Jednou z nich je i údajné prohlášení Českého červeného kříže a záchranářů o kontaktu v mobilu v případě nouze, uloženém pod zkratkou ICE = In Case of Emergency. Osobu uloženou pod touto zkratkou by prý záchranné složky v případě nehody majitele telefonu kontaktovaly.

„Je to nesmysl, nic takového není ani reálné. Přivolané záchranné složky nikoho nekontaktují,“ uvádí ředitelka Oblastního spolku ČČK Helena Ungermannová.

„Rodinné příslušníky či jiné osoby informujeme pouze na žádost pacienta. Pokud je pacient v bezvědomí, čeká se, až bude hospitalizovaného někdo hledat. V tomto případě podáváme informace pouze rodinným příslušníkům,“ říká zdravotní sestra jablonecké nemocnice. „Mobilní telefon se po příjmu zraněného vypíná a je uložen k osobním věcem,“ dodává. Kontakt v případě nouze tím postrádá veškerý smysl.

Několik lidí se však touto falešnou zprávou nechalo nachytat. Na sociální síti Facebook dokonce existuje skupina, která uživatele portálu nabádá, aby si ve svém mobilním telefonu někoho pod touto zkratkou uložili.

„Prohlášení jsem četla a uložila jsem si tak svou spolubydlící. Vzhledem k tomu, že zpráva je napsaná za Červený kříž a záchranné služby mě ani nenapadlo, že by se jednalo o podvrh,“ říká studentka Karolína.

Autorka Veronika Egerová