Například v Desné se odehrála tragédie, kde došlo k výbuchu cisternového vozu GIL 39-22. Zahynuli tam lidé. Babička s vnučkou. Jste pamětníky? Byli jste při tom? V Liberci vjel sovětský tank do budovy na náměstí Bojovníků za mír. Sutiny zasypaly mnoho našich nevinných lidí. Mezi nimi i náš kolega. Tehdejší korektor novinového oddělení liberecké Severografie, Bohumil Kobr. Těžkému zranění podlehl.

Své příběhy, fotografie, filmy či nahrávky přineste do redakce jabloneckého Deníku nebo je pošlete poštou na adresu Jablonecký Deník, Podhorská 7, 466 01 Jablonec nad Nisou. Materiály v elektronické podobě můžete zaslat na: jablonecky@denik.cz

Za každý váš příběh budeme vděční a naši i vaši čtenáři také. Zapůjčené materiály vrátíme majitelům. Průběžně budeme uveřejňovat výběr z došlých příspěvků.

Příspěvky do 21. srpna:

Dokumenty a fotografie ze sprna 1968 lidé schovávali do různých skrýší. Ne vždy se je ale podařilo získat zpět. O osudu časopisu vypráví v audiu Anna Bučinová z Jablonce.
Rádia byla zapnutá doma, v zaměstnání, v obchodech, v restauracích. Všichni čekali na nové informace. Pro budoucí generace dvouhodinový záznam zachoval Miroslav Malík z Jablonce. Jednu z částí najdete v audiu.

Příspěvky do 20. srpna:

Sejdou se dva po autonehodě na nemocničním pokoji. Řidič povídá svému závozníkovi: "Tak od tebe si ještě jednou nechám radit, podívej, jak to dopadlo!" Závodník se ohradí: "Jak to? Vždyť jsem ti říkal zprava dobrý a zleva…" Řidič mu skočí do řeči: "… taky!" "Nééé! Já říkal tanky!" Neznámý autor
Kluci pozorují zpoza baráku kulometčíka, jak si zabydluje hnízdo, aby dobře viděl na hlavní silnici. Pepa se ptá Toníka: "Ty, Toníku, jak se řekne rusky mír?" Toník se zamyslí a zkušeně odpoví: "No, přece mir." Pepa se rozeběhne proti kulometčíkovi a křičí, co mu hrdlo stačí: "Mir, mir, mir!" Zblnutý kulometčík otočí hlaveň proti Pepovi a pod vousy si zabručí: "Nu, padaždi, mirim!" Neznámý autor

Příspěvky do 19. srpna:

Přednes počínající písmenem "p"
Povídání pro potomstvo:

Přicházel pěkný podzim. Příroda pokojně předávala plody pěstitelům, podniky plnily plán, pionýři procvičovali písně. Prostě pěkná pohoda.
Pro pitomce - příležitost projevit povahu.
Pět přiblblých, paralýzou prolezlých politiků potřebovalo, pro posílení prestiže, prokázat přátelství. Podumali, propracovali plán, pak pravili: "Pomůžeme prastaré Praze. Překrásná, pohostinná Praha poděkuje, pak proplatí patřičný peníz!"
Provedli přípravu. Pomocí padesáti přátelských pluků poblíže Prahy. Potom pozvolna poodešli. Pak přišla připravená paráda. Po půlnoci projeli pokojným pohraničím. Příliš pospíchali. POČÍTALI.
Při plnění propracovaných perspektivních plánu půjde pomáhat, pod palbou pušek, polovina Prahy. Poobědě postavíme prodejný parlament, přijmeme poděkování, postřílíme patrioty. Potom pohospodaříme pro podporu Pravoschoditělstva Podgorného.
POČÍTALI - PŘEPOČÍTALI SE!
Přišel pořádný průser. Při přepadení Praha povstala. Povstal proletariát, povstali patrioti. Pokojně přezírali pitomost příchozích. Pan prezident, přes pohrůžky, počal projednávat. Předsedové podepsali petice, podniky přestaly pracovat. Proletariát pomaloval ploty, patrioti pokryli plakáty průčelí paneláků. Při plnění popsaných procesů pomáhala policie, pomáhali poslanci. Pro pět přiblblých politiků přišla pekelná prohra.
PRÁVĚ PŘEPOČÍTÁVAJÍ!
Projezdili plno paliva, prostříleli přespříliš patron, posrali potemělé průjezdy, pohřbili přátelství, poničili parky, posrali prestiž.
PROTO POŽADUJEME:
Polibte - pěkně prosím - patriotům prdel. Pak plavte! Pitomci prvotřídní. Poklona! Z Okresního archivu v Jablonci

close zoom_in

Léto 1968 prožívali mladí studenti jako každé jiné. Řada z nich díky svému věku nechápala, co se vlastně děje. O své zážitky se podělila paní Věra. Její příspěvek najdete jako audio.

