Chováním společnosti, která v Jilemnici před pár týdny rušila pobočku s potravinami, se bude po článku v Deníku zabývat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Řešit bude především vyhození jídla živočišného původu jinak, než zákon ukládá. Podnět byl podán navíc i České inspekci životního prostředí. „Kontrolní činnost v této provozovně provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce se sídlem v Ústí nad Labem, jí byl také podnět ke kontrole předán,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Josef Král.

Společnost Billa likvidovala potraviny z obchodu na jilemnickém sídlišti a porušila zákon o nakládání s odpady, protože ho netřídila. Obaly všech materiálů i s potravinami ležely v přistaveném kontejneru. Firma má ale v takovém případě také povinnost zabránit, aby se prošlé i neprošlé potraviny dostali lidem do ruky. Při pomyšlení na zvýšené množství nemocných žloutenkou je takový krok více než odvážný. V hromadě jídla se přehrabovali obyvatelé a nabírali si domů. Market musí nechat odvézt veškeré potraviny živočišného původu do kafilérií a nechat je patřičně zpracovat. Navíc musím být uloženy ve speciálních nádobách. Potvrdila to tisková mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová: „Při takové likvidaci se musí dodržovat zákon o třídění odpadů a o nakládání s potravinami živočišného původu,“ vysvětlila.

Maso v kontejneru na směsný odpad

To se ale nestalo. V kontejneru na směsný odpad se sešly prošlé sýry a mléčné výrobky, maso i uzeniny. V případě, že by se chyba Billy prokázala, hrozí firmě pokuty v desítkách tisíc korun. Podle vedení společnosti Billa bylo zboží mechanicky poškozeno, znehodnoceno a s porušeným obalem či prošlou záruční dobou zlikvidováno podle předpisů. To ale neodpovídá tomu, co redaktorka Deníku nafotila a natočila.

Kromě těchto porušení vadil obyvatelům především přístup Billy k jídlu, které se mohlo využít. Místo toho bylo bez užitku vyhozeno a poškozeno, aby si ho lidé nemohli vzít. „Hrozně mě to štve, protože se ničí něco, co by velice pomohlo potřebným lidem. Hnusí se mi to,“ řekla Věra Kolisková z Jilemnice. „Kdyby nám řekli, že budou tohle všechno vyhazovat, určitě bychom se s nimi dohodli, a mohlo se to řešit jinak. Třeba by se jídlo nějak využilo,“ uvedla místostarostka Jana Čechová.