Letošní oslavy 150 let povýšení Jablonce na město vyvrcholí už dnes večer. V Městském divadle se totiž uskuteční galavečer k tomuto jubileu, v jehož úvodu předá primátor města Petr Beitl padesáti sedmi jabloneckým osobnostem medaile GRATIAS TIBI AGO jako výraz poděkování za jejich práci pro město a podíl na veřejném životě.

„Nominace mě potěšila. Ukazuje totiž, že moje práce má smysl a někteří lidé si jí váží," řekla Simona Havlová, která bude jednou z těch, kteří medaili získají. Svou nominaci přitom získala za aktivity pro rodiny s dětmi. Sama navíc provozuje Tadeáškovy jesličky, jež se starají o děti od 2 měsíců do 3 let.

ZVÍTĚZIL NÁVRH VÝZNAMNÝCH BUDOV

Podoba medaile vzešla ze studentské soutěže, do níž Jakub Matouš předložil dva návrhy. Návrh medaile, který se nakonec dočkal realizace, znázorňuje jedinečnou jabloneckou architekturu, secesní divadlo, funkcionalistickou radnici, městské lázně, jablonecké věže včetně hodin. „Osobnosti mohli navrhovat sami občané na základě veřejné výzvy do konce března," uvedla tisková mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Užší výběr ze zaslaných nominací provedla stejná pracovní skupina, která doporučuje zastupitelům udělení ocenění medailí Pro Meritis, které jsou nejvyšším městským oceněním. Konečný souhlas vyslovili zastupitelé v červnu. Celkem se sešlo více než 100 nominací, komise z nich vybrala 59 jmen. František Sláma ocenění odmítl z osobních důvodů. Dnes je už jasné, že medaili si nakonec přijde převzít pouze 57 osobností. Josef Hrbotický, který ji měl získat za dlouholetou práci ve školství a založení Vyšší odborné školy mezinárodního obchodu v Jablonci nad Nisou, bohužel v srpnu zemřel.

Už dnes také odstartuje další ročník zdejší největší městské slavnosti navazují na tradici výročních jarmarků, povolených roku 1808 císařem Františkem I. u příležitosti povýšení Jablonce na městys.

Podzimních slavností se vzhledem k významným výročím zúčastní i řada výprav z partnerských měst. „Od čtvrtka 22. září do pondělí 26. září se zde vystřídá několik delegací, a to nejen hlavních představitelů měst, ale i umělců či zcela obyčejných lidí, kteří se chtěli seznámit se svým partnerským městem Jablonec nad Nisou a na vlastní oči objevit jeho kouzlo," informovala Kateřina Hujerová z kanceláře primátora.

Kromě stylového trhu na Mírovém náměstí se návštěvníci mohou těšit na kulturní program, který bude probíhat v centru města po celý pátek a sobotu. Chybět nebudou pohádky ani hudba. Mezi vystupujícími figuruje například skupina Jelen.

Do města znovu zamířily desítky trhovců, řemeslníků i umělců, kteří vystoupí v doprovodném programu. Svůj stánek bude mít na letošních výročních městských slavnostech také turistické infocentrum.

„Jako jediní budeme prodávat Jabloneckou jablkovici, která byla poprvé veřejnosti představena na Velikonočních slavnostech. K podzimu jablka patří, takže nemůže ani tentokrát chybět," láká k jabloneckému stánku Hanka Herkommerová, vedoucí Turistického infocentra v Jablonci.

Kromě jablkovice zde budete moci zakoupit i spoustu regionální literatury a suvenýrů. Na stánku bude i několik novinek. Například soubor dobových pohlednic, na jejichž výběru se podíleli občané Jablonce nebo kalendáře na rok 2017 s místními motivy. „Také jsme rozšířili nabídku upomínkových hrnečků, takže si ranní kávu můžete zpříjemnit například motivy jabloneckých knoflíků či Jizerské padesátky," dodal Herkommerová.

BARVY PODZIMU

Akce pro širokou veřejnost v rámci Podzimních slavností najdete také v Eurocentru. Kromě výstavy Krajské stodesítky Dědeček desetiletí 1906-1916, můžete zajít do Ekocentra v suterénu pavilon S1. Připraveny jsou zde aktivity související s nadcházejícím podzimem. Budete tak moci tvořit z přírodnin, či se seznámit s podzimní přírodou. Dopoledne je rezervováno pro školy, odpoledne se potom Ekocentrum otevře i pro veřejnost.