Přístavba Muzea skla a bižuterie ve tvaru skleněného krystalu.Zdroj: Muzeum skala bižuterie Jablonec nad Nisou

Pyšní se titulem Stavba roku 2020. Přesto se hned pár dní po jejím otevření stala terčem útoku nezletilého vandala, který rozbil kamenem její skleněnou výplň. Řeč je o přístavbě jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Statisícovou škodu mají zaplatit rodiče výtržníka.

Událost se stala 21. června, muzeum o ní informovalo až nyní. Policisté si vyžádali videozáznamy z kamer, na nichž bylo patrné, že se v okolí v tu dobu pohybovala známá partička „chuligánů“. Jakmile skupinka dvou nezletilých a jednoho mladistvého zjistila, jak velkou škodu svým počínáním způsobili, neváhala označit konkrétního viníka. „Nezletilý chlapec skleněnou výplň rozbil hodem kamenem,“ přiblížila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Policie další informace vzhledem k věku pachatele nepodá.

Přestože se jedná o nezletilého, má za sebou podle muzea rozsáhlou kriminální činnost. „Úhrada škody teď spadne na jeho rodiče, kteří si vyžádali splátkový kalendář,“ doplnila Šárka Lubasová z muzea. Výplň tvoří tři spojená skla s digitálním potiskem hvězdné oblohy, další škoda vznikla na lištách, drahá je i montáž.

Škoda se vyšplhala zatím na dvě stě tisíc korun, o něco ale zřejmě povyroste po úplné opravě. „Cenové nabídky na výměnu poškozeného skla se pohybovaly od 200 až do 700 tisíc,“ uvedl technický náměstek muzea Jan Pleštil.

Původní subdodavatel stavby přitom nabídl za opravu příliš vysokou cenu, muzeum muselo hledat u konkurence. „Budova je sice v záruce, ale následky vandalismu nebo živelních pohrom si musí muzeum zaplatit samo,“ doplnil Pleštil.

Vandal výplň rozbil ve směru z volně přístupného parku, které je součástí přístavby a samotného muzea. Neustálý pohyb mladistvých z řad nepřizpůsobivé mládeže v jeho okolí a na letní scéně Eurocentra trápí místní instituce i obyvatele místních domů už léta.

„Jsme z toho tak trochu už zoufalí. Přes celé léto jsme trnuli, co provede omladina v parku muzea,“ povzdechla si ředitelka muzea Milada Valečková. Hrozba vandalismu přiměla muzeum dokonce k tomu, že chce na večerní hodiny letních měsíců angažovat ochranku. „Oproti letní scéně Eurocentra, které má v plánu město nechat kvůli stejné situaci oplotit, my chceme nechat park otevřený veřejnosti,“ vysvětlila Valečková.

Letní scéna s areálem muzea bezprostředně sousedí. Konají se tu především koncerty, sportovní a kulturní společenské události. Když ale program skončí a diváci se rozejdou, zůstává Letní scéna rájem pro vandaly a party mladistvých, které se ne vždy chovají korektně. „Pouští hlasitě hudbu, křičí a využívají zařízení a prostory všemi možnými způsoby, hrají fotbal, tancují, zpívají,“ popsal místní obyvatel Stanislav Jirouš, který si kvůli tomu šel stěžovat na magistrát.

To ale není zdaleka vše. Každou chvíli řeší vedení Eurocentra škody na rozbitých lavičkách, odpadkových koších a dalším zařízení scény. Letní scéna je totiž stejně jako park muzea volně přístupná. To umožňuje živelné využívání, které neprovází jen hluk a nepořádek, který musí pracovníci Eurocentra stále uklízet, ale též vandalismus.

„K poškozování majetku města dochází v takové míře, že jsem inicioval vytvoření studie pro oplocení areálu s tím, že bychom v tomto místě zajistili alespoň noční klid a ochranu majetku,“ sdělil jablonecký radní a jednatel městské společnosti Eurocentrum Jan Zeman.