Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výtěžek pomohl malé Natálce

Bedřichov - Prvního zimního ČEZ handy kvadriatlonu smíšených dvojic se mohli zájemců účastnit v Bedřichově, jel se o uplynulou sobotu.

17.3.2016
SDÍLEJ:

První zimní ČEZ handy kvadriatlon v BedřichověFoto: Cesta za snem

Nový sportovní projekt, kde spolu sportují a baví se zdraví a handicapovaní, má lidem ukázat, že nejen ve sportu, ale také ve společnosti lze fungovat jako jeden tým.

Kvadriatlon ale také pomáhal konkrétně. Pro desetiletou Natálku Morovou z Jablonce se sluchovým postižením se podařilo sehnat zbývající peníze na ušní implantát. Pro místní Jizerskou o.p.s., spravující mimo jiné Jizerskou magistrálu, se v aplikaci EPP nadace ČEZ vyjelo padesát tisíc korun.

„Kvadriatlon je postaven tak, aby ho v pohodě odjel každý. Ti nejrychlejší to zvládli už za půl hodiny. Cílem je pobavit se a ukázat světu, že my, lidé s postižením, můžeme sportovat skoro stejně jako kdokoli jiný," uvedl ředitel závodu Heřman Volf. Na trať dlouhou přes pět kilometrů se společně vydali smíšené dvojice v kategoriích handicapovaný a nehandicapovaný, muž a žena nebo junior a senior. Trasa obsahovala klasický běh na lyžích, skicross, střelbu a závěrečný měřený sprint.

Poradili si také s nedostatkem sněhu

„Vzhledem ke sněhovým podmínkám jsme byli nuceni propozice závodu na poslední chvíli upravit a plánovaný slalom nahradit skicrossem, což ale letošnímu prvnímu z Handy kvadriatlonů nijak neubralo na smyslu. Naším cílem je nabídnout aktivní zábavu a ukázat, že my, lidé s postižením, můžeme sportovat skoro stejně jako kdokoli jiný. A to se v Bedřichově bez výjimky potvrdilo," sdělil ředitel závodu. Podmínky byly stejné pro všechny dvojice, jejichž členové si na trati mohli vzájemně pomáhat.

Kdo vyhrál není podle organizátorů důležité. Každý ze stovky účastníků prvního zimního handy kvadriatlonu získal stejnou medaili. „Na trati se spolu potkávají zdraví a silní lidé, spolu s vozíčkáři, amputáři, nevidomými nebo seniory. Nejde nám o to trhat rekordy, každý kdo dojede do cíle si zaslouží stejný obdiv a stejná ocenění," vysvětlil ředitel závodu.

Implantát za téměř čtvrt milionu korun

Kromě šíření myšlenky integrace pomáhá projekt také konkrétním lidem či organizacím. Bedřichovská zimní kvadriatlon byl věnován desetileté Natálce Morové. „Maminka Natálky, Adriana, je zaměstnankyní jednoho z našich závodů," uvedla už před závodem pro Deník Martina Motshagen z Nadace Preciosa.

Osud dívce nebyl úplně nakloněn a lidé z nadace se jí tímto snažili pomoci. Adriana Morová je samoživitelka. Obě její děti, syn i dcera Natálka, jsou neslyšící. Jediné, co je spojuje s hlukem světa, je speciální sluchový implantát v ceně 232 tisíc korun. I přesto, že zdravotní pojišťovna hradí 75 % ceny, stále je třeba doplatit téměř 60 tisíc korun. „Spojili jsme se proto se společností Delikomat, abychom společně tuto částku sesbírali. Podpořil nás také prvoligový fotbalový klub Slovan Liberec," dodala Motshagen.

Sesbírat potřebné peníze na nákup implantátu a operační zákrok pro malou Natálku se povedlo. Radost měli také zástupci Jizerské o.p.s., která kvadriatlonu poskytla prostor ke konání. Každý ujetý kilometr s mobilní aplikací EPP, proměnila Nadace ČEZ na body a ty následně převedla na peníze. Aplikaci, kterou dnes při pohybu používá přes sto tisíc uživatelů, se podařilo vygenerovat padesát tisíc korun na úpravu tratí pro cyklisty, pěší nebo vozíčkáře.

Projekt měl v Praze premiéru už loni

ČEZ handy kvadriatlon, projekt z dílny neziskové organizace Cesta za snem, měl svou premiéru vloni v létě v Praze. Letos organizace spolu s Nadací ČEZ připravuje kvadriatlony hned čtyři. Ten první, zimní, se odehrál právě v Bedřichově a zúčastnilo se jej hned padesát týmů z celé České republiky. Mezi závodníky se objevil třeba Daniel Honzig, člen národní reprezentace v akrobatickém lyžování či legendární handicapovaný lyžař Rudolf Brojír.

Registrace do ČEZ handy kvadriatlonu probíhá na webu cestazasnem.cz a je zdarma pro všechny. Hlásit se lze do tří kategorií. „V letních částech, které jsou nyní na řadě, si zkusíte ve dvojic s partnerem plavání, střelbu, cyklistiku a kánoi. Jak bylo řečeno, tento benefiční závod je otevřen všem," doplnil Tomáš Pchálek, z pořádající organizace Cesta za snem.

Na stupních vítězů zimního ČEZ Handy kvadriatlonu nakonec stanuli:

v kategorii dvojic Handicapovaný - nehandicapovaný: Štěpán Chroustovský (více mistr světa v triatlonu z 1996) a Jan Strcula

v kategorii dvojic Žena - muž: Michaela Pušová a Václav Puš

v kategorii dvojic Junior - senior: Mojmír Stuchlík a Pavel Polák

Autor: Lenka Klimentová

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Naši prvňáci ze ZŠ Jablonec nad Nisou, Pasířská

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Jablonecka.

Špatný technický stav kamionu se dřevem způsobil havárii

Liberecko – Policisté řešili dopravní nehodu kamionu naloženého dřevem. 

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení