V pátek ji slavnostně zprovoznil autor nápadu, údolský patriot Martin Chaloupka spolu s autorem sochy samotné Alešem Johnem.

„Jsem rád, že je zase v pořádku. Lidé, kteří sem přijíždějí, se už na ni ptají, je to pro ně obrovská atrakce," říká Martin Chaloupka, který se slavnostního znovuodhalení minulý pátek zúčastnil navzdory těžké nemoci. „Je to výzva pro ty, kteří ji zničili, že se tak lehce nevzdáme," říká Chaloupka.

Na opravu věnovala zpěvačka Bára Basiková osmdesát tisíc z charitativního koncertu, přispěl i Liberecký kraj. Příspěvek půjde podle Chaloupky na zabezpečovací zařízení. Opravy prodražilo, že vandal či vandalové nepoškodili jen sochu samotnou, ale i část zařízení, které umožňovalo proudění vody. „Vyšrouboval a ukradl i součástky uvnitř zařízení," popsal Chaloupka, podle kterého se na soše podepsal bohužel někdo z místních…

Není to první případ vandalismu v obci, která v minulosti proslula hlavně výrobou lidových betlémů a dnes nabízí kromě řady jiných atrakcí (orloj, muzeum pohřebnictví v márnici, muzeum módy 20. let a spoustu dalších atrakcí) i jejich celoroční expozici. „Už dříve tu zničili sochu svatého Václava," připomněl Chaloupka.

Právě k soše českého patrona by chtěl pořídit ještě patrona obce sochu sv. Kryštofa. „Spolu se svatým Václavem by mohla tvořit malé sloupořadí pod kostelem. Každý, kdo sem přijede, se totiž diví, že v Kryštofově Údolí sochu Kryštofa nemáme, jen na oltáři v kostele," vylíčil nemocný Chaloupka. „Bohužel mi to komplikují zdravotní potíže i finance," konstatuje. Podle odhadu by vytvoření sochy přišlo zhruba na půl milionu. Chaloupka uvažuje o vytvoření sbírky.

V obci, již ročně navštíví na padesát tisíc lidí, provozuje s manželkou zmíněné muzeum betlémů a hraček, stejně jako orloj, který vybudoval z bývalé trafostanice.

„Ještě bych chtěl dokončit svůj hrob se slunečními hodinami, aby měli vandalové co olamovat," dodává ne beze smutku Martin Chaloupka. Mimochodem loni za svou práci oceněný Cenou hejtmana Libereckého kraje.