Bez přestupu, rychle a pohodlným vlakem se budou moci lidé vypravit do Doks z Liberce poprvé 25. června. Cestovat s nimi bude v tomto i hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Velkým lákadlem je nejen cíl, ale také samotná cesta, která vede přes Kryštofovo Údolí, malebné Podještědí, dále po tak zvané „žízníkovské spojce", která je dosud využívána výhradně nákladní dopravou," láká krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

PŘEPRAVÍ I KOLA

Vlaky z Liberce do Doks pojedou o sobotách, nedělích a svátcích. „Zatím se předběžně počítá s odjezdem z Liberce v 9.45 a nazpět 16.56," poznamenal Mastník s tím, že jedna cesta trvá zhruba hodinu a dvacet minut.

Podle hejtmana Půty bude vlak ideální i pro přepravu kol. „Sám se ji chystám vyzkoušet s dcerami," poznamenal.

STEZKA HASTRMANŮ

Cyklisté budou moci vystoupit již na kopci v Křižanech a po zajímavé cyklostezce pokračovat přes Osečnou do Hamru na Jezeře, odtud dále do Mimoně nebo až do Doks.

Výletní vlak bude zastavovat téměř všude, jen je možné, že na místo v Brništi zastaví vlak na Stezce hastrmanů. Zastávky by se totiž mohly jmenovat podle jednotlivých turistických atrakcí. Na trase budou jezdit moderní vozy dopravce Vogtlandbahn.

„Dali nejvýhodnější nabídku. Výletníci se tedy budou moci svézt moderními klimatizovanými soupravami," upozornil Vlatimír Mastník.

Vlak bude letos vypravován poprvé a podle zájmu cestujících se uvidí, jestli bude Liberecký kraj o jeho provoz stát i v další sezóně. Náklady na provoz na letošní léto vyjdou kraj na tři sta tisíc korun.