Inspiraci našel Jablonec u větších měst, jako jsou Praha, Olomouc nebo dokonce Liberec, kde tyto pruhy fungují na třídě Milady Horákové. „Vzhledem k tomu, že i na tak frekventovaných místech našly tyto pruhy své cyklisty, věříme, že mají smysl i u nás,“ uvádí Zuzana Bencová, která se věnuje přípravám městských staveb.

Cyklopruhy povedou z Horního náměstí až do Rýnovic. „Cyklopruhy vyznačené vodorovným značením nebo piktogramy navážou na Horním náměstí na pěší zónu a povedou až k hasičské stanici u Ostrého rohu,“ dodává Bencová. V budoucnu by tyto pruhy o šířce přibližně jeden metr mohly pokračovat přes Proseč do Liberce a zároveň do Janova a na Bedřichov.

Jablonecký deník. Ilustrační foto.
KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručné zprávy

Projekt si vyžádá celou řadu stavebních úprav. „V některých místech dojde k rozšíření chodníku, po kterém pojedou cyklisté, v jiných částech bude zúžena vozovka a cyklisté pojedou po silnici. U mostu přes Bílou Nisu bude dostavěna lávka,“ popisuje prezentovanou vizi Pavel Sluka z magistrátu.

„Nejsem si jistý, jak přesně bude fungovat přednost v jízdě,“ sděluje své obavy cyklista Jan Telenský. Dle náměstka pro rozvoj města Lukáše Pletichy bude cyklista stejně jako doposud účastníkem provozu. Pro přejezd silnice bude cyklistům sloužit upravený přechod pro chodce. Na jaře by měla proběhnout kampaň, která oživí pravidla cyklistů na silnici. Cyklopruhy by měly být v Jablonci nejpozději v roce 2023. „Doufáme, že bude projekt hotový dříve. Termín dokončení závisí mimo jiné na stavebních povoleních,“ sděluje Bencová.