„Teď docela lituji toho, že jsem dal výpověď. Chtěl jsem jinou práci, protože jsem sázel na to, že klapne něco lepšího, jenže všude je hrozně moc zájemců a už dva měsíce jsem na úřadu práce,“ svěřil se Deníku sedmadvacetiletý Martin z Jablonce.

Řady nezaměstnaných se v březnu na Jablonecku rozšířily o dalších 35 lidí. Míra nezaměstnanosti sice zůstala na únorových 12,2 procenta, jenže opět výrazně ubylo nabízených volných míst. Těch už bylo na konci března jen 150.

Míst je málo, nával obrovský

Právě na nízký počet pracovních příležitostí a velký počet zájemců o jakékoliv volné pracovní místo naráží pan Martin, který před dvěma měsíci dobrovolně skončil na pozici prodavače.

„Odešel jsem víceméně z osobních důvodů a s vidinou lepšího. Věřím, že práci si najdu, jen to asi bude trvat déle, než jsem předpokládal. V několika firmách mě automaticky odmítli, protože jsem nevyhovoval jejich požadavkům, jinde mě zase odradilo, když jsem se dověděl o tom, že je třeba padesát zájemců a přijímací řízení se uskuteční v několika kolech,“ říká sedmadvacetiletý Martin.

Na jedno místo připadá 37 lidí

Vysoký počet zájemců o jakoukoliv práci potvrzuje i březnová statistika. Na jednu volnou pracovní pozici připadalo v okrese 37 uchazečů.

Daleko horší situace než na Jablonecku panuje v mikroregionech Železnobrodska a Tanvaldska, kde v pomyslné frontě na jedno volné místo čeká přes sedmdesát lidí. Na Tanvaldsku už přitom míra nezaměstnanosti přesáhla čtrnáctiprocentní hranici, na Železnobrodsku prozměnu úřad práce nabízel na konci března jen 13 volných míst.



Noví uchazeči: Hlavně prodavači

Podle mluvčího jabloneckého Úřadu práce Michala Holého postihlo v březnu propouštění především prodavače a obsluhující pracovníky v průmyslu. „Významnou část mezi nově evidovanými zaujímaly opět osoby samostatně výdělečně činné a absolventi škol,“ podotkl Michal Holý.

Absolventi na tom ve srovnání s minulými lety nejsou vůbec dobře. „Zaměstnavatelé mají o absolventy v této době jen minimální zájem,“ vysvětlil mluvčí jabloneckého Úřadu práce.

V daleko větší míře přibyli v evidenci úřadu práce během března muži.

Obcemi s nejvyšší mírou nezaměstnanosti byly v březnu s 18 procenty Pulečný, s 16 procenty Železný Brod a s 15,4 procenta Plavy. Naopak nejnižší nezaměstnanost zaznamenali ve Vlastiboři, a to v míře 5,2 procenta.

Podle Michala Holého stále panuje ekonomická krize a kvůli jejím vlivům se nedá předpokládat, že by se situace na trhu práce v dohledné době zlepšila.

„Je velmi těžké odhadnout, co bude dál. Dá se ale očekávat, že situace dále nebude pozitivní, protože firmy stále nenabízejí větší množství volných pracovních pozic a naopak je možné, že budou dál propouštět,“ řekl Deníku mluvčí jabloneckého Úřadu práce Michal Holý.



Ubývá pracujících cizinců

V jabloneckém okrese se dlouhodobě snižuje počet pracujících cizinců. Na konci března jich na Jablonecku legálně pracovalo 915, což je v meziročním srovnání o 133 lidí méně.

V uplynulém měsíci evidoval úřad práce 648 informačních karet občanů zemí Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska. V největší míře byli mezi nimi zastoupeni Slováci.