„Nevidím v tom problém, protože jsme našli dotační titul,“ vysvětlil místostarosta Petr Vobořil. První část rekonstrukce, která by měla začít na jaře příštího roku, zatíží městskou kasu jen jednou pětinou. „Tedy pokud pro náš záměr zvednou zastupitelé ruku,“ poznamenal Vobořil.

To ale není vůbec jednoznačné. Opoziční zastupitelé požadují garanci předpokládané ceny, která je vypočítávána z objemu krychlových metrů. „Deset procent navýšení ve vícenákladech by bylo pro město zdrcujících,“ upozornil Petr Beitl, šéf jabloneckých občanských demokratů.

V žádném případě ale nechce zpochybnit, že by radnice opravu nepotřebovala, zejména pokud valná část peněz poplyne z dotace. „Jen opatrnost s výdaji je na místě,“ dodal Beitl.

První etapa zahrnuje rekonstrukci suterénu, schodiště, přízemí včetně obchodů, mezipatro a patro první. „Vše musí být řešeno bezbariérově a počítáme také se dvěma výtahy,“ vysvětlil místostarosta Vobořil.

Dotační peníze mohou získat na prostory ke společenskému a kulturnímu využití. Znovuobnovit proto chtějí také zašlou slávu kavárny v prvním patře, ze které vznikne víceúčelová restaurace.

Hlavní stavební práce situují ve studii do suterénu a přízemí. „Vznikne také čtrnáct ateliérů pro začínající umělce vybavené kompletními technologiemi,“ uvedl Vobořil s tím, že to určitě uvítají místní umělecké školy.

„Řadu detailů, které vypracoval architekt a byly necitlivým zásahem v době normalizace zničeny, bychom chtěli obnovit,“ doplnil záměry z projektu místostarosta Vobořil. Winterovy plány a nákresy našli při práci na knize o radnici k jejímu 75. výročí.