Vysoké teploty a sucho však zapříčinily úhyn ryb v 80 procentech povodí drobných vodních toků. Nasazení pstruzi se přes léto vlivem vysokých teplot „uvařili“. Ti, kteří tam zůstali, sežrali predátoři. „Pokud nezaprší, tak uhyne i zbytek,“ poznamenal Vladimír Jiříček, hospodář Českého rybářského svazu, místní organizace Jablonec nad Nisou.

Jablonecká přehrada
Jablonec chce odklonit dopravu od přehrady, vznikla by tu in-line dráha

Přežívají jen ty nejodolnější druhy. Mezi ty patří karasi a líni, aktuální podmínky dobře zvládají i kapři nebo štiky. Naopak hůře snášejí vysoké teploty okouni a candáti. Lososovité ryby, například pstruzi a siveni, jsou ke změnám velice citlivé a ze všech ryb jsou nejvíce ohrožené.

UŽ JE POZDĚ

Vylovit ryby a přesunout je jinam není už možné. Zachránit ryby z potoků se přes léto nedalo a nyní je zásah už bezpředmětný. „Zbylo jen malé množství ryb, nejhůře je na tom pstruh obecný potoční,“ doplnil Jiříček.Vody v potocích je málo a nepomáhají tomu ani lidé. Vodu pro zalévání své zahrady odčerpávají právě z potoků. Tam žijí čolci, žáby a na některých místech dokonce i raci.

Hrázný Jiří Chmelař měří 19. července průzračnost a teplotu vody v jablonecké přehradě. Na měření se vydává dvakrát týdně vždy v půl sedmé ráno.
FOTO: Ranní nádhera u vody. Vyjeli jsme s hrázným na přehradu

Na začátku léta vysadili hospodáři 200 kusů pstruha duhového do jabloneckého revíru Nisa 4. Nyní zbylo jen malé množství. Také v přehradě mohly ryby uhynout. Problémem jsou pro ně teploty vody, při kterých se ve vodě hůře rozpouští kyslík, hranicí je 26 stupňů Celsia. Rozpouštění kyslíku dále ovlivňuje tlak vzduchu nad hladinou.

Současný stav způsobilo i počasí v minulých třech letech, které bylo teplé a suché, což vedlo ke snížení hladiny spodních vod, jež obvykle plní roli zásobárny pro potoky a řeky. Do vodních nádrží tak přitéká méně vody, což snižuje proudění vody a tím i její okysličování. V pátek měla teplota vody v přehradě 14,8 stupně Celsia. „Až zaprší, voda se zředí a bude kvalitnější,“ dodal Kadleček.

Knihobudka. Ilustrační foto.
Fenomén sdílení knih míří do Jablonce. Knihobudka vznikne u přehrady

POMŮŽE ZIMA?

Situace na přehradě zatím nevyžaduje krizový scénář. Voda by měla přijít před zimou. „Problém by nastal, kdyby byla zima suchá a mrazivá,“ uvažuje hospodář. Na jablonecké přehradě se stále udržuje odtok 66 litrů vody za vteřinu. Je to předepsané minimum, které se nemění.