Ten nákup byl na seniora těžký. Nadité tašky potravinami táhl od pokladny v Kauflandu přes parkoviště směrem k bývalým jatkám. Nad Jabloncem se konečně ukázalo slunce a téměř přes noc se změnilo i počasí. Horko. Nikde stín, až tam kousek od hlavní. V zastávce autobusu. S námahou usedl na lavičku, těžké tašky padly na zem. Tíseň na hrudi a najednou se s ním všechno kolem zatočilo…

Srdce přestalo bít a hodiny osudu začaly odpočítávat poslední minuty mužova života.

Do ulice zabočilo auto s červeným křížem na kapotě. Úplně náhodou. „Jen koutkem oka jsem zahlédla, že se tam  lidé snaží  muže dostat z lavičky na zem," popisuje páteční ráno Jana, postavou velmi drobná řidička Senior dopravy, kterou provozuje jablonecký Český červený kříž. Okamžitě zajela k chodníku. Klient, kterého právě vezla ze Žižkova vrchu na nákup, ani nehlesl, když dupla na brzy.

Zezadu z auta vyskočila také její kolegyně rovnou s ostrým záchranářským batohem. Obě, jak sehraný tým, mířily k cíli. Tohle všechno už tolikrát nacvičovaly, učily to děti i dospělé… „Vy jste tu rychle, teď jsem položila telefon," promluvila slečna a na důkaz ještě ukázala mobil v ruce. Bylo to tedy jasné, profesionální pomoc je už na cestě. Čekat, ale znamená ztratit drahocenný čas, který může být, a velmi často také je, rozhodující. Je devět ráno.

Teď jen dostat zbytkovou okysličenou krev do mozku při kardiopulmonální resuscitaci. V zásahovém batohu je i ambuvak čili resuscitátor sloužící k suplované dechové činnosti. „Po prvních dvou stlačeních jsem to pocítila. Bezvládné tělo, volná žebra..," svěřuje se, jinak ostřílená zdravotnice, se ztišeným hlasem Nikola. Minuta, dvě minuty, tři minuty… co minuta to sto stlačení hrudníku.

„Chtěla jsem ji vystřídat, ale Nikola byla jako přesný stroj, tiskla jsem v pravidelných intervalech ambuvak, abychom zabezpečily i proudění vzduchu do plic," popisuje Jana a jejich nahromaděné emoce se uvolňují. Je pozdě odpoledne a obě se dozvídají, že muž díky úspěšné, a možná právě jejich rychlé, resuscitaci přežil. Neubránily se slzám. Myslely na něj celý den.

„Vlastně jsem tam měla být sama jen se seniorem, ale stěhovaly jsme věci do auta, protože máme zítra prezentaci a dozor ve vratislavickém pivovaru," popisuje Jana páteční ráno. Už spěchaly a Nikole se nechtělo samotné nahoru, odjely tedy se Senior dopravou obě. Každá z nich by první pomoc zvládla, ale ve dvou se zvládne podstatně víc. Dvoje vyškolené ruce se hodily i zdravotníkům. Třeba podržet kapačku či pomoc s naložením pacienta.

„Naše posádka byla na místě hodinu a pokračovala v resuscitaci, kterou začaly obě zdravotnice Českého červeného kříže," potvrdila mluvčí ZZS LK Lenka Moravcová.  Použili i defibrilátor s elektrickým výbojem. Po obnovení životních funkcí přepravila sanitka muže na ARO do Krajské nemocnice v Liberci.

Obě děvčata jen skromně balí batoh, který ukázaly při fotografování. „A jak mu je? Víte?" Nejsme rodinní příslušníci, ale přesto jsme dobrou zprávu přinesli. „Je na kardiologii. Sice na přístrojích, ale žije," potvrdila mluvčí nemocnice Barbora Silná.