Za trestání lidí, kteří se o své bydlení postarali sami, považují někteří majitelé bytů a domů rozhodnutí jabloneckých zastupitelů o navýšení daně z nemovitosti na čtyřnásobek. Ti, kdož nesouhlasí, mohou svůj podpis připojit pod Výzvu radě a zastupitelům města Jablonce nad Nisou.

„Na dva mladší lidi s listinou jsem narazila před budovou Finančního úřadu v Podhorské. Ráda jsem podpis připojila. Nesouhlasím s takovým skokovým navýšením,“ uvedla žena, jejíž jméno redakce zná.

Lidé, byť by rádi svůj podpis připojili, nevědí, kde podpisové archy hledat. „Jsou k dispozici u nás ve firmě pod Baťou na Mírovém náměstí každému k dispozici,“ uvedl Jaromír Schubert.

Výzva je postavena na základě Institutu veřejných připomínek občanů a firem, jehož nutnost před komunálními volbami deklarovalo uskupení Domov nad Nisou vedené senátorkou a zastupitelkou Soňou Paukrtovou.

„Jen jsme využili to, co bylo součástí volebního programu,“ dodal Schubert.

Pokud se totiž pod výzvu podepíše tři sta občanů nebo dvacet firem, musí se rada města a zastupitelé jejich podnětem zabývat. „V období ekonomické recese, kdy výrazně klesají výnosy z nájmů a roste počet nezaměstnaných je masivní zvýšení daně na čtyřnásobek naprosto nesystémovým krokem, namířený proti občanům, podnikatelům a firmám, kteří v Jablonci nad Nisou vlastní nemovitosti, tedy byty, domy a pozemky. Z politického hlediska se nepochybně jedná o špatné rozhodnutí,“ konstatuje se ve výzvě.

Podle Schuberta nejde vůbec tak o podnikatele, ale především majitele rodinných domků, bytových domů, ale i garáží a pozemků (mimo zemědělské půdy, rybníků, chmelnic a vinic). Proto se připojuje k výzvě ke snížení místního koeficientu, aby zvýšení daně od roku 2010 bylo maximálně dvojnásobné, tak jak tuto situaci řeší nyní město Liberec a řada dalších měst a obcí.

„Ti lidé si vyřešili bydlení, často si vzali hypotéky, své domy rekonstruují a zkrášlují. Hledat chybějící peníze do rozpočtu zvýšením daně z nemovitosti není správné. Měly by se spíše snížit výdaje,“ míní Schubert.

Podobného názoru je například i Petr Poborský, bývalý radní a zastupitel: „Rozhodnutí je špatné, skutečně není v duchu proklamace Jablonec přátelský k rodině.“ Klade si otázku, kam takovými rozhodnutími namířenými proti řadovým občanům chtějí radní a zastupitelé město dovést. „Aby Jablonec neudělal krach dříve než celá republika,“ dodal.

Výzvu již podepsalo více než dvacet právnických osob, tedy firem se sídlem v Jablonci a stejné množství právnických osob, které ve městě vlastní nemovitosti, ačkoliv nemají sídlo v Jablonci.

„Tyto firmy se ale bohužel nemohou dle stávajících regulí započítávat do oprávněných vztahů k účasti ve veřejné připomínce,“ poznamenal Schubert. Dále výzvu podepsalo již několik desítek občanů. Institut Veřejné připomínky bude v Jablonci uplatněn vůbec poprvé v historii.

První archy s výzvou převzali na radnici již v pátek, další nové budou postupně z místa podpisu předávat. Veřejnou připomínku, která splňuje veškeré náležitosti, budou zastupitelé projednávat 17. prosince.

„Vyzývám Jablonečany, kteří nesouhlasí se čtyřnásobným zvýšením daně z nemovitosti, aby na projednávání také přišli,“ dodal Jaromír Schubert.

Článek o rozhodnutí zastupitelů s názvem
Lidé zaplatí milionářskou daň čtěte
ZDE