního rána a dopoledne k více než 60 událostem spojeným s prudkým deštěm. Voda z řek i místních rozvodněných potoků zaplavuje oblasti především ve Frýdlantském výběžku, v Hrádku nad Nisou, v Chrastavě, Mníšku a okolí a na Cvikovsku.

10.00 hod.

V Mařenicích na Cvikovsku momentálně hasiči evakuují letní dětský tábor s asi 45 osobami.

Podle aktuálních informací z Hrádku nad Nisou je zaplavená celá dolní část města a část Václavice, záplavová vlna se šíří také na Oldřichov na Hranicích. Na Lužické Nise je stále vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity a voda má stále stoupající tendence. Hasiči evakuují obyvatele ze zaplavených oblastí. Evakuační shromaždiště je zřízeno v jedné ze základních škol v Hrádku nad Nisou. Od 5. hodiny v Hrádku nad Nisou zasedá krizový štáb.

9.30 hod.

Hasiči také odstraňují popadané stromy z komunikací například v obci Bratříkov na území okresu Jablonec nad Nisou.

Na území okresu Česká Lípa je situace nejvážnější v okolí Cvikova, kde se rozlévá Boberský potok. V Kunraticích u Cvikova hrozí také rozlití místního potoka. U vodní nádrže Naděje se přelévá voda přes bezpečnostní hranu a voda rozvodňuje místní potok. Na místě zasahují dobrovolní hasiči z Nového Boru.
Několik zaplavených domů je hlášeno také v obci Heřmanice ve Frýdlantském výběžku.

9.00 hod.

Od páteční 23. hodiny začalo přijímat operační středisko HZS Libereckého kraje žádosti občanů z území především okresu Liberec o pomoc při čerpání vody ze zatopených zahrad, sklepů a garáží. Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli už k více než 30 ohlášeným událostem.

Díky prudkým nočním dešťům se rozvodnily také některé vodní toky. III. stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na řece Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou, na řece Smědá v části Předlánce obce Višňová. Hasiči zasahují také v Chrastavě, Bílém Kostele, ve Frýdlantu a v okolí Mníšku, kde rovněž došlo k vylití například říčky Jeřice a Václavického potoka.

Po 8. hodině začali hasiči zasahovat také v blízkosti vodních toků v libereckých městských částech, například na Františkově, kde Františkovský potok ucpaly kmeny stromů a další naplaveniny, v Karlinkách, v Doubí, Krásné Studánce a také ve Stráži nad Nisou.

Hasiči v terénu pomáhají stavět protipovodňové zábrany z pytlů s pískem, čerpají vodu a evakuují z nejvíce podtižených domů obyvatele. Zatím nebylo hlášeno žádné zranění.

Zpracovala Lenka Střihavková a redakce Libereckého deníku s využitím ČTK a ČT24