Vstup do řad ČSSD považuje místostarosta a krajský zastupitel Lukáš Pleticha za vyústění dlouhodobé roztříštěné situace, která panuje v jeho původní straně.

Za Stranu pro otevřenou společnost se dostal na post druhého muže na jablonecké radnici a loni na podzim i do krajského zastupitelstva.

Do vysoké politiky nemíří, zatím

Přestup za zradu na voličích nepovažuje. „Jsem si vědom, že řadu z nich ztratím, ale na druhou stranu mohu spoustu získat,“ míní Pleticha.

Kandidovat v podzimních parlamentních volbách za ČSSD ale nechce.

Podle Pletichy lidé, především v komunálních volbách, vybírají své zastupitele podle osobnosti a nikoliv podle politické příslušnosti.

Na jabloneckou radnici jej v roce 2006 poslalo 2050 voličů. Do krajského zastupitelstva usedl loni na podzim za zisk 338 preferenčních hlasů.

Složte mandát krajského zastupitele

„Svým krokem jste oslabil a poškodil naše zástupce na kraji. Vzhledem k tomu, že klub zastupitelů musí mít minimálně tři členy, tak jste svým jednáním také zrušil Klub zastupitelů Strany pro otevřenou společnost,“ vyčítají zástupci alianční rady Pletichovi v otevřeném dopise.

Současně jej vyzvali, aby složil mandát krajského zastupitele.

Přepustil by tak místo dalšímu na kandidátce, a to liberecké Lence Halamové. Takový úmysl ale Lukáš Pleticha nemá.

„Svůj přestup jsem předjednával s krajským výborem. Pro libereckovratislavickou skupinu, která mě bojkotovala, je to zřejmě překvapením,“ uvedl Pleticha.

Se sociálními demokraty laškoval podle jeho nynějších odpůrců už dlouho dopředu. „Jsme strana vpravo od středu, do koalice s komunisty bychom nikdy nešli,“ uvedl za SOS Stanislav Kolomazník s tím, že Pleticha jejich tichou podporu nezavrhl.

Lidé chtěli alternativu

Podle Kolomazníka získala SOS, ale i Starostové hlasy, protože lidé chtěli udělit velkým parlamentním stranám lekci. Možnost našli proto na společné kandidátce SOS, nezávislých a US DEU.

Oproti předcházejícímu krajskému zastupitelstvu, kde SOS měla sedm křesel, získali tentokrát pouze tři. Post radní přijala Lidie Vajnerová. Lukáš Pleticha to odmítl.

„Jen těžko by zastával i funkci jabloneckého místostarosty, ale své místo nikomu dalšímu také nepřepustil,“ zhodnotil Kolomazník s tím, že již tehdy na ustavujícím krajském zastupitelstvu hlasoval Pleticha s ČSSD.

Šel za stranickým souputníkem

Ze SOS už odešel i jablonecký radní Jindřich Berounský. „Jeho přestup k sociální demokracii měl na mé rozhodování také vliv,“ připustil Pleticha.

I proto využil nabídku Otakara Kypty, místostarosty Jablonce a jabloneckého šéfa ČSSD. „Mám k němu i pracovně velmi blízko,“ dodal.

Do dnes již sociálního demokrata, s dvěma vysokými školami a potenciálem mládí, vkládá Otakar Kypta velké naděje. „Vycítil jsem, že pro něj už SOS není perspektiva,“ zhodnotil Kypta.

Podle něj sociální demokracie potřebuje takové lidi. „Je škoda, aby byl do budoucna jen v politice na regionální půdě,“ míní. Předpokládá, že z něj vyroste politik na parlamentní úrovni.

Voliči jsou na změnu citliví

Lidem se ale politická turistika nelíbí. „Když vystupují za jednu stranu a zastávají jeden názor, měli by si za ním stát v každé situaci,“ uvedla volička pro anketu Deníku.

Jak se lidé dívají na politickou turistiku.