VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Verdikt soudce: Muži romského bosse podsvětí Bělu nezavraždili

Praha, Železnobrodsko - Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali. „Soud musí vinu prakticky dokázat," uvedl soudce.

26.9.2017 AKTUALIZOVÁNO 26.9.2017
SDÍLEJ:

Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra (na snímku s obhájkyní Karolínou Babákovou) a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali.Foto: Deník / Klimentová Lenka

Nepravomocným rozsudkem jsou, rodák z Jablonce nad Nisou, Pavel Šrytr a Ján Kaco zproštěni obžaloby. Před 21 lety, v dubnu 1996, zastřelil Antonína Bělu někdo jiný. Rozhodl o tom v úterý pražský soud.

Hrozil jim výjimečný trest. Soudce Ivo Zelinka ale uvedl, že někteří svědci v tomto projednávání poskytli svědectví „z doslechu“ a v předchozích vyšetřováních nic takového neuváděli. Ani korunní svědkyně oba muže jako možné pachatele neoznačily. Jedna se nejprve k této možnosti přiklonila, pak ale vzala své prohlášení zpět. „Nepodařilo se tedy prokázat, že skutek oba obžalovaní Pavel Šrytr a Ján Kaco provedli,“ konstatoval soudce.

Proti dvojici obžalovaných obžaloba nepředložila dostatek důkazů – a nakonec i státní zástupkyně navrhla, aby byli oba muži osvobozeni. K takovému závěru ostatně dokazování zjevně spělo od počátku hlavního líčení, jímž se soud zabýval od května.

NEPŘÍMÉ DŮKAZY

Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali.Případu se před časem ujal tým Tempus s úkolem najít vrahy bosse tuzemského podsvětí Antonína Běly. Toho zastřelili před 21 lety v jeho domě v Úvalech, sebrali 12 milionů a rodinné šperky.

Podle korunních svědkyň mluvili rusky. Soudce vysvětlil, jak mezi násilníky a poškozenými podle výpovědí komunikace probíhala a proč tedy není důvod se domnívat, že ruštinu předstírali.

Jako příklad citoval část z výpovědi žen: "Maskovaní muži pobíhali po domě a inzenzivně hledali peníze a cennosti. Kdyby byl pachatelem Šrytr, ten by je nepotřeboval hledat. Moc dobře jako bývalý osobní strážce Běly věděl, kde jsou."

Šrytra a Kaca do vazby vzali měsíc před vypršením dvacetileté lhůty promlčení. Speciálně sestavený vyšetřovací tým stavěl na výpovědích, které ale soudce smetl ze stolu a ve své téměř hodinové řeči poukázal i na konkrétní machinaci elitních detektivů s usnesením a vyhrožování svědkům uvězněním.

V jednom případě svědek vypověděl, že mu policie slibovala novou indentitu a život v zahraničí s finančním zajištěním, když odmítl, hrozili jemu i manželce vězením a umístěním dětí do ústavu. Podobně vyvíjeli nátlak i na spoluobviněného Jána Kaca, aby Šrytra shodil a svědčil proti němu v jakékoliv kauze.

Vyslýchané svědci označil soudce za nevěrohodné, protože poskytli nedůvěryhodné důkazy. „Soud musí svůj verdikt vyslovit na základě jasných důkazů a vinu mu prakticky dokázat. Jsou-li pochybnosti, je třeba rozhodnout ve prospěch obžalovaného,“ vysvětlil předseda trestního senátu Ivo Zelinka po vynesení rozsudku.

Návrh na zproštění padl před týdnem

Státní zástupkyně Danuše Krejčová, která minulý týden sama zproštění viny navrhla, si ponechala čas na případné odvolání. Šrytr i Kaco se tohoto práva okamžitě vzdali.

POCHYBENÍ A SATISFAKCE

„Pro mne je prvořadá maminka, je po čtyřech infarktech. Je velmi nemocná a já jsem na Pankráci také onemocněl. Vždycky když za mnou přišla právnička do vazby, jsem čekal smutnou zprávu. Že mi řekne, že je mrtvá. To byl pro mne ten největší stres,“ svěřil se s osobním pocitem Ján Kaco. Dodal, že jej začali léčit ve vězení pozdě, odškodnění zřejmě bude požadovat. Ve vazbě strávil 8 měsíců.

