Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhořeli ve špatnou dobu

SERIÁL DENÍKU: SOKOLOVÉ ASOKOLOVNY JABLONECKA– LOUŽNICE

2.10.2010
SDÍLEJ:

Stará sokolovna.Foto: Foto archiv obce Loužnice

Sokolovnu by návštěvník Loužnice hledal marně. Ke konci čtyřicátých let minulého století totiž vyhořela. Kvůli převratným politickým změnám se pak už nikdy nepostavila.

Poprvé se místní Sokolové sešli 29. června 1887. Poplatek platili jednou za rok jeden zlatý, měsíčně pak příspěvek deset korun. Začali ihned shánět a vyrábět nářadí, například můstek na cvičení. „Bratr Josef Bouček mlynář k tomu účelu slíbil dáti zdarma prkno a bratr Kopal uvolil se jej zdarma zhotoviti,“ stojí v jednací knize.

Bouřlivě se rozvíjí nejen tělocvičné aktivity, ale i divadlo, jímž se stali Loužničtí známí široko daleko. Sokolové se scházejí a cvičí v hospodě u pana Linky, za pěkného počasí i venku. Od roku 1898 si ke cvičení najímají tělocvičnu místní základní školy, na oplátku ji pomáhají vybavovat nářadím.

První světová válka přináší tříletý útlum aktivit místního Sokola. Ale již v roce 1918 se objevují první zmínky o možné výstavbě sokolovny. Příští rok se hledá pozemek, cenu stavby vypočítávají podle plánů Líšenské sokolovny. Hned napoprvé vybrali mezi sebou loužničtí Sokolové dvacet šet tisíc korun, aby byl základ na výstavbu. V srpnu 1920 se na pozemku, který darovala místní baráčnice, začínají kopat základy. Dělníkům se tehdy vařilo ve škole, na stavbě pomáhalo v průměru pět Sokolů denně.

Ale není vše jen idylické. Sokolové si umí vjet i do vlasů. „Že prý bratr Novák podezřívá bratra náčelníka, že prý proketasoval sletové odznaky, načež je velice uražen a roztrpčen a chce se vzdáti náčelnictví.“

Na konci roku 1920 se v sokolovně již pořádá první akademie, byť se ještě v roce následujícím dostavovalo. Do války je Sokol velice aktivní, pořádá plesy, cvičení, divadelní představení.

První schůze v době 2. světové války se koná až 13. prosince 1939 a „Obec sokolská upozorňuje, aby ve všech jednotách nebyly činěny žádné výtržnosti.“ Po skončení války se Sokolové schází již 25. května 1945 a v červnu pořádají již první zábavu.

Po několika krátkých letech ale přicházejí dvě rány. Tou větší je devastující požár, další pak nástup komunismu.

Sokolovna se již nepostaví, místo ní vzniká v letech 1955 až 1963 kulturní dům, kde mají Sokolové své místo. Vždyť dodali i materiál, který zbyl po sokolovně.

Rozpuk místní jednoty nastal v sedmdesátých a osmdesátých letech. Lyžařský oddíl byl známý široko daleko. Místní připravovali krásné tratě, na nichž závodily stovky mladých i dospělých. Na první velké závody v Loužnici mimochodem vzpomínají i Radim Nyč nebo Pavel Benc, reprezentanti Česka. Za první místo byla velká jitrnice, pak menší a menší.

Sokol v Loužnici nezahynul, ale potýká se s nezájmem. Ale ve spolupráci s místními hasiči spolupořádal například oblíbené závody traktůrků. Dodnes také upravuje běžeckou trať v okolí obce. Rodiče s dětmi aženy cvičí v Kulturním domě, daří se stolním tenistům.

Místní Sokolové patří pod ČSTV, do Obce Sokolské se nevrátili zejména kvůli sporům při privatizaci pozemků Sokola.

Autor: Jan Sedlák

2.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Policie. Ilustrační foto.

Ženu nejprve okradl, pak ji v jejím bytě několikrát napadl

Po letech znovu otevřou štolu pod hrází jablonecké přehrady

Jablonec nad Nisou – V sobotu 21. října se štolou pod hrází přehrady Mšeno opět ponesou hlasy a kroky mnoha lidí. Od 10 do 16 tu proběhnou komentované prohlídky.

Kam za sportem o víkendu 20.–22. říjen

Na Jablonecku se sportuje naplno. Nechybí fotbal, hokej, volejbal, házená a další sporty. Na prosečských kurtech se bude hrát tenis o 15 000 dolarů.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení