A stejně tomu bylo i letos. Motorkářská sezona pomalu končí, a i když milovníkům silných strojů příliš nepřála, znovu jich spousta do cíle nedojela. A kde většina z nich havarovala? U Brodu.

„Úsek ze železného Brodu směrem na Loužnici a Desnou je na Jablonecku jasně nejkritičtější. Je to samá zatáčka, silnice je tam hladká a motorkáři na ní rádi hazardují,“ popisuje mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová to, co lidé z této oblasti dobře znají. „Osobně mi motorkáři prostě vadí, zvlášť tam. S klidem vás vezmou v zatáčce, a to tak rychle, že se i leknete,“ řekl Milan Brychta z Brodu.

Letos zatím svou cestu po Jablonecku nedokončil jeden řidič malého motocyklu a s ním čtrnáct řidičů velké motorky, což je za prvních osm měsíců stejné číslo jako loni. Ne vždy byl na vině motorkář, ale častěji ano a většina nehod se stala opět na kritickém úseku. Možná i tím, že slunečných dnů bylo v létě pomálu, měli letos havarující motorkáři štěstí, protože nikdo nezemřel, ani nebyl těžce zraněn. „Téměř každý motocyklista ale po nehodě skončil s lehčími zraněními v nemocnici,“ podotýká Ludmila Knopová.

Policisté o problému železnobrodských zatáček vědí a během prázdnin chtěli v této oblasti zopakovat velkou květnovou akci zaměřenou na motorkáře, do které by opět zapojili vrtulník. Jenže uplynulé prázdniny příliš přívětivých dnů nepřinesly, a tak se žádná taková akce nakonec nekonala a letos už zřejmě konat nebude. „V současné době jsou vzhledem k událostem ve Frýdlantském výběžku jiné priority. A navíc je vrtulník v akci právě tam,“ uvedla policejní mluvčí.

Při velké květnové akci s vrtulníkem paradoxně žádný motorkář nebyl pokutován.