Zklamaní malí sboristé, rozčarovaný šéf souboru a rozezlení rodiče. Tři dny před odletem do Řecka zrušila CK Egey Travel jabloneckému pěveckému sboru Vrabčáci zaplacený zájezd.
„Pochopili bychom pádný argument, ale majitelka cestovky Kateřina Kaltsogianni použila jako důvod řadu verzí a výmluv,“ uvedla matka jednoho dítěte Šárka Pajkrtová.
Společně s řadou dalších rodičů jsou přesvědčeni, že se nejedná o solidní jednání. Majitelka tvrdila, že jde o přesun lidí. Pak, že zrušili let. „My se domníváme, že letí ti, kteří plnohodnotně zaplatili,“ míní Pajkrtová. „Mně připadá, že nás měla v záloze, pokud by zájezd nenaplnila,“ konstatoval sbormistr Pavel Žur.

Velkou slevu nedostali

Do Řecka se chystalo pětadvacet zpěváků a čtyři dospělé osoby jako doprovod. „Zaplatili jsme 7 460 korun za dítě,“ potvrdila další matka Jiřina Havlíková. Sbormistr Pavel Žur upozornil, že zájezd v tomto termínu je v nabídce cestovní kanceláře v akci za 6 900 korun. Další částku tvoří letištní taxy.
„Zájezd a účast na mezinárodní přehlídce dětských pěveckých a folklorních sborů ve městě Larissa měl být odměnou CK Egey Travel Vrabčákům za jejich koncert,“ vysvětlila za Kruh přátel DPS Vrabčáci Dana Fořtová.

Děti zvládly dříve také školu

Kateřina Kaltsogianni rodičům deset dnů před odjezdem garantovala na osobní schůzce nejen závaznost zájezdu, ale i v Řecku domluvený kulturní program. Právě na mezinárodní reprezentaci se Vrabčáci v posledních týdnech usilovně připravovali. Děti musely zároveň zvládnout učivo, aby mohly vysvědčení dostat už minulý pátek.
„Mají už i odevzdané učebnice, ukončenou klasifikaci. Vždyť měli být v Řecku jedenáct dní,“ poznamenala Šárka Pajkrtová. Při včerejším telefonátu s rodiči nabízela Kaltsogianni náhradní termín odletu v polovině července.
Termín je podle sbormistra i většiny rodičů ale neakceptovatelný. „Hlavní důvod, zúčastnit se festivalu, padá,“ poznamenal Žur. Rodiče navíc dětem už plánovali program na prázdniny a řada má zaplacené pobyty na letních táborech nebo dovolenou.
„Pokud by šlo o pár dní, určitě bychom to zvládli, ale ne o týdny. Jde o nesolidní jednání CK Egey Travel a zneužití sboru,“ dodala Pajkrtová.

Komunikovat majitelka nechce

Majitelce cestovní kanceláře Kateřině Kaltsogianni jsme se včera odpoledne pokoušeli několikrát dovolat. Telefon nezvedla.
Nereagovala ani na SMS zprávu s prosbou o vyjádření. V podvečer už měla mobilní telefon vypnutý úplně. Rodičům do telefonu včera potvrdila, že v pondělí přicestovala do České republiky.