Trvalo to čtyři roky, ale na přelomu července a srpna bude fasáda jablonecké radnice hotová. Už v pondělí začali dělníci dodavatelské firmy demontovat lešení ze severní strany budovy, zůstane jen část nad vchodem do kina Radnice. A to proto, že sem přibudou nové poutače. „Nově už tu nebude lišta, ale připravíme vše pro osazení neonů po stranách,“ přiblížil Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu.

Na severní straně fasády se pracovalo od začátku dubna a letošní harmonogram se podařilo díky přízni počasí o trochu zkrátit. „Už loňské mimořádně krásné počasí umožnilo začít s rekonstrukcí severní strany fasády dříve. Přes zimu jádro omítky zrálo a nyní na ně dělníci natáhli finální barevnou omítku,“ popsal Mikulášek.

Parkování před vstupem do kina je ale nadále stavbou omezené. I když lešení mizí, lze tu parkovat jen na několika málo místech.

Ilustrační foto - Tramvaj Tatra T2R v Jablonci nad Nisou
V jablonecké ulici Budovatelů budou dvě koleje. Vznikne nástupní ostrůvek

Celkové náklady na obnovu radniční fasády a věže jsou vyčíslené na více než 25 milionů korun, z toho necelé čtyři miliony bude stát severní strana. Obnova fasády trvá od roku 2016.

Uvnitř již opraveno

V průběhu uplynulých let procházel rekonstrukcí i vnitřek radnice. Skončila na podzim loňského roku, a to opravami velkého jednacího sálu. Interiéru řemeslníci navrátili podobu ve stylu art deco tak, jak ji navrhl architekt Karl Winter ve 30. letech minulého století.

„Veškeré původní prvky jsme renovovali, ty chybějící, jako například kryty radiátorů nebo obložení pod okny, jsme vyrobili podle dobových fotografií a původních výkresů,“ prozradil restaurátor Jan Hrdina.

Den otců s Apollem.
FOTO: Tatínci oslavili svůj svátek s dětmi i Apollem

V roce 2014 došlo k rozsáhlé rekonstrukci parteru a jeho přeměně na informační centrum za 8,5 milionu. O rok později začala obnova zasedacích místností ve druhém patře, radniční okna se intenzivně opravovala už od roku 2011.

Pomohly dotace

Na rekonstrukci radnice se podařilo získat i dotace – 3,7 milionu přišlo na repasi a renovaci oken, celkem však stála akce 13 milionů korun. V roce 2017 město získalo dotaci 800 tisíc i na opravu fasády, exteriéru a interiéru věže a bleskosvod.

Loni na konci května se na věž usazoval hromosvod zakončený ozdobnou kupolí. Instaloval jej zvenku velký jeřáb a celá akce byla kvůli silnému větru dramatická. Měděná kupole hromosvodu je velká 75 centimetrů, samotný hromosvod je nerezový.

Cigarety. Ilustrační foto.
Policie odhalila v Libereckém kraji nelegální výrobnu cigaret

Hlavní opravy jablonecké radnice v posledních několika letech stály celkem kolem 85 milionů korun, přičemž drtivá většina financí putovala na opravy z městského rozpočtu.

Budova se nyní kompletně vrací do podoby, jakou měla v době svého vzniku. Postavena byla v letech 1931 až 1932.