Ač je po podrobnějším prozkoumání jasné, že celá událost je nejapným žertem, chce se jí zúčastnit na sedm set oslovených lidí. Na podvodnou událost zareagovala na sociální síti i společnost Coca Cola, jež do Železného Brodu v neděli 13. prosince dovezla Vánoční kamión.

Událost

Uživatel s nickem Santův vlak zve na železnobrodské nádraží na neděli následující, tedy 20, prosince od 16 hodin. Láká na colu zadarmo.

„Kamion sklidil v Železném Brodě obrovský úspěch! Proto se vám Santa rozhodl věnovat vánoční překvapení a vyslat do Brodu svůj vlak se třemi vagóny plnými coly, které do poslední láhve rozdá! A co je důležité, bude dostatek pro všechny! Srdečně vás zveme, vlak přijede na nádraží v 16:00 a bude to velké! Pozvěte své přátele, tato výjimečná akce se nebude opakovat," stojí na facebookové události, kterou vytvořil uživatel pod nickem Santův Vlak. Událost nazval Vánoční vlak plný coly v Železném Brodě.

Věřící i nevěřící

Lidé komentující událost jí věří, většina je však přesvědčená o opaku. „Jeeee, to je pecka," reaguje na událost jedna uživatelka Facebooku.

Na otázku, zda vlak dorazí i do dalších měst Vánoční vlak odpovídá: „Ano, plánujeme přijet i do dalších měst, jejich kompletní seznam brzy zveřejníme."

Ale lidé si z podvodné akce dělají i legraci. Ptají se ostatních, kde se dá nejlevněji koupit rum, aby mohli colu s alkoholickým nápojem míchat.

„Mohu se ještě zeptat zda po kamionu a vláčku přiletí příští týden Kofola letadlo," ptá se další žertéř. A původce události znovu odpovídá: „To se musíte zeptat Kofoly, jedno takové parkuje u dálnice mezi Turnovem a Boleslaví. My máme bohužel jen vlak."

POZNÁMKU Jana Sedláka si přečtěte tady.

Coca Cola i ČD - jde o hloupý vtip

Oficiální stránky Coca Cola Vánočního kamiónu si události Vánoční vlak plný coly v Železném Brodě také všimli.

„Toto není naše akce a nemáme s ní nic společného. Pomozte všem svým známým v Železném Brodě a okolí, aby se nenechali nachytat na hloupý vtip. Sdílejte na Facebooku a nahlaste událost jako podvodnou," stojí v prohlášení týmu Coca Cola Vánoční kamión.

Pořadatelé Vánočního kamiónu se snažili na sociální síti událost zablokovat, správce sítě jim však nevyhověl.

Uživatel Santův vlak využil k vytvoření podvodné události fotografii Holiday expresu z Kansas City v USA, kde je událost již tradiční akcí vánočních svátků.

Holiday Express je vlak, který přiváží Santa Klause lidem po celých Spojených státech. Zastávky expresu a jeho návštěva je zdarma otevřené pro veřejnost.

České dráhy o žádném zvláštním vlaku v Železném Brodě nejsou informovány. „Alespoň ještě v úterý nebyl žádný takový vlak nahlášen," sdělila Radka Pistoriusová, tisková mluvčí Generálního ředitelství společnosti České dráhy, a.s.

O zvláštním vlaku v Železném Brodě neví ani Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která má zvláštní vlaky na starosti. „V tento termín žádný zvláštní vlak do Železného Brodu vypravený není," sdělil Marek Iliiaš z tiskového oddělení SŽDC.

Santa v Česku

Zavlékání amerických vánočních tradic je mnohým lidem trnem v oku. Společnost Coca Cola však svou akci Vánoční kamión bere jako reklamu.

V Železném Brodě se kamión zastavil v neděli 13. prosince premiérově a sklidil ohromný úspěch, když jej na náměstí přivítaly doslova tisíce lidí. Vtipálek Santův vlak byl zřejmě mezi nimi.

„Naše reklamní kampaně vznikají na základě výsledků průzkumu spotřebitelských preferencí. Vánoční kamion, včetně postavičky Santa Clause, již po několik let patří k atrakcím, které poutají pozornost a zájem spotřebitelů v mnoha městech České republiky. Z tohoto důvodu jsme se volbou spotřebitelů řídili i v případě vytváření letošní předvánoční reklamy," vysvětlila společnost Coca Cola svou reklamu.