VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Všechny děti po kupě, má to své úskalí i výhody

Zlatá Olešnice – Budete-li pátrat 
v archiváliích, najdete prvním zmínku 
o Zlaté Olešnici už 
s datem 1352. Horská vesnička čítá něco málo přes pět set lidí.

24.4.2014
SDÍLEJ:

Mateřská a Základní škola ve Zlaté Olešnici má nový kabát. Celá budova má své zvláštní kouzlo. Z oken je vidět dolů do údolí na celou vesnici, odkud každé ráno vzhůru míří malí do herny i školáci do malotřídky.Foto: Deník/ Lenka Klimentová

V romantickém horském údolí na straně obrácené ke slunci vedle zdejšího kostela svatého Martina do okolí září nově opravená škola. Oranžová fasáda svítí na cestu nejen předškolákům, ale i žákům. Je jich tady tak akorát do party. A jak se jim tu spolu s učiteli žije? Když se ředitelka Renata Pekařová usmívá, tak zřejmě docela dobře.

Co je tady v Olešnici a především ve škole nového?
Žijeme si tu celkem spokojeně. Máme skoro novou školu. Podařilo se jí zrekonstruovat díky velké dotaci z Evropské unie, přispění obce a státního rozpočtu přes velké prázdniny. Myslím, že se ji podařilo docela dobře opravit.

Kolik dětí se ráno přichází a jaká je vlastně jejich věková skladba?
Dohromady máme třicet sedm dětí na celé zařízení. Jsme malotřídní škola. Máme tady mateřskou a základní školu. Tedy jednu třídu pro první až čtvrtý ročník. V mateřské škole je dvacet šest dětí od tří do šesti let. A do školy chodí jedenáct žáků.

Je to zřejmě velmi náročné mít v jedné třídě různé věkové kategorie. Má to nějaká úskalí?
Úskalí to má určitě. Ale myslím, že už jsme se za těch dvacet let, co jsme tu v našem kolektivu, naučili tak spolupracovat a zapadat do sebe. Myslím, že se nám daří ty děti vybavit celkem slušně. Pochválíme se, protože velmi dobře prospívají pak i na plně organizovaných školách, kam přecházejí.

Ale úskalí jsou. Máte čtyři ročníky najednou ve třídě. Musíte se na to dobře připravit. Abyste měla práci pro všechny a aby navazovala. Ano, někdy se stane, že to nevyjde přesně podle vašich představ, protože se hodina někde na něčem zadrhne. Někdo neví, neumí a nechápe. Pak musíte improvizovat a začít někde jinde, než jste původně chtěla.

Renata Pekařová, ředitelka MŠ a ZŠ Zlatá Olešnice.

Jak se vám daří doplňovat prvňáčky? Neodvádějí rodiče děti pryč z obce, když mají jít do školy?
Až na výjimky a těch je opravdu málo. Kdybych to rychle spočítala, tak za poslední rok jedna. Děti tady zůstávají a plynule přecházejí z mateřinky do třídy.

Než jsem tady zaváděla čtvrtý ročník, což je pár let zpátky, tak jsem si tady udělala průzkum, protože těch dětí by tady bylo jinak málo. S rozšířením samozřejmě muselo souhlasit zastupitelstvo obce.Rodiče se už dva roky před tím poptávali, jestli tu čtvrtý ročník nezřídíme. Asi mají důvěru, že nám tu děti nechávají…

Mýdlo = hrdina dětí

Zlatoolešnická škola se ve spolupráci s obcí zapojila do projektu ŠKOLY PRO UNICEF 2014. Tento projekt probíhá v 90 zemích po celém světě. Učí děti základním hygienickým návykům včetně důsledného mytí rukou s pomocí mýdla. Zároveň seznamuje děti s realitou rozvojových zemí, kde je čistá voda a hygiena otázkou přežití. Jako součást projektu děti v ZŠ a starší děti v MŠ vyrobily mýdla. Zakoupením mýdla můžete pomoci našemu projektu. Vybrané peníze budou zaslány na účet UNICEF. Z těchto peněz budou zakoupeny hygienické potřeby pro děti v rozvojových zemích. Mýdla jsou k dostání nejen ve škole ale i na Obecním úřadě.

Autor: Lenka Klimentová

24.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT