Třicáté výročí sametové revoluce a Mezinárodní den studentstva si v Jablonci připomněli pietním aktem, sportovním mítinkem před radnicí i kytarovým koncertem v kostele svaté Anny. Součástí oslav byly také mimořádně otevřené výstavy.

Pietní akt proběhl u památníku Bojovníkům za svobodu vlasti 1938-1945 a obětem bezpráví 1978-1989 v parku v ulici Generála Mrázka ve 13 hodin a kromě představitelů města zde promluvili také dva zástupci mladé generace, studenti jabloneckého Gymnázia U Balvanu Filip Matula a Tomáš Hejkal.

O hodinu později odstartoval velký happening před radnicí na Mírovém náměstí nazvaný Studenti sobě. Diváci viděli freestyle show na MTB kole jezdce Vilibalda Vítka a představili se písničkáři Michal Horák a Tomáš Hejkal. Další program pak pokračoval v kostele svaté Anny. Tady Jablonecké kulturní a informační centrum připravilo od 17 hodin koncert kytaristy Štěpána Raka.

Milovníci výstav měli v neděli poslední možnost zhlédnout venkovní panely v ulici Komenského, kde je expozice fotografií nazvaná Před listopadem '89. „Mimořádně v neděli bylo možné navštívit také výstavu Třicet let svobody v Domě Scheybalových,“ připomněl ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil. Od 10 do 15 hodin byla k vidění také výstava Rekreace za rohem v kostele sv. Anny.

Kvečeru se začali lidé srocovat na náměstích měst i návsích obcí. Symbolicky v 17 hodin a 11 minut se rozezněly zvony mnoha kostelů.

Na jabloneckém Mírovém náměstí se konalo od 17 hodin setkání, které svolali místní pořadatelé z řad spolku Milion chvilek pro demokracii. „Chceme ve chvílích vzpomínky na třicet let staré události upozornit na to, že ještě dnes sedí i ve vládě lidé, kteří prokazatelně patřili ke komunistickému vedení země,“ vysvětlil jablonecký aktivista Jan F. Medvin.

Svíčky a známé písně

Happening za svitu svíček a zpěvu písní Jaroslava Hutky či Marty Kubišové proběhl i na náměstí 3. května v Železném Brodě. Hrstka místních obyvatel připravila pro příchozí svařák s ovocem. Na závěr setkání zazněla československá hymna.

Menší vzpomínková setkání se konala i na malých obcích. Před obecním úřadem v Loužnici se sešlo několik desítek lidí. Na Malé Skále si výročí sametové revoluce připomněli tradiční akcí Se Sokolem na Sokola, což je hromadný výstup na zdejší kopec.

Naopak zřejmě největší připomínku připravili v krajském městě. Na jednom ze schodů k liberecké radnici se nově skví citát Václava Havla „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí.“ Jako připomínku listopadových událostí roku 1989 ho tu odhalili v neděli 17. listopadu, v den třicetiletého výročí od zahájení sametové revoluce.

Třicetileté výročí od pádu komunismu připomíná v Liberci také výstava na náměstí Dr. E. Beneše, na které se podíleli studenti střední školy v Kateřinkách a která bude k vidění až do úterka, nebo výstava fotografií Milana Drahoňovského z koncertu Karla Kryla. Ta probíhá v malé výstavní síni.

Sametová tramvaj

Dobové snímky Milana Drahoňovského si mohli v neděli odpoledne prohlédnout také cestující ve speciální Sametové tramvaji jezdící na trase Lidové sady – Dolní Hanychov.

Mladší generaci přitom připomínka sametové revoluce zase tak nezajímá. „Co se týče třicetiletého výročí svobodné demokratické společnosti s vládou práva, přiznám se, že jsem z generace, která se tím už tolik nedojímá. Přijde nám to tak nějak samozřejmé. V době sametové revoluce mi byly jen tři roky, takže já osobně si minulý režim vůbec nepamatuji,“ popsal mladý jablonecký zastupitel Jakub Macek. Dodal, že je strašně rád, že v Česku vládne demokracie.