Šestnáct policistů ze Vsetínska odjelo do zaplavených oblastí na Liberecku pomáhat. Dobrovolně. Zadarmo.

Nyní už jsou doma. Neštěstí zaplavených lidí a jejich kolegů je hluboce zasáhlo. Po fyzické práci chtějí přispět i finančně.
„Bylo to tam jako po válce, prostě hrozné,“ vzpomíná velitel vsetínských policistů Ladislav Pajda na první momenty po příjezdu.

V rámci služby hlídali majetek, během dne ale pomáhali lidem odstraňovat následky povodní.
V noci chránili domy proti rabování, přes den uklízeli, vytrhávali podlahy, ale také naslouchali smutným příběhům.

„Ti lidé byli psychicky na dně, sice tam bylo hodně psychologů, ale ani to nestačilo,“ řekl Pajda.

Sami policisté zažili povodně

Jednou museli odvézt zcela vyčerpanou paní do nemocnice.
„Byla na tom po práci tak fyzicky špatně, že jsme ji museli odvézt do nemocnice na injekci, zkrátka jsme lidem byli k ruce a makali ve dne v noci,“ popsal.
Policisté mají zkušenosti z letních povodní, které zasáhly některé obce ve Zlínském kraji. Situace na Liberecku a Ústecku však byla nesrovnatelně horší.

Kolegům přispějí finanční sbírkou


V postižené oblasti bydlí mnoho policistů, kterým voda zatopila dům, jejich kolegové se jim kromě fyzické práce snaží pomoci i finanční sbírkou, kterou vyhlásilo liberecké krajské ředitelství.

„Ale i my se připojíme. Zatímco oni pomáhali jiným lidem, sami přišli o své domovy. My tady velmi dobře víme, co znamená slovo povodeň,“ řekl Deníku policejní ředitel Zlínského kraje Bedřich Koutný.

Vsetínští policisté se nakonec dočkali dojemného poděkování od lidí, kterým na severu Čech pomohli.

„Starali se, jak jen bylo v jejich silách, nakonec šli i do zatopených sklepů, kde byla spousta bláta, ani jsme se nezeptali, jak se jmenují. Tímto jim za všechno moc děkujeme,“ stálo v dopise, který do Vsetína poslala rodina Sitteova s paní Kolaříkovou z Hrádku nad Nisou.

Celkově v oblastech zasažených povodní zasahovalo na sedm set policistů z různých krajů. Sloužili zde muži z Ústeckého, Pardubického, Hradeckého nebo Brněnského kraje.

Většina z nich už je na cestě domů, oblast už si převezme policie Libereckého kraje.