Příspěvky do 18. srpna:

V srpnu 1968 tisíce mladých mužů sloužily ve zbrani při výkonu základní vojenské služby. Jedním z nich byl Jaroslav Sedláček. Jeho příspěvek najdete jako audio.

Příspěvky do 17. srpna:

Po roce 1968 přišlo rozčarování. Ale Češi si uměli dělat legraci i v nejtěžších dobách. Po nástupu Gustáva Husáka do funkce se objevil i tento:

Masaryk - měl Lány, Beneš - velký plány, Gottwald - udělal z dělníků pány, Zápotocký - z piva fámy, Novotný z kurev dámy, Svoboda měl v Rusku známý a Husák neví, co s námi. Anonymní autor
Víte, jak miluje marxista? 1. zahájí diskuzi, 2. dotkne se dvou závažných bodů, 3. odhalí problém, 4. postaví argument, 5. vnikne do hloubky problému, 6. diskuze na závěr. Anonymní autor
Soudruhu, já nevím, soudruhu, proč ty, soudruhu, musíš za každým slovem, soudruhu, říkat vole. Soudruhu. Anonymní autor

close zoom_in

Příspěvky do 16. srpna:

Obrněnec mi vzal domov
Bezohlednost, vandalství - to jsou průvodní jevy okupantských armád na našem území. Bude ještě hodně dlouho trvat, než všechny ty "památky a památníky" se nám podaří odstranit. K těm, kdo na spojeneckou okupaci budou mít trvalou památku, aptří také pan František Bílek. Jeho domek v Horní Řasnici na Frýdlatsku je v rozvalinách. Jak se to stalo?
"Bylo to ve středu k večeru. Manželka s dcerou odešly našekat trochu trávy, já jsem si uvařil kávu, vypil jeden doušek, a v tom hrozná rána. Kuchyň se ocitla v oblacích dýmu, mne trfilo do hlavy několik úlomku zdiva. Z mračna prachu se přede mnou objevi obludný obrněný vůz. Než jsem stačil vyběhnout, obrněnec se snažil vyprostit z rozvalin a strhl na sebe ještě strop a další část zdiva. Voják, řidič vystoupil, něco zamručel, pak zase nastoupil a odjel i s pozůstatky okenního rámu a zbytky cihel. Ještě stěstí, že dcerka odešla pryč. Obvykle sedí právě pod oknem, do kterého ta příšera vjela.
Víte, byl jsem za Němců zavřen, prožil jsem si své, ale tohle jsem nečekal. zatím bydlím na druhé straně domku v provizorní místnosti, nábytek mám na chodbě a jen něco na silnici zahrčí, čekám, co se stane. je to hrozné!" Noviny Jablonecka, polední vydání, 25. srpna 1968

close zoom_in

Příspěvky do 15. srpna:

Strakatá vzpomínka
"Ten rok a měsíc jsme jako montéři VčP plynofikovali sladovnu v Litovli a dodnes cítím velmi příjemnou vůni sladu. Ve sladovně jsme i spali v pokoji přímo proti vrátnici. Tam často sloužil starší sympatický pán, který rád občas dosahoval "pivního orgasmu", takže jsme byli tak trochu kamarádi. V noci z 20. na 21. srpna nám bouchal na dveře a hulákal, že jsou tady Rusáci. My jsme ho poslali kamsi a doporučili, aby se šel z té opice vyspat. On však stále bouchal a hulákal. A že si máme zapnout televizi. Abychom ho uspokojili, otevřeli jsme mu a televizi zapnuli. Na obrazovce naše nejoblíbenější hlasatelka Kamila Moučková: O půlnoci překročila spojenecká okupační vojska naši hranici… Nedávejte jim ani vodu a tak dále. Zkoprněli jsme, mráz po zádech a stahovaly se nám prdelky. Přestali jsme asi dva dny dělat a se strachem i zvědavostí prošli po Litovli a Olomouci. Ty pocity nikdy nezapomenu a nedají se ani popsat. V pátek jsme odjížděli domů a já tenkrát bydlel v Pardubicích. V tu dobu převáželi okupanti na nákladním vlaku nějakou rušičku k Českému rozhlasu do Prahy. Všechny vlaky pro cestující měly zpoždění, protože zaměstnanci ČSD dělali všechno pro to, aby okupanty s rušičkou co nejvíce zdrželi. Patří jim dík! Když jsem v Pardubicích vystoupil z rychlíku a chtěl jet MHD do Polabin, na stanovištích nám "doporučovali" příslušníci VB s "gumovými ukazovátky", abychom se nehloučkovali." Josef Marousek, Jablonec nad Nisou
Maminka říkala: Bude válka
"Léto 1968 pro mě bylo jako každé jiné prázdniny. Celé dva měsíce na chatě jen pár kilometrů od Prahy, kde jsme tehdy bydleli. Rodiče se střídali a každý měl dovolenou jinak, abychom tam jako děti mohly být co nejdéle. V srpnu dojížděl každé ráno do práce táta a vracel se vlakem vždy odpoledne. Všechno bylo tak, jak má být, až do té noci. Bylo mi necelých osm. V noci možná ještě večer, ale byla už určitě tma, mne probudil buď rozhovor rodičů, nebo to příšerné dunění. Táta stál u okna a pevně objímal mámu. Znovu ji slyším, jak říká: Pane Bože, to snad bude válka. Nad protějším kopcem totiž vedl letecký koridor směrem na Suchdol a dále na Ruzyň. Táta říkal, že jsou to vojenské anduly. Z následujících dní si vybavuji, že po každém návrtatu z Prahy vyprávěl, co se tam děje, ale mne jako nejmladší vyháněli, že nemusím všechno poslouchat. Pak jednou přijel a z kapsy vytáhl nábojnice. Byl v našem bytě a vyšťoural je ze stropu. Někdo z horního patra po tankách naproti v parku vystřelil ze vzduchovky a odvetou byla palba ze samopalu na náš dům. Všechna okna rozbitá a přízemí dokonce vyhořelo. Pak přišlo září a museli jsme do školy. Maminka mi zakázala chodit k oknu a dívat se na tanky. Ale stejně jsem se podívala, mířili nám ze šikmé cesty v parku skoro do pokoje. Jen pár ulic od našeho domu byla budova Československého rozhlasu. Kolem nich jsem musela každý den do školy a zpátky. Hrozný pocit pro dítě." Lenka, Jablonec nad Nisou

