„U ženy byla bohužel zranění neslučitelná se životem. Mladý muž je popálený na hlavě a horních a dolních končetinách,“ informovala krátce po tragické události mluvčí krajských záchranářů Lenka Markovičová.

K výbuchu a následnému požáru došlo těsně před sedmou hodinou ráno. Hasiči dostali hlášení v 6.58. Když přijeli na místo, pohlcovaly plameny celé podkroví, tedy asi čtvrtinu domu. „Hned po sedmé mi to volala manželka, která tudy projížděla tramvají. Plameny prý šlehaly z díry ve střeše do výšky několika metrů,“ řekl nám jeden z přihlížejících, který bydlí nedaleko, ale výbuch neslyšel.

Příčinu výbuchu vyšetřovatelé stále neznají, protože do zdemolovaného ohořelého podkroví se poprvé dostali až v pozdějších odpoledních hodinách. Pomáhal jim i policejní psovod se psem, specializovaným na vyhledávání ohnisek požáru a látek, které ho mohly způsobit. O příčině exploze budeme informovat hned, jak bude známá.

Výbuch byl tak mimořádnou událostí, že byl zřízen i štáb velitele zásahu. „Hasiči v silně zakouřeném prostředí zasahovali v dýchací technice a k likvidaci požáru použili dva vodní proudy – jeden vnitřní částí budovy a druhý z automobilového žebříku,“ konstatovala mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová s tím, že požár postupně likvidovalo deset hasičských jednotek - liberečtí, jablonečtí i dobrovolníci.

Ještě v devět hodin hasiči prováděli dohašování v krovech a hledali skrytá ohniska požáru. O hodinu později se pak začali vracet na základny a na místě už se jen střídala jednotka na dohlídku.

Podle zjištěných informací v domě bydlelo více rodin. „Proto dorazil i policejní psycholog, který se věnoval lidem z vyhořelého objektu,“ uvedla mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Jak uvedl Pavel Chmelík z tiskového oddělení libereckého magistrátu, nikdo z obyvatel vyhořelého domu zatím nezažádal o náhradní ubytování. "Vše si prý zařídí sami. I tak ale hledáme možnosti pro ubytování, alespoň preventivně," poznamenal Pavel Chmelík.

Zranění utrpěl také pes, který byl v době výbuchu v domě. Toho se po ošetření ujmou v lučanském útulku Dášenka.