Nadějí je nyní pětadvacetimi­lionový grant z Nadace Proměny, a tahle šance pořád žije. Z jedenapadesáti přihlášených projektů měst celé republiky sice uspěje jen jeden, ale Jablonečtí už se dostali do nejužšího výběru. Konkurenčních projektů už zůstalo jen třináct. Rozhodne se v listopadu.

Pokud se Nadace Proměny rozhodne podpořit právě park v Jablonci, mohly by jeho úpravy začít už v příštím roce. „Musela by se dát dohromady patřičná komise, připravit konkrétní zadání projektu a za rok by se vše mohlo rozběhnout. Priority pro úpravy jsou jasné – cestičky, jezírko, Nisa a samozřejmě bezpečnost,“ řekl Deníku jablonecký zastupitel a předseda Spolku přátel města Jablonce nad Nisou Lukáš Pleticha.

Problém číslo jedna: Záplavy betonu

Nejpalčivějším problémem Tyršova parku jsou podle něj nadbytečné čtyři stovky kubíků betonu, jejichž odstranění vyjde ze všeho nejdráž. „V projektu parku z roku 1974 se bohužel udělala spousta chyb a obrovské množství betonu je tou největší,“ poznamenal Lukáš Pleticha.

K tomu, jak by měl Tyršův park v budoucnu vypadat, si řekli své i sami Jablonečané. Před několika měsíci se záměr kompletní obnovy veřejně projednával a ze strany čtyřicítky lidí převážně z lokalit Nové Pasířské a Sadové padaly návrhy jako zachovat altán, přidat lavičky, vytvořit oplocenou loučku pro volně pobíhající psy, vybudovat zázemí pro kulturní pořady nebo obnovit tradici promenádních koncertů.

Oplotit park a v noci ho zamykat?

Padaly také návrhy na částečné odstranění plotu, ale naopak i na úplné obehnání plotem a nočním zamykání. I tato varianta je reálná, jenže podle Lukáš Pletichy se v minulosti příliš neosvědčila.

„Zamykání parků známe z dřívějších dob. Bylo to zvykem někdy před padesáti lety. Parky tehdy bývaly oplocené, zamykaly se a měly své hlídače. Potíž ale byla v tom, že když se hlídač pohyboval na jedné straně parku, tak na té druhé se stejně bez problémů kradlo,“ míní Pleticha.

Přesto by to někteří Jablonečané uvítali. „Byla bych pro oplocení a zamykání. Už proto, aby se tam po nocích nescházela podivná individua,“ řekla nám před nedávnem sedmadvacetiletá Veronika z Nové Pasířské.

Na současném stavu parku se podepsala také předloňská nečekaná říjnová sněhová kalamita. „Jsou tam staré dřeviny, u nichž tehdy těžký mokrý sníh ulámal větve a po zatečení vody začaly stromy plesnivět a stávají se stále nebezpečnějšími,“ popsala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Proto se při obnově parku počítá i s odstraněním staré zeleně a vysázením nové.

V případě úspěchu by Jablonečtí mohli získat grant ve výši až pětadvaceti milionů korun, což je strop. Jinak nadace přispívá do výše devadesáti procent celkových nákladů. „Pro srovnání, revitalizace Nové Pasířské vyšla na dvanáct milionů,“ poznamenala Jana Fričová.

Zástupci Nadace Proměny už se v Jablonci v minulých dnech byli podívat a podle Lukáše Pletichy má z jejich pohledu jablonecký projekt výhody i nevýhody. „Zaujali jsme je například tím, jakým způsobem byl záměr projednávaný s veřejností a líbila se jim i protékající řeka Nisa a mezinárodní souvislosti spojené s parkem, jako cyklostezka Odra – Nisa. Na druhou stranu určitou nevýhodou je nedaleko probíhající projekt Integrovaného plánu rozvoje města na Žižkově Vrchu,“ konstatoval Lukáš Pleticha.

Když jablonecký projekt v Nadaci Proměny neuspěje, žádná velká změna se v Tyršově parku v nejbližších letech neuskuteční. Park by se musel upravovat postupně, po dílčích etapách.