Příjezd císařského posla před jabloneckou radnici byl jednou z připomínek uplynutí 150 let od povýšení Jablonce na město. Ty budou probíhat během celého roku. Primátor Petr Beitl přiblížil i další body pestrého programu, které se vztahují i k dalším dvěma jubileím, tedy první zmínce o Jablonci a udělení městského znaku.

Město má nové reprezentační šaty. Jak se vám líbí a jaké bude jejich využití?

Zmiňoval jsem to už dříve. Beru je jako jednu z cest jak popularizovat městský znak i městské barvy. Jsou různé cesty, jak to dělat a každá je dobrá. Šaty se budou objevovat především na akcích města a tam, kde to bude vhodné. Veřejnost si je bude moci prohlédnout také na Den památek v mé kanceláři.

Jak hodnotíte nedávno skončené Velikonoční slavnosti?

Slavnosti hodnotím velmi kladně. Podařilo se vytvořit pestrý, netradiční program a důležitým faktorem bylo i pěkné počasí. Vůbec ten charakter všech slavností v Jablonci je velmi dobrý a dokazuje to i velký zájem ze strany občanů. Navíc slavnosti mají pěknou atmosféru. Člověk zde potkává své známé, a to je, si myslím, přesně ten účel, za jakým tyto akce děláme.

Vnímá vůbec veřejnost letošních několik jubileí a máte nějakou zpětnou vazbu, například po skončených slavnostech?

Na zpětnou vazbu je ještě brzy. Přeci jenom jsme skočili rovnýma nohama do pracovního týdne. Jabloncem teď z mého pohledu spíše hýbe projekt prodloužení tramvaje do centra města. Pokud slavnosti proběhnou za pěkného počasí, na místě, kde je plno lidí a nikdo mi nehlásí žádné mimořádné události, tak vnímám, že zpětná vazba je dána hlavně velkou návštěvou občanů.

Všiml jsem si velkého počtu Městských strážníků i Policie ČR. Bylo to v souvislosti s tím, co se stalo v zahraničí?

Zapojení hlídek Městské policie jsme už dopředu plánovali, stejně jako i na dalších akcích. Co se týče policie státní, tak jsem počet příslušníků také zaznamenal, ale tuto informaci nemám potvrzenou.

První velkou oslavu máme za sebou. Jaké budou následovat a na co se mohou lidé těšit?

Dalším bodem bude květnová oslava v kostele sv. Anny a následně se rozjede seriál kulturních a sportovních akcí. Vyvrcholení by potom mělo přijít na Podzimních slavnostech v Městském divadle. Posledním krokem bude prosincové odhalení kopie městského znaku nad vnitřním schodištěm radnice, které koresponduje s udělením práva užívat městský znak, jehož se nám dostalo 7. prosince 1906. Jinak i nadále pojede informační kampaň v našem měsíčníku. Jsem velmi rád, že se nám podařilo zvednout zájem občanů o historii města, jména starostů, kteří město budovali a další historické události.

Letos budete na zmiňovaných Podzimních slavnostech děkovat osobnostem, které pomáhají veřejnému životu ve městě. Už jste vybrali motiv medaile?

Hlavní motiv už je skutečně vybrán a medaile se bude v blízké době vyrábět. Výběrová komise nakonec zvolila konzervativní řešení. Neprozradím jistě žádnou tajnost, když řeknu, že se na medaili objeví kontury nejdůležitějších městských budov.

Sám jste také při výběru zmiňoval, že by jste chtěl využít návrhy, které nezvítězily. Budete s nimi tedy pracovat i nadále?

Je to tak. Jeden z nich bude na tričkách, které se budou objevovat na kulturních akcích souvisejících s letošním výročím. Trička si navíc budou moci i lidé zakoupit.

Nominace osobností už jsou u konce. Přidal jste nějaké jméno?

Sám jsem nikoho nenominoval. Pečlivě jsem si prohlédl jejich seznamy a nepokládal jsem za nutné vkládat jména, která se v nich stejně objevují.

Zapojí se do oslav i partnerská města?

Zúčastní se avizovaných Podzimních slavností.