V osmi týdenních kolech bude možné dávat hlas fotografiím, které se lidem nejvíce líbí. Z každého kola budou vybrány dva nejlépe hodnocené snímky, které se pak ve finálovém kole střetnou mezi sebou, a čtenáři budou moci vybrat absolutního vítěze diváckého hlasování. „Spolupráce mě velice těší, neboť dostane mezi širší veřejnost povědomí o Jizerských horách a potažmo o nutnosti je ochraňovat," říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

Fotky v současné době hodnotí také odborná porota, ve které zasedne například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš, Petra Menclová a Miloš Šnytr. Ta vybere snímky, které poputují na říjnovou výstavu v Centru Babylon, kde se představí veřejnosti. Při vernisáži vyhlásí vítěze, představí kalendář a předají výhry autorům třinácti nejlepších fotografií.

V listopadu se výstava stěhuje do OC Forum a následně bude na několik míst kraje.

Tento měsíc zahájí i prodej kalendáře Zaostřeno na Jizerky 2015, který vznikne z nejlepších fotografií. „Velice mě těší, že zájem o kalendář se každým rokem zvyšuje, loňský náklad jednoho tisíce kusů byl rozebrán do posledního a nadaci tak přinesl 123 625 korun, které putují zpět do Jizerek," říká Petrovský.

Soutěž s názvem Zaostřeno na Jizerky pořádá Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor již od roku 2011. Výtěžek z výstavy i prodeje kalendáře jde na dlouhodobý projekt výsadeb původních druhů dřevin do Jizerských hor. Dalším z cílů je ukázat toto krásné pohoří i objektivem fotografů, kteří někdy dokážou přinášet netradiční pohled na jinak známá místa. „Byl jsem sám překvapen, kolik skvělých fotografů se v Jizerkách pohybuje a jsou ochotni se o své krásné snímky podělit s ostatními," doplnil Petrovský.