„Každý je cenný z jiného pohledu,“ poznamenal kurátor muzea Petr Nový, který výstavu Jablonecký knoflík připravil společně s Ludmilou Kybalovou a Šárkou Sirůčkovou.
V první části expozice, jež otevřou čtvrteční vernisáží, představují knoflík podle užití. „Jsou tu knoflíky až z Japonska, ale i nejstarší kousek z 18. století. Zvláštností je určitě kovový exemplář z Paříže, jehož součástí je papírový kalendář na pět let, nebo knoflík od koňského postroje,“ uvedl kurátor.
Druhý sál zaplňují knoflíky, které vyrobili přímo na Jablonecku. Většinou jde o unikátní rukodělnou práci, ale i tady se najdou podle autorů výstavy zvláštnosti. „Černý, foukaný a ještě broušený s geometrickým tvarem je široký zhruba dvanáct centimetrů,“ upozornil Nový.
Vlastní oddíl představuje vinuté pánské manžetové knoflíčky. „Všechno ruční práce,“ poznamenala Šárka Sirůčková. Zřejmě sběratelsky nejzajímavější jsou podle autorů výstavy secesní knoflíky „lacy“. „Jejich předobrazem byly anglické kovové leštěné, tyhle jsou ze skla a ručně malované,“ vysvětlil kurátor s tím, že existují sběratelské skupiny specializující se právě na tento dekor.
Fotografie pěti set vybraných reprezentantů z depozitáře budou promítat v rozměru dvakrát dva metry na plátno. Každý, kdo výstavu v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie navštíví, dostane ke vstupence jeden exemplář knoflíku pro štěstí.
Jablonecký knoflík patří k světově nejznámějším českým bižuterním výrobkům, jenž stále vzbuzuje zájem odborné a laické veřejnosti, a to včetně sběratelů. Fenomén jabloneckého knoflíků přesto dosud nebyl odborně a výstavně, ani ve formě publikace, zpracován. „Tento dluh splácíme nejen výstavou, ale i stejnojmennou publikací s bohatým obrazovým doprovodem,“ dodal Nový.