Tato akce se v Jablonci nad Nisou stala tradiční událostí na začátku roku. První společné setkání pěveckých sborů proběhlo po rekonstrukci jabloneckého divadla, které bylo slavnostně znovuotevřeno na podzim roku 1998.

"Hned v této divadelní sezoně jsme došli k závěru, že by bylo dobré navázat na nějakou hezkou tradici. Tak se zrodila i tradice Tříkrálového zpívání, kterou jsme započali poprvé od rekonstrukce divadla v devadesátém devátém," uvedl tehdy ředitel divadla Pavel Žur.

"Navázali jsme na některé věci, které se dělaly už dříve, ale dali jsme tomu jasná pravidla a jasnou formu. Vše tedy dostalo svou podobu v originální formě," dodal ředitel a sbormistr Vrabčáků Žur.

V pátek 30. prosince 2016 se v Bedřichově konal závod ČEZ Bedřichovský Night Light Marathon, který tak zahájil sezonu seriálu v běhu na lyžích SkiTour. Téměř šest stovek závodníků si užilo večerní závod s čelovkami pod noční oblohou.
Z archivu Deníku: Jak se Jizerky při závodu s čelovkami ukázaly v jiném světle

Myšlenka akce spočívá v tom, že prostor dostávají školní sbory, které by se třeba jinak do divadla nikdy nedostaly. "Prostor dáváme především školním sborům, nikoliv sborům ze Základní umělecké školy, protože ty mají daleko větší možnosti a daleko větší prostor. V tom je hlavní myšlenka celé akce. Jde o přehlídku školních pěveckých sborů," vysvětlil v roce 2017 ředitel divadla.

Zpívání se již od počátku účastní Rolnička ze Základní školy Liberecká a Vrabčáci ze Základní školy Mozartova, ti se před pěti lety představili v nových krojích. Poprvé tehdy vystoupily Fialenky ze Základní školy Antonína Bratršovského.