Policisté nemohou vyloučit, že se jedná o stejné zvíře, které v září a říjnu loňského roku děsilo nejprve obyvatele Proseče a poté Kořenovska na Jablonecku. „Nutno podotknout, že se v našich lesích a horách celkem dobře daří populaci rysa ostrovida a je možné se také setkat s kočkou divokou. I přesto však nepodceňujme možnost výskytu i jiné kočkovité šelmy. Třeba právě pumy,“ sdělil mluvčí semilské policie Vojtěch Robovský.

Puma je plachá

Výstrahu vydala i sama obec Stružinec. Starosta před pumou varoval v obecním rozhlase, varování se objevilo i na sociálních sítích obce. Zvíře podle starosty vidělo více lidí, například děti ji měly pozorovat z okna a poté se chlubit vrstevníkům.

Podle policie i odborníků není puma nebezpečná, protože jde o plaché zvíře. Přesto nabádají k opatrnosti. Lidé by měli být na pozoru při návštěvách lesa a ke zvířeti se nepřibližovat. „Nemá smyl zavádět nějaká opatření. Puma je zvíře plaché, samo od sebe by nezaútočilo. Je ale dobré se mu vyhnout,“ sdělil starosta Stružince Jaromír Hrubý.

Na podzim loňského roku pozorovalo velkou kočkovitou šelmu několik lidí na Prosečském hřebenu nad Jabloncem nad Nisou. O několik týdnů později byla spatřena na Tanvaldsku a Kořenovsku. Obce varovaly před procházkami v lese a volným pohybem dětí a domácích zvířat.

O existenci šelmy se ihned strhla bouřlivá debata. „Moje mamina a dalších asi pět lidí ji zahlédli nejednou u Příchovic u Kořenova. Dokonce jí v zimě ráno skočila přes cestu,“ popsal například Martin Hakl. Lidé se shodují v tom, že se jedná o tu samou šelmu. „Myslím, že je to ona. Je pěkně mazaná a chytrá, jelikož už se jí pokoušeli odchytit, ale nikdy ji nenašli,“ sdělil Jan Šikl z Jablonce.

Podobně smýšlí i starosta Stružince. „Puma dokáže uběhnout velkou vzdálenost. Mohla by to být ona,“ popsal Jaromír Hrubý.

Při setkání zachovejte klid

Naopak ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo se domnívá, že za vším může být jen optický klam a mohlo dojít k záměně s rysem nebo větší kočkou domácí. „Hra světel a stínů dokáže hodně, k tomu přidejte fantazii lidí. Laik neodhadne vzdálenost, i malé zvíře v relativní blízkosti může pokládat za velké. V drtivé většině případů se pak splete,“ sdělil pro server iDnes.cz Nejedlo.

Co dělat při setkání s divokou šelmou? Zachovat klid a nepropadat panice. Divoká zvířata jsou všeobecně velmi ostražitá a plachá. Při setkání s člověkem jsou to právě ona, kdo se snaží vyklidit pole jako první a zmizet z dohledu.

Rozhodně se ke zvířeti nepřibližujte, nekrmte je nebo se je nesnažte odchytávat. „V případě setkání s tímto neobvyklým návštěvníkem vyrozumějte orgány místní samosprávy, myslivecké hospodáře nebo například také odbory životního prostředí. Ve zcela nezbytných případech, například při ohrožení života a zdraví nebo škodách na majetku, jsou k dispozici občanům také linky tísňových volání složek integrovaného záchranného systému,“ poradil Vojtěch Robovský.