Skoro 103 milionů korun nerozděleného zisku, které byly Jabloneckou teplárenskou a realitní společností (JTR) schraňovány necelých deset let, bude vyplaceno. Rozhodlo o tom Jablonecké zastupitelstvo. „V tuto chvíli půjdou finanční prostředky do rezervy města,“ sdělil jablonecký místostarosta Lukáš Pleticha. Starosta pak má právo říci na valné hromadě JTR ano. Dvě třetiny získá majoritní vlastník, energetický koncern MVV, třetinu město. Na účet radnice tak přijde přes třicetmilionů.

Opozice křičí: Je to chyba

„Je to zásadní chyba,“ řekl Deníku bývalý jablonecký starosta Jiří Čeřovský. „Zisk byl takto kumulován pro další investice do rozvodné soustavy,“ vysvětlil Čeřovský záměry bývalého vedení města.
K roku 2005 panoval mezi oběma akcionáři soulad. Do komunálních voleb se pak radnice snažila svým hlasem ve valné hromadě udržet peníze do doby, kdy bude zřejmé, jak je co nejlépe použít.
Odpovědi, co s teplárenstvím v Jablonci měla dát studie, která ještě není dokončená. „Vyplatit akcionáře v této době není strategické,“ tvrdil bývalý starosta.

Radnice se nebojí, k ničemu nedojde

Současná radnice se ohrožení provozuschopnosti třicetiletých rozvodů nebojí. „Do soustavy investováno bylo. Kapitál lze v případě potřeby zajistit. Havárie, kdy by dosloužily všechny klíčové prvky je velmi nepravděpodobná,“ sdělil stanovisko stávajícího vedení místostarosta Lukáš Pleticha.
Že v posledních pěti letech nedošlo k závažným potížím, zdůrazňuje také společnost MVV. Od cesty k stabilizaci zařízení, na které se údajně s minulým vedením města dohodli, se odklonila.
„Nerozdělený zisk JTR není určen k financování investičních akcí a oba akcionáři mají právo na jeho výplatu,“ sdělila mluvčí společnosti MVV Šárka Vacínová.
Jablonecká teplárna zásobuje teplem přes deset tisíc domácností.

Jak rozhodnou? I když se jedná pouze o formalitu, valná hromada rozhodne až za týden. Vyplacení peněz je pak záležitostí pár týdnů.