Kaco dodal, že odevzdal dobrovolně při vyšetřování své DNA, ať jej policisté prověří. Podle něj byla práce policie při vyšetřování špatná. O jeho nevinně byla od samého začátku přesvědčena také jeho obhájkyně: „Hned jak jsem případ přebrala.“

O policejním pochybení ve vyšetřování hovořila obhájkyně Pavla Šrytra Karolína Babáková. Osvobozující rozsudek očekávala i ona. Soudce byl podle ní totálně objektivní. "Dobře zhodnotil i práci policie. Tam nebylo postupováno podle zákona," uvedla.

ZÁRUKA VETERÁNŮ

Krajský soud v Praze zprostil obžaloby Pavla Šrytra a Jána Kaca, protože se podle něj neprokázalo, že skutek spáchali.Se zadostiučiněním přijal vynesení rozsudku Pavel Šrytr. Ještě před zahájením jednání  prohlásil, že je velmi vděčný za podporu bývalých kolegů z Útvaru rychlého nasazení (URNA).

Za oba obžalované se v průběhu vyšetřování postavili Veteráni URNY. „Dali jsme podnět na GIPS na prošetření nestandardního postupu ´elitních´ detektivů týmu Tempusu," uvedl za Veterány URNA Petr Šesták a podepsalo jej 89 osob.

"Záruku za další chování obvinšného už předtím podalo padesát čtyři veteránů URNA. Byl jsem to i zdůvodňovat u soudu, co nás k tomu vedlo,“ uvedl Šesták s tím, že soud to ale nepřijal.

Ve spise byl v tuto dobu už přepis odposlechů, že se Šrytr nechystá opustit republiku s tím, že jako nevinný nemá důvod. Elitní detektivové to podle Šestáka věděli a musel to tedy vědět i soudce a státní zástupce. „Přesto mu vždy prodloužili vazbu a pustili ho až po patnácti měsících,“ dodal.

KDO STŘÍLEL?

V dubnu roku 1996 v Úvalech na Praze-východ vtrhlo nejméně pět maskovaných osob do domu Antonína Běly. Dvaapadesátiletého muže považovaného za vůdce jedné skupiny působící v podsvětí pachatelé zabili dávkami ze samopalu a odnesli si bohatou kořist: peníze v řádu milionů i šperky. Přestože se policie do pátrání po vrazích pustila s buldočí vervou, neuspěla. Případ byl opakovaně odložen – s tím, že konkrétného podezřelého se najít nepodařilo.

Případ znovu otevřel tým Tempus (jde o detektivy policejního prezidia, kteří se zabývají dlouhodobě nevyřešenými případy; jejich kauzy však při soudním projednávání leckdy narazí na nedostatek důkazů) teprve před koncem promlčecí doby. Kauzu loni vrátily do hry nově získané výpovědi. Podle Zelinkových slov však výslechy dvou svědkyň neusvědčily ani jednoho z obžalovaných. 

Šrytr i Kaco od začátku odmítali, že by na činu měli jakýkoli podíl. Trvali na tom, že v době vraždy pobývali na Slovensku. Podle nich mohl za vražednou akcí stát někdo z rodiny zesnulého či z okruhu dalších jemu blízkých lidí, vyloučit prý nelze ani podíl arménské mafie. Běla mimo jiné čile obchodoval se zbraněmi. V době po činu se také hojně spekulovalo, že v pozadí může stát kontroverzní podnikatel František Mrázek.

Poškození se musí o náklady přihlásit v občansko právním sporu.

Pokud se státní zástupkyně neodvolá, bude to znamenat definitivní tečku za případem nesoucím rysy mafiánského mordu. Zločin vraždy je totiž po 20 letech promlčen – a pokud pachatel nebyl obviněn před uplynutím této lhůty, nelze už ho soudit, i kdyby se k činu sám přiznal. A dvojice obžalovaných, kteří stanuli před soudem, může za stíhání spojené i s pobytem ve vazbě požadovat po státu odškodnění.

ČTĚTE JIŽ BRZO

Jablonecký deník připravuje s Pavlem Šrytrem, který nyní žije na Železnobrodsku, exkluzivní rozhovor. Bývalý policista působil jako osobní strážce Antonína Běly. Po neshodách následně předešel do služeb někdejšího spolupracovníka zastřeleného a později jeho velkého konkurenta Františka Mrázka.

