Zvonici, která patřila pýchám a dominantám Železného Brodu už od roku 1761, 13. května 2007 zcela zlikvidoval požár, jehož příčina je dodnes nejasná. Policie případ odložila. Paradoxně až po této události se v Brodě zrodila myšlenka opatřit zvonici po obnově trojzvoním, které na ni historicky patří.

Původní trojzvoní zdobilo a rozeznívalo zvonici až do roku 1916, kdy dva menší zvony zrekvírovali Rakušané na výrobu munice. V roce 1938 zavěsili na zvonici nové zvony, ani ty ale nepřečkaly další světovou válku. Celých 246 let tak na svém místě vydržel pouze velký zvon, jehož historii ukončil až požár.

S rekonstrukcí zvonice začali v Brodě rok po požáru. Finančně se na obnově podíleli dobrovolní dárci, město, Liberecký kraj a ministerstvo kultury. Zvonice byla kompletně postavena v jihočeských Slavonicích, aby se po ukončení prací rozebrala a na kamiónu odvezla do Železného Brodu. Český zvonař Petr R. Manoušek, který působí v Holandsku, pak vytvořil hlavní zvon svatého Jakuba, který vysvětil emeritní biskup Josef Koukl, i dva menší zvony – Panny Marie Bolestné a svatého Václava.