Do kynologického areálu v Lukášově mohou přijít se svým psem naprostí nováčci, kteří chtějí mít doma poslušného rodinného psa, ale i ti, kteří touží se svým psem soutěžit. Provozuje se tu mimo jiné i sportovní kynologie na základní i vrcholové úrovni, ve které členové klubu soutěží na různých mistrovstvích.

V současné době zde probíhá interní soustředění pro členy ZKO Lukášov. „Nováčci tu mají šanci nasbírat spoustu užitečných informací a zkušeností. Začíná se vždy seminářem, kde se účastníci dozví mnoho teorie a odpoledne následuje vyzkoušení poznatků v praxi," prozradila Elena Susková, předsedkyně Kynologického klubu Cerberus.

Výcvik pod odborným vedením prospěje nejen psům, ale také jejich majitelům. Pokud vlastník psa nezvládá, je to především chyba člověka, nikoliv psa. „Ten výcvik má vliv i na člověka, učí se navazovat kontakt a předvídat. Uvědomí si, že jeho chování vyvolá reakci, je to na mně, jak se bude pes chovat," vysvětlila Elena Susková.

Při tréninku obrany si musí být majitel stoprocentně jistý, že svého psa zvládá. Při akci se pes stává poslušnější, ač by se mohlo zdát, že je to naopak. Vydrážděné zvíře se ve vypjaté situaci dostává do afektu a v této chvíli se cvičí pouštění a různé prvky poslušnosti. Na konci týdenního soustředění proběhnou dvoudenní závěrečné zkoušky a začne další turnus, ve kterém se místo obran bude dvoufázově cvičit agility.

Existují některá plemena, která byla vyšlechtěna pro spolupráci s člověkem, mezi ty třeba patří německý a belgický ovčák nebo border kolie. Signály, co a jak má pes dělat, vždycky přicházely od člověka a tito psi jsou asi nejvíce využíváni k vrcholovému výcviku.

Jiná plemena, která se řadí mezi pastevecké psy, nejsou na vycvičení příliš vhodná. „V tomto případě bych se bavila spíše o výchově, vychovat psa je důležité, aby správně zapadl do své rodinné smečky. Pokud si pasteveckého psa domů pořídím, je určitě dobré poradit se se zkušeným kynologem," uvedla Susková.

Výchova psa je pro něj samotného veselá hra, ve které radostně plní úkoly a dostává různé odměny. Výcvik ve stylu drilu, který byl dříve používaný, není dobrý, naruší se jím psychika psa, což se může negativně objevit někde jinde.

Důležitá je kontinuální práce se zvířetem a každý, kdo si psa hodlá pořídit, by se měl zamyslet, zda na něho bude mít dostatek času a dá mu to, co konkrétní povaha psa vyžaduje. Do klubu mohou lidé přijít nejen na cvičiště, ale také se poradit, když si pro sebe vybírají vhodného psa.

Více o připravovaných kurzech a akcích se dozvíte na www.cerberus.7x.cz.

AUTOR: Barbora Hynková