Historické centrum, ale i silnice třetí třídy protínající obytnou zónu.
Architekti z Atelieru 4 představili zastupitelstvu města Železného Brodu první návrh rekonstrukce Malého náměstí. Ten projde dalšími změnami.
Město architekty oslovilo s tím, že chtějí náměstí navrátit historický punc. „Velké náměstí dělí mezinárodní silnice, proto nemůže být pravým historickým centrem. Navíc chceme Malé náměstí zahrnout do obytné zóny,“ uvedl Václav Horáček, starosta města. Prostranství pod kostelem a zvonicí bude rozděleno na dvě části, parkovací a volnočasovou. Zcela nový kabát dostane i autobusová zastávka.

„V prostoru Malého náměstí by platila maximální rychlost dvacet kilometrů v hodině,“ odpovídal na dotazy a výtky nejen zastupitelů architekt Tauš. Obyvatele žijící v těsném sousedství náměstí totiž popudil fakt, že prostor i s komunikacemi má být dlážděn kostkami. „Dejme alespoň na silnici asfalt,“ padl jeden z návrhů z řad zastupitelů. „Pokud chceme historické centrum, musíme se rozhodnout pro kostky a dlaždice,“ kontroval starosta.
Jedním z velkých témat bylo přesunutí přechodu pro chodce směrem k Jizeře. „Podél obchodu a kavárny chodí děti do školy, nebudou si zacházet,“ konstatoval zastupitel Jaroslav Kočvara.

Atelier 4 má tak témata pro vylepšení návrhu. „Pro město je Malé náměstí stěžejním územím. Musíme stihnout dodělat podklady do podzimu, abychom je mohli předat do žádostí na dotace. Počítám, že do dvou let se můžeme pyšnit novým, ale historickým centrem,“ dodal Václav Horáček.
V nejbližších dnech začnou i práce na obnově vyhořelé zvonice. „Firmu jsme již vybrali, v pondělí doladíme detaily,“ vzkázal Horáček.