Jak spojit pohyb svůj a psa v zimě, když už vás nebaví jen procházky? Odpovědí může být právě skijöring, zimní aktivita patřící mezi individuální musherské disciplíny.Tento sport spočívá v zapřažení jednoho nebo dvou psů za lyžaře. Celý tým tedy tvoří dva články, lyžař a pes, spojeni vodítkem. Principem je, aby pes lyžaře táhl.

JAK DLOUHO SE V ČECHÁCH JEZDÍ SKIJÖRING

U nás jsou rodištěm skijöringu Severní Čechy. První závody psích spřežení se konaly v roce 1985 v Peci pod Sněžkou. Jednou kategorií byl i skijöring. Původně však skijöring pochází ze Skandinávských zemí.

Skijöring je vhodný pro každého, kdo má chuť zkusit něco nového. Ohledně plemen zde není žádné omezení, obecně se však více využívají větší rasy, které alespoň trochu lyžaře táhnou. Důležité je, aby sport jezdce i psa bavil.

Co ovšem nesmí majitel psa podcenit, je výcvik. Lyže totiž nejsou moc ovladatelné a jediné, čím můžete psa řídit, je hlas. Pro tento druh lyžování je na soutěžích povoleno pouze bruslení přesto, že v minulosti se používalo i klasické lyžování.

ROKYTNICE NABÍZÍ IDEÁLNÍ PODMÍNKY

S tréninkem je dobré začít již v létě při canicrossu běhu se psem, kdy máte možnost si na spojení se psem vzájemně zvyknout a osvojit si základní pravidla.

Ideální podmínky pro úplné začátečníky jsou v Rokytnici nad Jizerou, tam na rozdíl od běžkařských tratí v Jizerských horách není pohyb psů omezen. Navíc je Rokytnice domovem dvou skvělých musherů, Václava Vančury a Veroniky Navrátilové. Naše redakce se za nimi vydala společně se skupinou canicrossu v Jablonci nad Nisou, v rámci kurzu pro začátečníky skijöringu.

Musheři se celé skupině věnovali přes hodinu, kdy rozdávaly cenné rady. V krásném prostředí Krkonoš se celkem sedm jezdců vydalo na svůj první skijöringový trénink pod zkušeným vedením.

Pokud se rozhodnete skijöring sami vyzkoušet, budete kromě lyží potřebovat i canicrossovou výstroj. Jedná se o postroj na psa, vodítko, které by mělo být vybaveno amortizérem tlumičem nárazu a sedák, který má člověk kolem pasu. Pak už stačí obrnit se trpělivostí a ohleduplností vůči ostatním běžkařům a můžete vyrazit.

Mushing

Jedná se o kynologický sport nazývaný také jako jízda se psím spřežením. Týmové kategorie zahrnují 4, 6, 8 nebo více psů. Individuálními disciplínami, u kterých jsou zapřažení vždy nanejvýš dva psi, jsou:
scooterjöring
(na koloběžce)
skijöring
(na lyžích)
bikejöring
(na kole)
canicross
(běh)