První návštěvníci tehdejší Mariánské sklářské pouti na Kristiánově v Jizerských horách si přivstali. Krátce po osmé hodině zdolávali pěší turisté posledních pár set metrů po žluté značce, aby po několika minutách stanuli na louce plné stánků. Cyklisté přijížděli ve směru od Nové louky nebo Jizerky také mezi prvními.

Vítali se s krojovanými organizátory a prodejci jako s dobrými přáteli. V ranním slunci a příjemné atmosféře se zdravili známí i neznámí. "Ahoj, dobré ráno, dobrý den" bylo slyšet ze všech stran. Na kristiánovské louce čekaly na všechny domácí výrobky, počínaje krajícem chleba se sádlem a konče slušivými pokrývkami hlavy z dílny.

Deváté Krajské dožínkové slavnosti ve Smržovce.
Z archivu Deníku: Jak Smržovka hostila deváté krajské dožínky

Někteří návštěvníci spěchali na ranní mši, jiní na tradiční české občerstvení nebo s dětmi na atrakce. Prosluněná sobota nabízela vyžití pro všechny. Počínaje atrakcemi a divadlem pro děti, konče kramářskými písněmi, country hudbou nebo folklorem

„Jsme tu podesáté," uvedla v roce 2013 Milena Hartigová, která ve svém stánku představovala výrobky z přírodních materiálů, sušených květin, klasů nebo kukuřice. „Pokaždé nás přivítá krásná atmosféra. Akce patří k nejlepším poutím v širokém okolí," dodala. „Pro mlsné jazýčky připravujeme dobroty z domácích produktů. Největším lákadlem jsou kyselé jizerské máčenky, chleba se sádlem, škvarky a cibulí, bramborové placky nebo papriky z uzeným masem", představila sortiment dobrot kolegyně Zuzana Krykorková.