V úterý oficiálně zakončili 3. semestr 3. cyklu akademie seniorů. Jeho hlavním tématem bylo zdraví a zdravý životní styl. „Opravdu mnoho jsme se toho naučili," řekla Eva Podařilová, která při slavnostním zakončení poděkovala zástupcům města za tuto aktivitu.

Nově nabyté zkušenosti mohou zužitkovat v reálném životě, což je i hlavním smyslem akademie seniorů. „Zjistili jsme, jak máme jíst, jaká máme práva a povinnosti, ale i jak se udržovat fit," dodala čerstvá absolventka. Spokojen byl i náměstek Pavel Svoboda: „Jsem rád, že se opět podařilo zaplnit kapacitu akademie, což svědčí o tom, že jablonečtí senioři mají o další vzdělávání zájem."

Právě náměstek Svoboda byl i prvním přednášejícím tohoto cyklu. „Přednášel jsem o seniorovi v roli pacienta, o příspěvku na péči a o ochraně spotřebitele. Doufám, že i tyto informace budou pro mé studenty užitečné v praxi," zavzpomínal.

VĚK NENÍ PŘI UČENÍ ŽÁDNOU PŘEKÁŽKOU

Pogratulovat úspěšným studentům přišel také jablonecký primátor Petr Beitl. „Někdo si může říci, že už bylo školy dost a jeho vzdělání je hotové a není třeba ho dál rozvíjet. Ale vy, kteří jste dnes tady, jste prokázali, že i senioři mají touhu se dále učit," řekl v úvodu slavnostního aktu.

Zároveň všem přítomným popřál mnoho úspěchů v dalším studiu i příjemně strávené léto. „Věřím, že se budeme setkávat i nadále při jiných příležitostech a že nově nabyté vědomosti uplatníte v životě," dodal.

A co všechno tvořilo tento cyklus? Lektorka Jolana Strnadová přednášela například na téma Mýty o sexu v seniorském věku. Jak se zorientovat v potravinové chemii poradila Jana Škramlíková. Došlo ovšem i na praktické ukázky, kdy se senioři vydali do ulic. „Teorii Nordic walkingu s nimi probírala Jarmila Podrazská," prozradil Lukáš Frydrych, specialista pro volnočasové aktivity Centra sociálních služeb, které je pořadatelem Akademie seniorů.

Kromě šály dostali absolventi také růži a dárek. „V něm byl bulgur. Před každou přednáškou jsme připravili něco zdravého k snědku. Kromě již zmíněného bulguru jsme vařili také fenykl nebo chřest. Jednoduše vše zdravé a běžně dostupné v prodejnách. Nyní už se naši absolventi dívají, co kupují, aby to bylo v duchu zdravého životního stylu," komentoval Frydrych.