Autor: Lenka Klimentová, Milan Holakovský

26.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 480 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16480 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Zaměstnanec musí projít zdravotní prohlídkou st.2, , Osobní kontakt: Dr. Milady Horákové č.p. 185/66, Liberec, Po - St od 8.00 do 10.00 hod., Pracovní poměr na dobu 90 dnů.. Pracoviště: Padalia agency s.r.o. - akt plastikářská technologie čechy, spol. s r.o., Želivského, č.p. 4599, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Yuriy Popadych, +420 777 666 483.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 21 000 Kč

Účetní všeobecní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní práce je kompletní účetní agenda tří poboček NADĚJE, , Nabízíme:, , - perspektivní zaměstnání na plný úvazek, - práci v příjemném prostředí a v malém kolektivu, - zázemí velké celostátní organizace, - nástupní plat 21.000,- Kč, , Požadujeme:, , - minimálně SŠ ekonomického směru , - praxe v účetnictví vítána, - znalost podvojného účetnictví, - práce s PC, ovládání programů Word a Excel, - orientace v oblasti fondů EU a dotací výhodou , - spolehlivost a časovou flexibilitu , - organizační schopnosti, - ztotožnění s posláním organizace, - občanská bezúhonnost, - řidičský průkaz skupiny B výhodou, , Nástup ihned, případně dle dohody , , Přihlášky včetně životopisu a motivačního dopisu zasílejte na e-mailovou adresu ekonom.jablonec@nadeje.cz , kontaktní osoba Marta Víchová. Pracoviště: Naděje - 004, Emilie Floriánové, č.p. 1736, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Milena Havrdová, +420 775 889 660.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Úředníci cestovních kanceláří a agentur expert pro výběr dovolených. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: EXPERT PRO VÝBĚR DOVOLENÝCH, Chcete se stát skvělým prodejcem?, Chcete se stát součástí jedničky na trhu?, Jste ochotný/á se maximálně věnovat klientům?, Pokud ano, pak možná hledáme Vás!, , NÁPLŇ PRÁCE, - poradenství v oblasti cestovního ruchu, - vyhledávání a prodej zájezdů našim klientům, - prodej doplňkových služeb (cestovní pojištění, parkování, certifikáty, fakultativní výlety atd.), - prodej vstupenek, - administrativa spojená s prodejem zájezdů, , POŽADUJEME, - výbornou znalost práce na PC, - minimálně SŠ/VŠ vzdělání, - schopnost pracovat v týmu, - dobrá geografická znalost, - komunikativnost, samostatnost, flexibilita, - praxe v oboru výhodou, - nástup IHNED, , NABÍZÍME:, - smlouva na HPP nebo částečný úvazek, - pracovní doba: 9:00 - 17:00, - zaměstnání ve stabilní společnosti, - zajímavou a dynamickou práci, Zaškolení + možnost využívat zaměstnanecké slevy např. (zvýhodněné ceny jazykových a vzdělávacích kurzů, slevy v oblasti cestovního ruchu, zajímavé famtrip - služební poznávací cesty do celého světa, odborné školení, atd.), - místo výkonu práce: Jablonec nad Nisou, , Pokud Tě daná pozice zaujala, pošli nám svůj životopis společně s fotografií!, Těšíme se na Tebe!, Tým Invia.cz. Pracoviště: Invia.cz, Podhorská, č.p. 433, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Lucie Píchová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Klenotník, zlatník 15 000 Kč

Klenotníci, zlatníci a šperkaři Fasér granátových šperků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Bispol gold s.r.o., Mánesova, č.p. 2044, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jaroslav Kinský, +420 483 330 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velikonoční prodejní trhy v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

Velikonoční výrobky zaplavily sál Krajského úřadu Libereckého kraje

Aktivní první pomoc.

Hasiči ve svém volnu zachránili lidský život aktivní první pomocí

AKTUALIZOVÁNO

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Stavba kanalizace se blíží, Kokonín řeší přípojky

Jablonec n. Nisou – Nepřipojíte se? Hrozí vám až padesátitisícová pokuta.

ANKETA: Hledá se Kniha roku Libereckého kraje. Můžete hlasovat v Ceně čtenářů

Liberecký kraj –  Najít nejlepší knihu, která se týká Libereckého kraje, chtějí organizátoři soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Vy, čtenáři Deníku, můžete hlasovat v kategorii Cena čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

/FOTOGALERIE, SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Při dnešním výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí, další dva zranění byli transportováni do nemocnice, jeden z nich letecky. Lidem v okolí chemičky žádné nebezpečí nehrozí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT