Rout vystoupí dnes v Kulturním domě v Liberci s jeho multimediální One Man Show, která je spojená s ochutnávkou pěti druhů whisky ze Skotska, Irska a USA.

Co udělá z rekreačního uživatele whisky experta?

Pouze praxe. Chci-li se stát expertem, měl bych si vybírat, získávat informace, vzdělávat se. Expertem není ten, kdo nejvíce vypije. Ale ten, kdo tomu rozumí a ví, co a hlavně proč to pije. Proto se snažím lidi odnaučit „chlastat" a naučit je pít. Pokud totiž whisky porozumíte, vychutnáte si skleničku či dvě a bohatě vám to stačí. Milujete-li whisky, jste schopni hrát si se sklenkou klidně i půl hodiny.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi skotskou whisky, irskou a z USA?

Pro skotskou se používá whisky, pro irskou a z USA whiskey. Prvotně je to země původu, druhotně způsob výroby a použité ingredience. Ve Skotsku rozlišujeme na základě výroby a použitých surovin dva základní druhy whisky obilnou a sladovou. V Irsku to jsou tři druhy obilná, sladová a Irish Pot Still Whiskey. V USA zákon rozlišuje více druhů whiskey, z nichž asi nejznámější jsou bourbon, žitná, pšeničná, sladová, kukuřičná, atd.

Má whisky nějaký léčebný účinek podobně jako s 2 dcl červeného vína denně?

Podle mnoha výzkumů se udává, že ve sklence whisky je víc antioxidantů, nežli ve sklence červeného vína. Též pravidelná konzumace asi 2 sklenek whisky denně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob až o 30%. Stejně ale jako u mnoha jiných léků v malém množství léčí, ve velkém ubližuje.

Co čeká na návštěvníky vaší show? Mají raději přijet taxíkem, aby mohli ochutnávat?

Večer má potěšit prakticky všechny vjemy chuť, čich, zrak i sluch. Program je koncipován jako virtuální cesta po palírnách Skotska, Irska a Spojených států amerických s fotografiemi a filmy a ochutnávkou whisk(e)y z jednotlivých oblastí. Pro oživení je navíc část programu věnovaná Skotsku a přednášena v tradičním skotském kroji s hrou na skotské dudy.