Motorkáři spolu s automobilisty uctí památku svých blízkých, kteří nedojeli do cíle, pietní jízdou. Uskuteční se v neděli 20. července a povede z Mělníka přes Zakšín do Litoměřic. Trasa povede i Českolipskem a i z diskuse na www.motorkari.cz plyne, že se někteří účastníci chtějí vydat do Dubé. Zde bude také jedno z míst, kde se motorkáři shromáždí před akcí.

Místní obyvatelé se proti akci ohradili. Starostka Dubé Zdeňka Šepsová se obrátila na ředitele českolipské policie Vladimíra Hyska: „Žádám vás o pomoc při zajištění veřejného pořádku na území města v průběhu akce.“

Vladimír Hysek, ředitel OŘ PČR v České Lípě ujistil, že přijmou adekvátní opatření tak, aby policisté zajistili bezpečnost a plynulost silničního provozu. O tom, že jsou určité obavy na místě, svědčí i samotná diskuse motorkářů. Nikdo zatím neví, kolik se jich na akci sjede. Pietní jízdu pojedou v koloně, což podle organizátorů vyžaduje disciplínu. „Nejspíš pojedou lidi, co v koloně nikdy nejeli,“ píše organizátorka Blanka.

„Vedle piety by cesta měla být poselstvím a myslím, že čím větší medializace, tím větší šance, že to někoho přibrzdí. I kdyby to zachránilo jednoho jediného adepta na „penál“, má jízda smysl. Takový signál by neměl být veden jenom k motorkářům, ale ke všem motoristům, protože to, co se děje na našich silnicích, je šílené.

Šílenci jsou nejenom mezi motorkáři, ale i mezi dvoustopými řidiči, jejichž silné ego posiluje hromada elektroniky a silné plechy,“ napsal ve fóru Lubomír Harrer, který má blízko k rodině Michala Minky. Ať už účastníci jízdy zvolí trasu až do Litoměřic nebo do Dubé, lze v neděli kolem 14. hodiny očekávat hustý provoz na trase z Dubé do Mělníka. Podle vyjádření ředitele českolipské policie budou muži zákona na místě, přesto účast může překonat všechna očekávání a silnice v této době může být hustě zaplněná. Motoristé by měli proto raději počítat s komplikacemi.