Zdá se, že v Bedřichově mají v otázce příštího prezidenta jasno. První kolo voleb zde jasně ovládl Petr Pavel, který zde získal 298 hlasů (60,44 %). V Libereckém kraji se jednalo o největší úspěch tohoto kandidáta, jizerskohorské středisko se tak stalo "baštou" generála ve výslužbě. Do výsledku voleb však nepromluvili pouze místní obyvatelé, ale také přespolní.

Volební účast v Bedřichově
88, 65 %
Platné hlasy 493

Přestože zde žije podle posledního sčítání obyvatel 345 lidí, volební komise vydala pět set obálek. „Volili zde lidé na voličské průkazy, kteří tady byli na dovolené. Většinou jsou z Prahy a ze středních Čech, kde voličská základna je více pravicová, podobně jako Liberecko,“ osvětluje bedřichovský starosta Petr Holub. Podle něj je samotná obec pravicově založená, místní nemovitosti vlastní bohatší lidé. „Populismus tu moc nefunguje. Výsledky mě nepřekvapily, naopak mě těší,“ dodává s tím, že on sám využil občanského práva a svůj hlas odevzdal Pavlovi.

Petr Pavel
První kolo prezidentských voleb: V Libereckém kraji vyhrál Petr Pavel

Volební místnost vyrostla na obecním úřadě a místy se kvůli zájmu tvořila fronta. Volební účast se tu vyšplhala na necelých 89 %. Před volbami volali lidé na místní informační centrum a zajímali se o voličských možnostech. „Ptali se mě, kde je volební místnost, zda máme stejnou otvírací dobu jako všude jinde. Odvolit tak dorazilo hodně turistů,“ říká vedoucí informačního centra Renata van Vleet. Věřila, že Pavel vyhraje a nepřekvapilo ji to. „Lidé v obci jsou uvědomělí, přemýšlejí trochu jinak a neslyší na populistické sliby,“ zdůrazňuje.

"Nejmenší zlo"

Kromě turistů dorazili k volbám i obyvatelé Bedřichova. „Volila jsem Petra Pavla a modlila se za jeho vítězství. Doufala jsem, že lidé dostanou rozum. Volit půjdu znovu a pevně doufám, že vyhraje Pavel,“ svěřuje se jedna z místních obyvatelek. Přesto si v Bedřichově své voliče našel i Andrej Babiš, který získal 34 hlasů (6,89 %). „Ani jeden z kandidátů pro mě osobně nebyl přijatelný. Nakonec jsem zvolil Babiše, který je pro mě nejmenší zlo. Volil jsem rozumem, aby hlas nepropadl. Plánuji to zopakovat i ve druhém kole,“ netají se svým názorem muž, který využil příznivého počasí a vyrazil na procházku.

Jak volili v Bedřichově
Petr Pavel, 298 platných hlasů, 60,44 %
Danuše Nerudová, 92, 18,66 %
Pavel Fischer, 39, 7,91 %
Andrej Babiš, 34, 6,89 %
Jaroslav Bašta, 15, 3,04 %
Marek Hilšer, 8, 1,62 %
Karel Diviš, 6, 1,21 %
Tomáš Zima, 1, 0,20 %

Podle politologa Jana Kubáčka z Turnova ovlivňuje volby sociální dělení. Tam, kde lidé mají pocit, že jsou jejich potřeby přehlíženy a ignorována nedostatečná kvalita služeb, bodoval právě Andrej Babiš. Specifické lokality představují právě hory, kde lidé spoléhají hodně na sebe a působí zde drobní podnikatelé. Bedřichov je toho ukázkovým příkladem. Na druhém místě zde skončila Danuše Nerudová s 92 hlasy (18,66 %) a třetí Pavel Fischer s 39 hlasy (7,91 %). „Tento výsledek jednoznačně ukazuje, jak výsledky ovlivňují voličské průkazy. Říkám tomu přenesená městská volba,“ podotýká Kubáček.

Kandidáti na prezidenta Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel.
Debata Pavla a Babiše na Deníku vyvolala velký mediální ohlas. Došlo i na hymnu

V Libereckém kraji první kolo prezidentských voleb vyhrál bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel (35,60 %), druhé místo obsadil expremiér Andrej Babiš (34,38 %) a třetí, tedy před branami druhého kola, skončila profesorka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (13,87 %). Pavel získal nejvíce hlasů na Liberecku, Jablonecku a Semilsku, na Českolipsku uspěl Babiš. Druhé kolo voleb se uskuteční v pátek 27. a v sobotu 28. ledna.