close zoom_in

Příspěvky do 14. srpna:

"Brácha tehdy jezdil se sanitkou. Dostal se v Liberci přímo k té tragédii, když tam zastřelili ty lidi, a pak najel tank do podloubí. Jeho sanitku ale skříply mezi sebe obrněné vozy a on musel vylézt zadními dveřmi. Vyprávěl jsem doma tchánovi a tchýni, že to lešení v místech, kde se to stalo, je prostřelené. Nechtěli tomu věřit. Vzal jsem matku manželky na motorku a jel jí to ukázat. Ona byla poválečná komunistka a nechtěla věřit, že by toho byli Rusové schopní. Ale byli." Alfred Neumann, Jablonec nad Nisou - Jeho příspěvek najdete také jako audio.

close zoom_in

Příspěvky do 13. srpna:

"My na malém městě jsme tehdy neměli ani ponětí, kdo je Václav Havel a co se v Praze vlastně děje. Jeho jméno je jako první na Výzvě spoluobčanům! Schovala jsem si ji a po revoluci v roce 1989 zažloutlou listinu poslala na Hrad s prosbou o podpis. Ve stejnou dobu jsem poslala vystřiženou fotografii Alexandra Dubčeka z časopisu i jemu. Také ona se mi vrátila nejen s podpisem, ale stejně jako od pana prezidenta i s průvodním dopisem." Libuše Drvotová, Velké Hamry

close zoom_in

close zoom_in

Příspěvky do 11. srpna:

"Málo z nás poslouchá ráno rozhlas. A, do práce! V dílně vypnuté stroje a lidé u rádia. Okupace! Nevěděli jsme, co se bude dít. Ale dělo se. Tanky v ulicích, střelba, mrtví lidé, prostý ruský voják dostal povel a musel jet. Ten samý povel dostal jeho nadřízený. Neuvažovali, zda je to dobré nebo špatné. Rozkaz je rozkaz! Po letech se nám omluvili, ale mrtvým to život nezachrání. Bylo to před čtyřiceti lety. Nerad na to vzpomínám."
Jiří Volejník

close zoom_in

close zoom_in

Balada o vojákovi

Sedí Rusák na tanku, smrdí na sto honů
ukrad někde hajzpapír, píše na něj domů.
Moji drazí, věřte mi to, jsme my ale voli,
čekali jsme velkou slávu a teď chrápem v poli.
Myslel jsem si, že svůj čas zde strávím s dívkou v kině,
teď tu čteme všude nápis "Rusové jsou svině".
Jeden den nám nadávají, druhý den jsou tiše,
my chlastáme vodu z louží a kručí nám v břiše.
Je to divné, máme tanky, ale mozky vadné,
už jsme tady další týden a výsledky žádné.
Čekali jsme uvítání v kroji s chlebem a solí,
lidé na nás ale serou a mávají holí.
Nepochopím vůbec nikdy, proč jsme se sem hnali,
asi nás ti šmejdi v Kremlu pěkně obelhali.
Naďo milá, jsem ti věrný stále jako z dubu,
ty buď taky, jinak rozbiju ti hubu.
Co to vidím u tanku mi stojí krásná Máňa
na tank píše, že jsem svině, tak já končím
Váňa
archiv Václava Vostřáka, Jablonec nad Nisou

close zoom_in