Vítězství ve volbách ještě neznamená automaticky hejtmanské křeslo. Jde hlavně o to, zda se silným mandátem od voličů bude schopna vítězná strana, respektive především její zvolená jednička, vytvořit pevnou koalici. Ať tak nebo tak spokojeni nikdy nebudou všichni.

Čtrnáct hodin mají voliči na realizaci svého práva. V pátek už osm vyčerpali. V sobotu se volební místnosti uzavřou ve dvě odpoledne.

KOMISE NOMINUJÍ SAMY STRANY A HNUTÍ

Brigádníci ve volebních komisích jsou nominování napříč politickým spektrem, pečlivě evidují příchozí, ale především budou dnes odpoledne dohlížet pod vedením úředníka nad čistotou sčítání.

Například v komisi volebního okrsku č. 6 v Jablonci nad Nisou najdeme příznivce TOP 09, ODS, KSČM, SPD SPO, Budoucnosti pro LK ale i zástupce Pirátů. „Přijala jsem tuto nabídku od našeho předsednictva. Očekávala jsem ale, že přijde víc lidí," svěřila se Šárka Šulcová, jejíž strana si vylosovala 78. Svůj hlas půjde dát do urny ve stejné budově, ZŠ 5. května, ale k jiné volební komisi.

ŠKOLY, OBCE I DŮM PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE

Ani výběr volebních míst se příliš léty nemění. V některých školách se přestěhovaly maximálně z patra do patra. Změna nastala pro letošek na Turnovsku. Voliči nemíří do staré hasičárny na Bukovině, ale česká vlajka vlaje na novotou zářícím Domě přírody Českého ráje.

Jeden z nejmenších okrsků na Jablonecku mají ve Sněhově. K volbách by tu mohlo přijít 125 lidí. Ženy v komisi si netroufají odhadnout, kolik lidí opravdu přijde. „Zatím málo. Věříme, že navečer, až přijedou lidé z práce, půjdou k volbám," uvedla odpoledne Jaroslava Nipčová. Tady volí u sokolů a místnosti vévodí krásná mozaika.

Premiéru voliče si letos odbude například devatenáctiletý student liberecké průmyslovky Filip. „K volbám jdu. Ve škole jsme se o tom sice nebavili, ale pak mi mamka řekla, že když nepůjdu, může se mi stát to, co nedávno na škole v Turnově. Někdo bude rozhodovat o naší škole a my budeme jen koukat. Maminka navíc pracuje v nemocnici a tu také řídí kraj, nechce změnu, takže proto jde k volbám taky," prozradil student.

LÍDŘI VOLÍ PŘESNĚ NA ČAS JAKO HODINKY

Dopředu je také jasné kdo, kam a především kdy z lídrů kandidujících stran v Libereckém kraji půjde k urně. Sami většinou poslali své seznamy do redakcí. Většina, ale Pavel Svoboda, lídr ČSSD, ne: „Měl jsem toho hodně, Veletrh ÁMOS, pak Centrum pro rodinu… Upřímně řeknu, že jsem to zapomněl dát vědět."

Další z lídrů pak volili mimo Jablonecko. Úřadující hejtman Martin Půta šel volit s dcerami v Hrádku nad Nisou. Od své ženy ale hlas nedostal, nemá zde volební právo, pochází z Polska.

KLID ZBRANÍ? ANI NÁHODOU

Zatímco na fotografiích se všichni usmívají nejen na plakátech ale i z aktuálních snímků z voleb, ne vždy jsou až tak nad věcí. Ostrou reakci si vysloužil Jablonecký deník za páteční rozhovor se známým jabloneckým politikem Jindřichem Berounským, který pár týdnů před volbami opustil řady Změny pro Liberecký kraj. Berounský mimo jiné uvedl, že Změna selhala ve svém předsevzetí kultivovat veřejný život v regionu.

To se pochopitelně nelíbilo lídrovi Změny, Zuzaně Kocumové. Tvrdí, že se Berounský mstí za jeho nevyslyšený požadavek na vysoké umístění na kandidátce Změny pro Liberecký kraj. Na adresu naší redakce v souvislosti s uveřejněním textu rozhovoru uvedla: „ … případ včerejšího večera už překročil meze toho, co jsme schopni akceptovat…"

Ve své reakci na adresu současného zastupitele Jindřicha Berounského mimo jiné Kocumová napsala: „V politice jsem zažila různé věci, ale to, aby na mě někdo na ulici křičel, že chce být na kandidátce výš, jinak že toho budeme litovat, jsem popravdě zažila skutečně poprvé. Přičítala jsem to jeho ne zcela střízlivému stavu. Rozhovor v Jabloneckém deníku v předvečer voleb ale bohužel ukázal, že se nejednalo o okamžitý stav mysli, ale že „pomstu" za nabídnuté místo v druhé desítce skutečně velmi dobře naplánoval."