25. srpna roku 1990 se v nepřehledném skalnatém terénu nad řekou Kamenicí u tamního mostu čelně střetly nákladní vlak, který jel od Jesenného a osobní motorový vlak z Železného Brodu. Následky samotné havárie a následného požáru byly tragické. na místě zahynulo 14 cestujících, 32 jich bylo zraněno.
Pietnímu aktu na místě neštěstí, kde po tragédii vyrostl pomníček, předcházel Memoriál obětí železničního neštěstí. Z tanvaldského nádraží vyrazilo na 18 kilometrů dlouhou trať 20 běžců a 29 pochodujících. Ve 13.04 nastoupili účastníci Memoriálu a další příchozí do vlaku, který je odvezl na místo neštěstí. Zde čekalo na příjezd vlaku dalších přibližně deset lidí, mezi nimi i pan Vraštil, otec zahynuvšího strojvedoucího z inkriminovaného vlaku. „Důležité je, aby se podobná tragédie již neopakovala. Bylo to opravdu zbytečné neštěstí,“ podotkl Vraštil, kterého na místo neštěstí doprovázela i vnučka, dcera strojvedoucího.
„Naštěstí dnes je technika absolutně jinde. Nejen železnice má skvělá technická zařízení k zajištění bezpečnosti. Vždyť tenkrát nebyly ani mobily,“ konstatoval za organizátory Jindřich Berounský, jablonecký zastupitel, tehdejší výpravčí.
Po nezbytném proslovu účastníci vzpomněli minutou ticha na zemřelé a poté se postupně rozešli. Někteří spěchali na vyhlášení výsledků memoriálu. Hodnotné ceny předal Petr Hlůže, starosta Jesenného.