Svátek dětské knihy se v sobotu 17. dubna na libereckém Výstavišti uzavře. Třídenní Veletrh dětské knihy, na který se sjedou snad všichni významní vydavatelé literatury pro děti, mohou poslední den lidé navštívit od 9.00 do 17.00 hodin.

„V posledních letech nám dělá radost to, že zájem o veletrh stoupá před dny volna a ve dnech volna, tedy v době, kdy na program nejezdí školy. Před víkendem a o víkendu sem zavítají třeba babičky s vnoučaty nebo rodiče s dětmi. Rok od roku je těchto návštěvníků víc,“ prozradila za organizátory Dagmar Helšusová, předsedkyně Sdružení pro Veletrhy dětské knihy.

Přehled všeho, co nejvýznamnější tuzemská nakladatelství pro děti a dospívající mládež vydala, také letos doprovází autorská čtení spisovatelů nebo třeba pohádky pro děti. Ve čtvrtek 15. dubna bude od 14.00 do 15.00 hodin probíhat autogramiáda básníka Jiřího Žáčka, který představí svou novou knihu Krysáci – kroniku dvou krysáků Huberta a Hodana, které děti znají ze stejnojmenného úspěšného televizního Večerníčku.

„Přes všechny obtíže a ekonomickou krizi jsme se rozhodli pořádat i letošní 8. ročník. Stát nám tentokrát nepřispěje nic, město Liberec poskytuje polovinu peněz oproti obvyklé částce. Pořádáme tedy velmi úsporný ročník a jsme přesvědčeni, že i přesto má naše rozhodnutí smysl a povede k radosti mnoha návštěvníků,“ uvedla Dagmar Helšusová.

Veletrh dětské knihy v Liberci nabízí opravdu široký přehled toho, co v tuzemsku pro děti vychází. „Účast na veletrhu potvrdily čtyři desítky vystavovatelů a nakladatelů. To je nejvíce v historii. Vystavovatelé mají o veletrh tak velký zájem, že letos sami zajistí doprovodné programy,“ doplnila Dagmar Helšusová.

Návštěvníci veletrhu se dočkají řady autorských autogramiád, divadla a soutěže o Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu roku. Třídenní přehlídka dětských knih v Liberci je v Evropě ojedinělou akcí, kterou každoročně navštíví na 10 tisíc lidí. Další podobný veletrh se pořádá už jen v italské Bologni.