Cesta k lékaři, na nákup, na úřad nebo na poštu. Pro většinu lidí každodenní realita, pro některé však velký problém. Usnadnit život svým starším či postiženým obyvatelům se rozhodly Vratislavice nad Nisou, kde od dnešního dne bude fungovat Vratislavický expres. „Jedná se o přepravu určenou všem občanům s trvalým pobytem ve Vratislavicích, kteří jsou starší šedesáti let nebo jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P," vysvětlila vedoucí odboru kultury, školství a sportu Markéta Křečková. Občané se budou moci přepravovat víceúčelovým devítimístným automobilem, který bude řídit proškolený řidič. Ten byl měl podle Křečkové být také nápomocen při výstupu či nástupu.

„Služba vznikla proto, že vnímáme obtíže zejména starších a handicapovaných obyvatel s dopravou do důležitých míst. Vratislavice jsou poměrně rozlehlé a ne vždy je pro tyto spoluobčany přístup například k MHD jednoduchý," vysvětlil starosta Vratislavic Lukáš Pohanka s tím, že se tak současnému vedení radnice podařilo naplnit jeden z velkých předvolebních slibů. Inspirací pro Vratislavický expres byly podle Křečkové podobné služby, které už fungují v jiných městech, jako jsou například ostravské obvody Mariánské Hory nebo Hulváky.

Pro odvoz stačí zavolat

Systém dopravy bude fungovat na principu objednávek. To znamená, že zájemci si musí odvoz nejprve domluvit telefonicky na 773584374. „Stejným způsobem si klient musí zajistit i odvoz zpátky. Vůz může čekat maximálně patnáct minut," vysvětlila Křečková.

Automobil bude rozvážet nejen po Vratislavicích, ale bude jezdit také do Liberce a do Jablonce. Platit se bude jízdné 10 Kč po Vratislavicích, 20 Kč do dalších měst. Prioritu má návštěva zdravotnických zařízení. Kromě seniorů nebo handicapovaných budou službu moci používat za poplatek také spolky nebo kluby. Vratislavický expres financuje městský obvod Vratislavice. Jedná se o podobnou službu, jako je školní autobus, který zde bezplatně rozváží děti už od roku 2010.