Vlivem tání se Jizerou prohnala doslova lavina ker a vody. Led narážel s velkými ránami do pilířů, odkud zděšeně vylétali zde ukrytí ptáci. „Ten hukot byl ukrutný. Byla ještě tma, do toho ti ptáci, vypadalo to jako nějaký katastrofický film,“ popsal tehdy třiatřicetiletý Petr, který celou situaci sledoval ze břehu u mostu.

U stavidel se kry zasekly a celá masa byla vytlačována tlakem na břeh, směrem k obytným domům. „Hrozilo vylití řeky z koryta a zatopení centra města. Naštěstí došlo k protržení dvou těchto stavidel, která nevydržela nápor ledu a vody,“ popsal Daniel Mlčoch, tehdejší zástupce tiskového mluvčího Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Na místě zasahovalo celkem devět jednotek požární ochrany, které provedly i záchranu uvízlé osoby z ledu.

Obleva v Železném Brodě v roce 2012

Zdroj: Youtube

Voda a led přesto napáchaly škody. Nejen vyplavené sklepy, tlak ledu na několika místech i zdemoloval ocelové zábradlí v nejnižším místě města, u Malého náměstí. Kry se na místě začaly hromadit poté, co se nepodařilo zvednout stavidla Vodní elektrárny Železný Brod.

Povodňová komise Libereckého kraje po provedeném průzkumu poté rozhodla o nasazení střelmistrů k odstranění ledových ker. Ty komplikovaly situaci především v Dolní Sytové, Rakousích a Dolánkách u Turnova.